Domů
Jaderné elektrárny
Upustí Jižní Korea od svého plánovaného odklonu od jaderné energetiky?
Shin Kori 3 a 4. Zdroj: KHNP
Zdroj: KHNP

Upustí Jižní Korea od svého plánovaného odklonu od jaderné energetiky?

Jižní Korea má pod nově zvoleným prezidentem potenciál změnit svůj přístup k jaderné energetice. Administrativa dosluhujícího prezidenta Moon Jae-ina zastavila práce na nových reaktorech a rozhodla neprodlužovat životnost stávajících zařízení nad 40 let. Nastupující jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol se zdá být jádru nakloněn. Jaderné elektrárny v zemi pokryjí zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny.

Administrativa nově zvoleného jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola pravděpodobně otočí dosavadní přístup země k jaderné energetice. Důvodem je kromě rostoucích emisí skleníkových plynů také ruská invaze na Ukrajinu. V současné době se totiž země řadí mezi pět největších importérů fosilních paliv, přičemž podle odhadů více než 20 % uhlí pochází právě z Ruska. Odklon od jádra by tak ještě více prohloubil importní závislost země.

„Obnovím proces výroby jaderné energie a podpořím bezpečné jaderné technologie, aby se mohly stát hlavním motorem země. Vláda uvedla, že do roku 2050 sníží podíl jaderné energie na 7 % a bude v případě nedostatku dovážet elektřinu z Číny a Ruska. Tento plán je neuskutečnitelný, i kdyby solární panely byly instalovány po celé rozloze naší země,“ uvedl Yoon Suk-yeol během své prezidentské kampaně na Facebooku.

Dosluhující prezident Moon Jae-in po nástupu k moci v roce 2017 vyhlásil odklon od jaderné energetiky. Ten zahrnoval, mimo jiné, zastavení prací na Shin Hanul 3 a 4 a zrušení plánů na jadernou elektrárnu Cheonji s až čtyřmi bloky. Dále pak bylo znemožněno prodlužování životnosti elektráren v provozu na více než 40 let. V červnu 2017 tak byl po 39 letech v provozu odstaven první jihokorejský jaderný blok Kori 1.

Uhlíková neutralita v ohrožení

V loňském roce jihokorejská vláda schválila zákon, který ji měl dovést k uhlíkové neutralitě v roce 2050. Ve světle energetické situace ve světě ovšem zástupci nové administrativy přiznávají, že tento cíl nemusí být neměnný.

"Uhlíková neutralita, kterou země slíbila mezinárodnímu společenství, je cesta, kterou se musíme vydat. Náš předběžný závěr je, že Yoonova administrativa musí stanovit nové plány, které budou čestné, realistické a odpovědné," uvedl Won Hee-ryong, politický šéf transformačního výboru nově zvoleného prezidenta Yoon Suk-yeola.

Jižní Korea v současné době disponuje 24 jadernými bloky, které s výrobou okolo 140 TWh elektrické energie za rok pokrývají asi 25 % spotřeby země. Největší podíl na výrobě elektřiny drží uhlí (přes 40 %) a plyn (25 %), naopak obnovitelné zdroje se podílí jen zhruba 5 %.

Pro masivní rozšíření OZE navíc nemá země nejlepší předpoklady, vzhledem k vysoké hustotě zabydlení a geografickému rozložení. Ve srovnání s ČR žije v Jižní Koreji 5x více obyvatel na území větším jen o 20 %. Velkou část korejského poloostrova navíc tvoří hory a jen 30 % tvoří nížiny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeves Pavel
18. duben 2022, 14:15

Čína má dlouhodobou energetickou strategii. Vedle tradičních PWR bloků i modulární a rychlé reaktory. Oproti EU získá obrovský strategický náskok. Možná nám, až bude nejhůře něco nabídne.

Turby
18. duben 2022, 19:31

I na cinske energeticke technologie mame zavedene embargo.

Ivan Novák
18. duben 2022, 23:53

Čínské nebo jiné je vcelku jedno. Design je 1% úspěchu. Zbytek spočívá ve schopnosti ten projekt uskutečnit v lokálních podmínkách. Něco jako složit a hned provést celou operu tak dobře jako Mozart.

miro novak
18. duben 2022, 15:30

krasne slovenske prislovie v korejskej praxi: Naucila nouze Dalibora housti.

Pavel
19. duben 2022, 04:18

Další blábol místních čínomilů a volksrusáků, tentokrát o tom jak Jižní Korea definitivně praštila s jádrem a už žádný další reaktor nepostaví, tím méně v ČR, se ukázal jako fantasmagorie.

A.O
19. duben 2022, 16:50

Tvrzení "o tom jak Jižní Korea definitivně praštila s jádrem a už žádný další reaktor nepostaví," bylo ještě do nedávna zcela pravdivé.

Tato zpráva je o změně směru JK a je to zpráva dobrá.

Maly Jarda
19. duben 2022, 17:47

Minulý jihokorejský prezident byl doslova agent CIA , a dělal vše pro to aby zničil jihokorejskou jadernou energetiku jakožto konkurenci Westinghouse

.. naštěstí jihokorejci mají trochu vyšší průměrné IQ než Němci a tak zvolili člověka který hájí jejich zájmy

Emil
19. duben 2022, 19:43

Asi proto že chtěli tak moc jihokorejskou jadernou energetiku, jakožto konkurenci Westinghouse, zničit, si v Jižní Koreji nechal Westinghouse vyrábět hlavní komponenty (tlakové nádoby reaktoru, parogenerátory) pro jediné dva jaderné bloky, které momentálně staví, ne?

Maly Jarda
19. duben 2022, 22:26

ano, sami toho v USA kvůli korupci a affirmative action nejsou schopni tak to nakonec musí někdo vyrobit, jako subdodavatele by je USA možná nechali existovat , vše ostatní mělo být zrušeno a zničeno .. viz aktivity bývalého jihokorejského prezidenta .. věrného přítele USA

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se