Domů
Jaderné elektrárny
Stavba čínského modulárního reaktoru ACP100 dosáhla dalšího milníku
První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng Jiāng
Zdroj: CNNC

Stavba čínského modulárního reaktoru ACP100 dosáhla dalšího milníku

Výstavba prvního malého modulárního reaktoru na pevnině zaznamenala další důležitý milník. Na reaktor typu ACP100 v čínské provincii Hainan technici instalovali vnější kupoli kontejnmentu. Stavba reaktoru s výkonem 125 MW byla zahájena v roce 2021 a k jeho zprovoznění by mělo dojít v roce 2026.

Čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že úspěšně umístila vnější kupoli kontejnmentu malého modulárního reaktoru ACP100. Instalace 550tunové vnější kupole trvala lehce přes 1,5 hodiny. Reaktorová budova ACP100 se skládá ze tří částí: vnitřní konstrukce, ocelového kontejnmentu a vnějšího betonového stínícího pláště.

"Zvednutí vnější kupole na místo znamená, že hlavní konstrukce budovy reaktoru byla dokončena a jsou tak položeny základy pro následné zakrytí budovy reaktoru," uvedl Chen Weimin, zástupce ředitele Úřadu pro řízení jaderné energetiky v Hainanu.

Reaktor ACP100 je také označován jako Linglong One a má navázat na úspěchy čínského designu konvenčních reaktorů Hualong One. Disponuje instalovaným výkonem 125 MW a stal se prvním SMR, který v roce 2016 prošel bezpečnostním hodnocením Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Instalace vnější kopule ACP100 (Zdroj: CNNC)

Výstavba do 5 let

Výstavba prvního modulárního tlakovodního reaktoru na pevnině, jak jej CNNC označuje, začala v lokalitě Changjiang v červenci 2021. Podle současných plánů má jaderný blok zahájit provoz po 58 měsících - tedy na začátku roku 2026. Kromě nového modulárního reaktoru jsou v lokalitě ve výstavbě také dva bloky Hualong One.

"Díky výhodám, jako je bezpečnost, flexibilita při nasazení a všestrannost, hrají malé modulární reaktory stále významnější roli v transformaci jaderné energetiky," uvedla CNNC v tiskové zprávě.

Blok typu Linglong One může kromě výroby elektřiny sloužit také k vytápění, výrobě páry nebo odsolování mořské vody. CNNC uvádí, že za rok vyrobí zhruba 1 TWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě více než půl milionu domácností.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Miloslav Černý
12. únor 2024, 09:22

Jistě jste zaznamenali nabízenou cenu SMR 300 od westinghoused, kdy vychází KWh za 0,14 Kč. Cely blok za 25 miliard a hlavně zdůvodnění proč velké bloky jsou tak drahé. Jestli se to potvrdí, tak zastáncům velkého jádra spadné brada a veškeré debaty zde o tomto tématu bylo házení hrachu na stěnu. A to jsou ve hře i naši vyvojáři. A že bude tendence energetického využití jaderného odpadu ještě pro teplárny a snížení tím jeho nebezpečnosti se bude nabízet, samo. Měli by si to uvědomit a ověřit si to naši vládní představitelé, než nás zaženou do opětovného dalšího erárního tunelu, těch už tady bylo opravdu dost a měli bychom se už konečně poučit.

Xoor
12. únor 2024, 09:41

Nevím proč by měla zastáncům JE padnout brada kvůli SMR, když to je stále jaderná elektrárna. To spíše příznivci oze zapláčou, protože proč dotovat OZE. Za roční dotace si můžeme postavit zdroj, který nepotřebuje akumulaci.

Miloslav Černý
12. únor 2024, 14:35

Do jisté míry to hraje proti té akumulaci a OZ, ale i tak si svoje místo určítě najdou. A i s tím malým jádrem by se to nemělo přehánět, ale pouze na max. překlenovací dobu. Energie je kolem nás nadmíru dost a čeká jenom na rentabilnější využití. Badatelé se bát o svojí živnost nemusí. Příkladem může být např. snaha využití energie z větších hloubek nebo přenos energie z vesmíru. V každem případě může příjít na přetřes snížení energetického slunečního příjmu země, kterému v daleké budoucnost stejně bude muset dojít, jestli nás vyšší moc neušetří od takového vývoje nějakou přirozenou apokalipsou, do které se dá zahrnout i válečné vrtochy politiků, kterým dodržování lidských práv nic neříká.

Vítězslav Novák
12. únor 2024, 17:07

To jistě. A časy?

Jirka94535
12. únor 2024, 22:14

"V každem případě může příjít na přetřes snížení energetického slunečního příjmu země, kterému v daleké budoucnost stejně bude muset dojít,"

Kde jste přišel k závěru, že se bude energetický příjem Země snižovat? Prosím literaturu, jakým mechanizmem k tomu bude docházet. Nebo se jedná o Váš osobní dojem/závěr, atp?

Z dob studií si z fyziky atmosféry pamatuji opak. Uznávám, že teorie není zcela uzavřena a naráží mimo jiné na těžkosti s vysvětlením teploty Země v daleké minulosti. Třeba existuje nějaká nová revoluční teorie, sem s ní.

