Tištěné komponenty palivového souboru prošly počátečními radiačními testy
Využití 3D tisku v jaderné energetice není žádnou novinkou. Kromě tisku komponent je v národních laboratořích Oak Ridge ve vývoji také kompletní tištěná aktivní zóna plynem chlazeného reaktoru. Hlavní výhodou 3D tisku je rychlejší a snazší výroba prototypových zařízení. Framatome nyní plánuje tisk komponent jaderného paliva ze speciální slitiny.
Palivové elementy vyráběné společností Framatome pomocí technologie 3D tisku dokončily první etapu ozařování ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen. Tyto experimentální komponenty vyrobené ze speciální nerezavějící oceli a slitiny niklu byly ozařovány v tlakovodním reaktoru o výkonu 1010 MW elektrických. Jejich ozařování je naplánováno na pět kampaní elektrárny, přičemž první ozařování začalo již v roce 2019.
Společnost Framatome sdělila, že komponenty ozařované v elektrárně budou poté hodnoceny. Na základě výsledků hodnocení bude stanoveno jejich chování v reálných provozních podmínkách.
Projekt výroby palivových souborů byl zahájen v roce 2015 v laboratoři vyvíjející prototypové technologie v německém Erlangenu. Projekt se zaměřuje na vývoj výroby komponent palivových souborů pomocí 3D tisku. Komponenty jsou tištěny z nerezavějící oceli a slitiny niklu. Projekt spojuje experty pro vývoj paliva z USA, Francie a Německa.
Společnost Framatome sdělila, že projekt je také podporován Evropskou unií a programem amerického ministerstva energetiky. Společnost spoléhá na mezinárodní laboratoře a společnosti uznávané pro vědecký pokrok ve výrobě 3D tištěných komponent jaderného paliva.
„Velice nás zajímají inovace a příležitosti, které nabízí nová technologie výroby komponent jaderného paliva,“ sdělil Gaëtan Girardin, vedoucí oddělení jaderných technologií v jaderné elektrárně Gösgen.
„Neustále zkoumáme technologický pokrok, který zvyšuje efektivitu a výkonnost našich elektráren. Právě proto jsme se rozhodli jako první představit tyto experimentální komponenty v našich energetických reaktorech.“
Společnost Framatome plánuje spustit průmyslovou výrobu 3D tištěných komponent pro tlakovodní reaktory, varné reaktory a VVER reaktory. Tato technika je také pravidelně využívaná i pro jiné jaderné aplikace. Technologie 3D tisku se využívá pro rychlou výrobu prototypových komponent a výrobu testovacích komponent palivových souborů, či zařízení pro inspekci palivových souborů. 3D tisk je využíván i pro neenergetické aplikace, například při výrobě terčů pro výrobu lékařských izotopů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Mohlo by vás zajímat:
Když bude cena paliva konkurenceschopna, proč ne? Zatím není.
3D tisk zní hezky,ale je velmi drahý.
Kvalitu nechám na odbornicich.
Používá se pri výrobě raketovych motorů...
3D tisk je rozhodně přehypovaný pro velkoobjemové výroby, na rapid prototyping nebo malé série ale může být super. Kámoš má na ústavu SLS laserovou sintrovačku, dělají na tom jenom kovy, a pevnosti 3D tištěných slitin co se na to hodí jsou běžně kolem 85-90% tabulkové pevnosti bulkového materiálu. Taky jsem tím byl pozitivně překvapený, samozřejmě to nejde s každým materiálem, slitiny co těží z tepelně-mechanického zpracování na to dobré nejsou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se