Temelín ušetřil díky AI na spotřebě 5400 MWh elektřiny, nastavuje lépe čerpadla
Jaderná elektrárna Temelín ušetřila loni na své spotřebě díky zapojení umělé inteligence (AI) 5400 megawatthodin (MWh) elektřiny. Využívá moderní matematickou metodu na zpracování velkých dat, která se jmenuje Big Data. ČEZ pomocí AI nastavuje provoz největších temelínských čerpadel od roku 2021. Loni elektrárna spotřebovala 803.000 MWh elektřiny, tedy zhruba pět procent z elektřiny, kterou vyrobila. Novináře o tom dnes informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.
Uspořené množství energie odpovídá elektřině, kterou za rok využijí domácnosti menšího města. Snížit spotřebu se povedlo díky dobrému nastavení největších cirkulačních čerpadel, které zajišťují oběh vody chladicími věžemi a skrze kondenzátory ve strojovně. „S Big Data jsme pro provozní režimy začali pracovat v roce 2021 u prvního bloku. Od loňského roku metodu využíváme naplno pro oba bloky,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.
Pomocí moderních metod porovnávají energetici teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. Nastavení výkonu čerpadel operátoři dvakrát denně aktualizují podle předpovědi počasí. Loňské úspory elektřiny v Temelíně by stačily k pokrytí roční spotřeby přibližně 1500 českých domácností, řekl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 0,8 TWh.
Mohlo by vás zajímat:
Úspora méně než 1% je dle mého laického názoru jen provozní odchylka. Takovýto chytrý algorithmus a jeho vstupy to beztak ani nezaplatilo...
Předpokládám, že se očekával mnohem lepší výsledek :(
Těch 5400 MWh mělo loni hodnotu více než 13 milionů korun, umělá inteligence chleba nežere. Nevidím důvod proč by se neměla zaplatit, když takhle může šetřit miliony každý rok, s minimálními náklady.
No ta úspora taky odpovídá plně zapojenému vysokotlakému čerpadlu s čerpáním 160l/s nebo několika nízkotlakým čerpadlům s čerpáním 5000l/s.
Temelín generuje v plném provozu 1600 kg páry za vteřinu - takže když se na to podíváte, tak tahle úspora v oblasti čerpadel na konci chlazení může být klidně v rozsahu 10%-30%
Jen doufám, že se při výpočtu štěpné reakce také nevyužívá nějaká neexistující moderní matematická metoda.
To si děláte srandu? Samozřejmě, že se používá moderní na to určená matematická metoda!
To si jako fakt myslíte, že si sednete za reaktor s výkon 3000 MW(th) a řeknete si: "Tak zkusíme tohle a uvidíme". Pak se nedivím, že na jádro zde panují takové názory, když si to lidi představují tímto způsobem.
No však já jen doufám, že ta moderní a na to určená matematická metoda existuje, narozdíl od metody s názvem Big Data.
Ano, představuji psaní článků takovým způsobem, že když o něčem píšu, tak tomu alespoň trochu rozumím. Ale co čekat od magazínu o energetice, kde si pravidelně pletou i takové základy jako kW a kWh.
Mimochodem největší reaktor na světě má 1750 MW, takže si na 3000MW jen tak nesednete.
Největší reaktor na světě má dokonce 4590 MW, řeč byla totiž o tepelném výkonu a nikoliv o elektrickém, jak je zřejmé z toho "(th)".
No jo, koukám na to, díky.
dokud nevyhodnotí umělá inteligence člověka jako hrozbu a čerpadla nezastaví, jsou místa kde je jistější mít několikrát jištěnej hloupej automat než se hnát za úsporou v jednotkách %
To není o tom, že by to řídila, ale že dělá výpočty.
Dnes říkají umělé inteligenci všemu jak ty čerpadla nastavují ? Podle rozdílu teplot nebo tlaků - a nějaké křivce ? .....
To byste chtěl vědět co?
Bože lidi posloucháte se? Kam se vytratila ta chuť inovovat? To neumíte nic ani pochválit? 5,4 GWh je hezká úspora a pokud se jí dosáhlo nějakým chytrým způsobem nevidím jediný důvod to zesměšňovat.
Jak říkáte, někteří prostě musí mudrovat za každou cenu a pokud to nevymysleli a neudělali oni, tak je to podle nich určitě blbost. ...
To víte, je to pořád stále dokola to samé: "stroje nám berou práci". Tentokrát je na pranýři umělá inteligence.
Takže nastavují výkon čerpadel v 12ti hodinových cyklech - podle předpovědi počasí.
Vím, že to zní blbě, ale předpověď počasí je dnes velmi přesná na příštích 72 hodin - a udělat funkci podle plánované teploty a vlhkosti ...
Mám pocit že v tomto případě použili AI jako BuzzWord (ale ušetřit 5400 MWh, to jest 15MWh za den jen lepším řízením čerpadel je slušná úspora)
Ideál by byl, kdyby AI zařídila, aby se v Temelíně už nic dalšího nestavělo. Zbytečně a nesmyslně to zatíží příští pokolení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se