Je pravdou, že těleso o teplotě Země, obíhající ve stejné vzdálenosti od Slunce, je tepelně pasivní. Vyzařuje více energie než přijímá od Slunce. Bez skleníkového efektu a možná bez rozpadu radioaktivních prvků by Země byla, pravděpodobně mimo rovníkových oblastí, zaledněna. Třeba existuje nějaký proces eliminace skleníkového efektu. Vaše sebejisté tvrzení mě překvapilo.

Emil
12. únor 2024, 09:43

Jak si představujete že to "snížení nebezpečnosti jaderného odpadu" bude prakticky realizováno a kým konkrétně? Nechme stranou, že nejspíš nemyslíte využití jaderného odpadu, který ani nikdo energeticky využívat neplánuje, ale vyhořelého paliva.

Představy že Westinghouse sníží cenu za kW instalovaného výkonu jenom tím, že stejnou technologii udělá menší, jsou rovněž poměrně naivní.

Vítězslav Novák
12. únor 2024, 17:09

Mně to připomíná to okřídlené "Slibem nezarmoutíš". Případně "Sliby se slibují, blázni se radují."

Nebo - aby to bylo technologičtější - sliby ohledně raketoplánů...

Oldřich Vašíček
12. únor 2024, 10:27

Skvělá zpráva. Asi mi to někde uniklo. Můžu poprosit o odkaz? Děkuji

Miloslav Černý
12. únor 2024, 14:10

Na včerejším seznamu.

Mirek
12. únor 2024, 10:30

Podle nějakých studií cena SMR je větší než cena velkého reaktoru o stejném výkonu. Kromě toho, SMR prý vygenerují více radioaktivnch látek než velké reaktory o stejném výkonu.

Bob
12. únor 2024, 11:05

To je možné, ale množství vyhořelého paliva, ani samotná cena nejsou ten největší problém jaderné energetiky.

Tím je cena peněz. Přesněji úroky z úvěru, které se musí z proinvestovaných peněz platit dlouhou dobu do zprovoznění. Často ještě se zpožděním uvedení do provozu a navýšením nákladů.

To by mělo u opakované výroby menších modulárních reaktorů odpadnout.

Ivan Novák
12. únor 2024, 11:42

Upřímně řečeno, pořád nikde nevidím tu továrnu, která bude vyrábět SMR jako automobilka. Stále jde o zmenšené varianty klasicky na místě stavěných elektráren, úplně stejně složitých. AP něco složitosti odboural, za cenu ne zcela hromadně v praxi odzkoušených úprav designu. Možná takto malý půjde pro účely výroby ve fabrice modularizovat hodně a stavět rychle, ale o té fabrice se v článku nepíše.

Bob
12. únor 2024, 12:34

No někdo musí být první.

Pak možná bude i ta "fabrika" na modulární reaktory.

Právě proto, že ještě nejsou se na ně nedá spoléhat.

Nyní je nejvyšší čas stavět velké bloky (ony se měly stavět už před 10 let).

I tak, pokud se jim zadaří, budou mít své místo v lokalitách dnešních tepláren pro velká města.

Jan Veselý
12. únor 2024, 11:39

Tak jsem se to snažil najít. Vypadá to, že vaším zdrojem je redaktor časopisu Dřevostavitel Vincent Brázda. A je to názorná ukázka toho, proč se nedá věřit amatérům. Pan Brázda předpokládal ve svém výpočtu, že:

- AP300 má jen investiční náklady, provozní spokojeně ignoroval

- AP300 jede 100% času

- Úroky neexistují

- AP300 se bude splácet 70 let

Je to názorná ukázka, že na základě chybných předpokladů lze spočítat jakýkoliv výsledek.

A pak je tu samozřejmě to, že ještě nikdo nikde žádný AP300 nepostavil a neprovozuje. Takže reálná data ze stavby a z provozu data nejsou k dispozici, je to jen představa Westinghousu o ceně. Po fiasku s cenami AP1000 bych tyhle čísla bral s VELKOU rezervou. Ať nejdříve dokážou, co umí.

Miloslav Černý
12. únor 2024, 15:03

V každým případě plánovaného nahrazení uhlí lze docílit i v našich podmínkách OZ s možností, krátkodobého využití plynovek 10 krát levnějších navíc regulovatějších stejně výkoných než typu JEDU. Není důvodu hrotit výstavbu nového velkého jádra, jestliže malé modulární již fungují např. v Číně a Rusku, že v dohledné potřebné době se nestane i u nás. Takové rozhodnutí by si měli vzít za své odpovědný politici, plynule se přizpůsobovat danému vývoji a netvářit se jako by vlastnili tu pomyslnou skleněnou kouli.

Pravoslav Motyčka
13. únor 2024, 00:45

Ta cena je nepochopení kontextu , to není cena za elektrárnu , Westinghouse deklaruje , že SMR 300 bude vyrábět dražší elektřinu než jeho velké bloky. Ne všechno co se píše na internetu je bohužel pravda.

Jan Veselý
13. únor 2024, 13:54

To máte těžké, když v ČR je stále silná představa, že výroba elektřiny je něco speciálního, co je třeba centrálně plánovat. A nespoléhejte se na politiky, problematice nerozumí a pořád se mění.

https oenergetice.cz / nazory / koncepcni-koncepce

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se