Slovinsko prodlužuje provoz své jediné jaderné elektrárny do roku 2043
Slovinský ministr životního prostředí v pondělí oznámil, že jediná slovinská jaderná elektrárna dokončila proces posouzení vlivu na životní prostředí a obdržela bezpečnostní povolení potřebné k prodloužení svého provozu do roku 2043. Procesu se zúčastnily také sousední země Chorvatsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Německo. Provoz jaderné elektrárny tak bude prodloužen o dalších 20 let.
"Vzhledem k možné (energetické) krizi během příští zimy je velmi důležité, aby elektrárna Krško nebyla na konci letošního roku odstavena, ale aby včas splnila všechny požadavky pro další provoz," uvedl na tiskové konferenci ministr infrastruktury Bojan Kumer.
Pondělní povolení ukazuje, že s provozem elektrárny nejsou spojena žádná bezpečnostní rizika, uvedl ministr životního prostředí Uros Brezan.
Bloková dozorna provozovaného reaktoru Krško. Zdroj: GEN Energija
Konečné environmentální schválení čítalo 300 stran a na procesu se podílelo více než 50 odborníků. Žádost byla ministerstvu předložena v říjnu 2021.Společná jaderná elektrárna Chorvatska a Slovinska
Jaderná elektrárna Krško byla postavena v roce 1983. Nachází se 100 kilometrů východně od hlavního města Lublaně nedaleko hranic s Chorvatskem. Podle původních plánů měla být odstavena v příštím roce.
Slovinsko a spoluvlastník Chorvatsko se v roce 2015 rozhodly prodloužit životnost jaderné elektrárny o dalších 20 let, a to dlouho předtím, než válka na Ukrajině a sankce EU vůči Rusku vyvolaly v celé Evropě obavy o dodávky energie.
Schéma reaktorového bloku JE Krško (PWR). Zdroj: NEK
Aktivistické skupiny včetně Greenpeace požadovaly trvalé odstavení elektrárny kvůli jejímu stáří a riziku zemětřesení v regionu. Vláda ale trvá na tom, že elektrárna byla modernizována tak, aby splňovala nejvyšší bezpečnostní a ekologické požadavky.
Referendum může rozhodnout o výstavbě dalšího bloku
Slovinsko plánuje výstavbu druhého jaderného reaktoru v Kršku, ale středolevicová vláda uvedla, že konečné rozhodnutí o investici bude přijato pouze v případě, že tento krok podpoří dva miliony občanů v referendu. Termín referenda zatím nebyl stanoven.
Vizualizace nového bloku JE Krško 2; Zdroj: GEN Energija
Elektrárna disponuje jedním tlakovodním reaktorem od firmy Westinghouse. Instalovaný výkon elektrárny 730 MW (~696 MW netto) zajišťuje zhruba 20 % spotřeby elektřiny ve Slovinsku a 17 % spotřeby elektřiny v Chorvatsku.
Mohlo by vás zajímat:
Karásku, co? Blbý zprávy, viď? Však se těch šedesátiletých jaderek nakonec dočkáš.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
To budou u těch JE tak dlouho prodlužovat provoz, dokud se díky stáří zařízení nestane vážná havárie? 60 let ještě nebyla žádná JE v provozu.
Ne, Karásku, provoz budou prodlužovat tak dlouho, dokud bude splňovat stejné a v mnoha ohledech ještě daleko přísnější bezpečnostní požadavky než když byly uvedeny do provozu.
Pane Karásek. Prodlužování JE (těch co zbyly) je důsledkem nezvládnutého zeleného šílenství. Energetickým firmám se na dotacemi zdeformovaném trhu nevyplatí stavět nové. Smysluplná koncepce žádná, nikdo neví, co bude. Těm, co dohlédli kousek dál a s rizikem investovali do jistých zdrojů, jsou zisky znárodněny a prožrány pro blaho lidu. Nebo pro blaho někoho jiného? Možná budeme ještě překvapeni.
Většinou to bývá tak, že regulace/dotace v dlouhodobém horizontu situaci zhorší. Solární tunel je krásnou ukázkou. Za tu cenu mohla být dostavěna JETE (možná dvakrát), bylo by 60% jistoty plus trochu v CH4 (bych ho neodepisoval) a na ní se mohlo cvičit s OZ podle libosti.
Dokud bude v pořádku reaktorová nádoba, je možné prodlužovat život JE pořád dál, všechno ostatní lze vyměnit a dokonce apgrejdovat na vyšší úroveň, jak technickou, tak bezpečnostní. Takže se možná dočkáš JE osmdesátiletých nebo třeba stoletých.
Všechno záleží na tom, kdy se dostane do věrchušky EU konečně člověk se zkušenostmi z velké energetiky, který tam nejde jenom hrabat pod sebe.
Dobrý den pane Šťastný. Když si zde zadáte do hledání "žíhání", zobrazí se tři zajímavé články. V jednom pan Wágner píše, že vyžíhat bychom dokázali sami. Vnitřní zařízení nádoby, posuvné mechanizmy tyčí atp. umí vyrobit Škoda JS, možná vše mají ještě na skladě, zcela nové, minulý majitel (ještě ruský) prozřetelně kupoval v bývalé NDR náhradní díly z uzavíraných JE stejného typu jako v Dukovanech. Dost z toho žili, aktuální stav neznám. Vše kolem by pmn dokázaly vyrobit české firmy. Proto dost nechápu, proč se nedostaví JETE a další experimenty, např s modulárním reaktorem se nedělají v Dukovanech. Ale do toho nevidím, musím věřit odborníkům, že rozhodli správně. Teda pokud nejde o politické rozhodnutí.
Žíhání už Škoda JS prováděla tuším ve Finsku.
SMR v Temelíně na dostavbu třetího a čtvrtého bloku nemá vliv, pravděpodobně se tam bude stavět obojí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se