Domů
Jaderné elektrárny
TVO požádala o povolení ke spuštění finského jaderného reaktoru Olkiluoto 3
Jaderná elektrárna Olkiluoto; Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

TVO požádala o povolení ke spuštění finského jaderného reaktoru Olkiluoto 3

Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) požádala finského jaderného regulátora o povolení ke spuštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto. Díky dřívějšímu dokončení některých prací by mohl být blok spuštěn dříve, než je v současnosti plánováno. Stavba jaderného bloku typu EPR Olkiluoto 3 započala v roce 2005, z původně očekávaných čtyř let se dokončení protáhne na 17 let.

Finská společnost TVO v minulém týdnu oznámila, že požádala finský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) o povolení ke spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Konkrétně se žádost týká procesu dosažení první kritikality reaktoru a testů při nízkém výkonu. Během testů blok ještě nebude připojen k síti.

Žádost o povolení spuštění přichází díky dokončení některých prací dříve, než se očekávalo. V závislosti na rozhodnutí STUK pak TVO reviduje harmonogram spuštění. Nevylučuje pak, že je možné, že ke spuštění dojde před lednem 2022, se kterým počítá aktuální plán.

Mezi přípravami na spuštění bylo i zavezení jaderného paliva do reaktoru. K této akci získal provozovatel povolení letos v březnu. Jaderné palivo samotné bylo připraveno v lokalitě Olkiluoto 3 již od roku 2018.

17 let ve výstavbě

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto typu EPR se začal stavět v roce 2005 a původní plán počítal se zprovozněním v roce 2009. Kvůli řadě průtahů se ovšem dokončení bloku protáhne na 17 let. Bloky stejného typu v Číně se podařilo postavit za 9 let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Asd
13. prosinec 2021, 13:16

Tak to se bude více než hodit. Gratuluji finům k získání stabilního bezemisního zdroje EE a tepla.

Milan Vaněček
13. prosinec 2021, 16:35

Není k čemu, to teplo pouští do vzduchu a ten komerční provoz do sítě nastane až se na jaře či v létě oteplí.

Vinkler
13. prosinec 2021, 17:13

Já myslím, Pane Vaněček, že Finsko bude potřebovat energii i příští rok.

Milan Vaněček
13. prosinec 2021, 17:36

Taky si to myslím, vždyť na to čekají už 17 let.

Ivan Novák
13. prosinec 2021, 17:14

Finský dozorce STUK je nyní trochu tajnosnubný, není jasné, jestli se cítí informačně nasycený a povolení pro první řetězovou reakci vydá v řádu dnů nebo týdnů. Od té chvíle by do momentu přifázování generátoru a první výroby do sítě v rámci spouštěcích testů mělo uplynout typicky cca 6-8 týdnů.

Pavel Karásek
13. prosinec 2021, 21:29

Šestnáct let je přece krásný čas. To na blocích Mochovce 3,4 se začalo stavět v roce 1987 a ještě není hotovo. To jsou další velké úspěchy jaderné energetiky. Ze srdce blahopřeji. Jak to asi bude s Rosatomem v Maďarsku? Stihnou to taky do šestnácti let?

Tomas Urbanek
13. prosinec 2021, 23:45

V Madarsku se bezmala deset let cekalo jen na vsechny studie pro stavebni povoleni. Byrokracie je dnes nejvetsi prekazkou vsech staveb.

Zkuste si dnes postavit treba malou galvanovnu na zelene louce. Pak pochopite, ze postavit JE za mene nez 25 let je skoro zazrak.

Ale kdo chce psa bit, hul si vzdy najde.

Jan Pivarník
14. prosinec 2021, 11:29

Kdo dodal Finům technologie?

Jaroslav Loudil
14. prosinec 2021, 17:42

V Číně jde řada věcí podstatně rychleji, jak v Evropě či USA. Nejen elektrárny.Například elektrická dvou a tří stopá vozidla /= motorky, skůtry, trojkolky,..../ V Číně jich dnes po tamních městech jezdí už 250 milionů !!!! , což je 95 % !!!! celosvětového počtu. Praxe s využíváním elektrických motorek nyní Číně usnadňuje i zavádění elekroaut, kde zatím Čína tvoří 50 % světového počtu zaváděných elektroaut.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se