Domů
Jaderné elektrárny
Regulátor: Belgie by mohla provozovat jaderné elektrárny i po roce 2025
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Regulátor: Belgie by mohla provozovat jaderné elektrárny i po roce 2025

Přestože současná belgická vláda počítá s ukončením provozu všech jaderných elektráren v zemi do konce roku 2025, stále si nechává otevřená zadní vrátka v podobě možného prodloužení jejich provozu. Tamní jaderný regulátor se nyní vyjádřil, že by tamní jaderné bloky mohly po jistých úpravách zůstat v provozu i nadále.

Belgie v již delší dobu plánuje v nejbližších letech ukončit provoz všech jaderných bloků v zemi, což tamní vláda potvrdila ke konci loňského roku. Zásadním kritériem však bude zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny, a tudíž je ve hře stále možnost, že některé jaderné bloky budou moct být provozovány i za termínem ukončení výroby elektřiny z jádra, který je stanoven na polovinu současné dekády.

Podle aktuálních plánů by jaderný blok Doel 3 měl ukončit provoz v letošním roce, v následujícím roce poté blok Tihange 2. Novější bloky Doel 4 a Tihange 3 by měly ukončit provoz do roku 2025, nicméně belgická vláda si vyžádala u tamního jaderného dozoru (FANC) posouzení jejich možného provozu i za tímto datem. Zásadní pro takzvaný „plán B“ bude rovněž analýza belgického provozovatele přenosové soustavy ELIA, která by měla ukázat, zda odstavení těchto bloků ohrozí bezpečnost provozu tamní soustavy. Toto posouzení by měla ELIA provést do 18. března.

Podle serveru World Nuclear News (WNN) jaderný regulátor již předložil svou zprávu o možném prodloužení provozu dvou zmiňovaných bloků belgické vládě, přičemž zpráva uvádí soubor kroků a opatření, které by bylo nezbytné podniknout v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu, aby mohly být bloky provozovány i po roce 2025, pokud to bude potřeba.

Regulátor podle WNN dospěl k závěrům, že z hlediska jaderné bezpečnosti je dlouhodobý provoz bloků možný, nicméně za předpokladu provedení jistých úprav za účelem dalšího zvýšení jejich bezpečnosti. Podle regulátora bloky splňují požadavky v souladu s legislativou přijatou v listopadu 2011, požadavky však byly dále zpřísněny v roce 2020 s účinností právě od roku 2025. Bloky Doel 4 a Tihange 3 dle regulátora již z většiny splňují i nové, přísnější požadavky, nicméně stále by bylo nutné provést další úpravy.

Podle úřadu je rovněž nutné rozdělit požadavky na zcela nezbytné, které musí být striktně vyžadovány pro další provoz po roce 2025 a dále na možné modifikace, které bude možné provést i později bez ohrožení bezpečnosti provozu bloků.

Je nutné jednat co nejrychleji

Podle regulátora by prodloužení provozu mělo být nejméně o 10 let, aby bylo možné vypracovat podrobný akční plán pro zvyšování jaderné bezpečnosti. Stejně tak je nutné o případné možnosti prodloužení provozu bloků rozhodnout co nejdříve, aby zbyl dostatek času na podniknutí všech potřebných kroků.

"Pro aktivaci plánu B je nezbytné, aby vláda přijala jasné rozhodnutí do konce prvního čtvrtletí roku 2022. Poté bude na provozovateli jaderných elektráren, aby provedl své analýzy a zhodnotil, jestli je ochoten provést nezbytné investice," uvedl regulátor.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jaroslav Loudil
19. leden 2022, 09:48

Němci budou mít odpojeno už letos, tak ať to Belgie taky odpojí. Budeme pak moci sledovat, co to s nimi po roce 25 udělá. Zajímavé je, že třeba Anglie, která má skvělé podmínky pro větrníky, naopak 2 nové reaktory staví a stavba dalších dvou se projednává. Finsko jeden právě uvádí do provozu a na druhý již hloubí základy. Na Západě tak není jednotný názor na jádro, o Východě ani nemluvím , tam nové jádro chystají : Polsko, ČR, Maďarsko, Slovensko,Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Bělorusko, Slovinsko, Rusko. Evropa je ohledně jádra -"rozpolcená".

Jan Veselý
19. leden 2022, 10:27

No, s tou Velkou Británií je to tak, že ani v ideálním případě nové reaktory nenahradí v současnosti dožívající a už odstavené jaderné reaktory.

Naopak, jen Škotáci právě prodali celkem 17 zájemcům kus moře na celkem 25 GW offshore větrných elektráren. Utržili na tom 700 milionů liber. To máte více než 100 TWh/rok elektřiny.

Emil
19. leden 2022, 10:41

S Velkou Británií je to tak, že v těch současnosti dožívajících a už odstavených jaderných reaktorech mají kolem přibližně 8 GW, a ty v tom "ideálním případě" nahradí novými reaktory celkem bez problémů - 6,4 GW dají dohromady Hinkley Point C a Sizewell C, k tomu 2,2 GW v lokalitě Bradwell, už to samo o sobě dává těch 8 GW. K tomu je nutné připočítat i Rolls-Royce SMR, kterých plánují postavit v první vlně pět do roku 2031 a v další vlně dokonce 11 - každý téměř 0,5 GW.

Jan Veselý
19. leden 2022, 11:28

Jo a já se dopočítal k k 9.9 GW reaktorů odstavených po roce 2010 + reaktorů, které se mají odstavit do 2030. Z již fungujících má fakticky zůstat jen Sizewell B.

V případě Rolls-Royce už se pohybujete někde v oblasti mokrých snů, v roce 2031 bude stát a vyrábět akorát tak Hinkley Point C, když se při výstavbě zadaří.

Emil
19. leden 2022, 11:46

Podle databáze IAEA to je po roce 2010 9139 MW, ale to do toho musíte započítat i staré reaktory MAGNOX, co odstavovali už před deseti lety. Nevidím žádný důvod je zmiňovat v souvislosti s nahrazováním, když už jsou deset let mimo provoz, tedy kromě toho aby to vypadalo hůř než to ve skutečnosti je...

Psal jste v "ideálním případě" a plán je tyto reaktory do roku 2031 mít, což bezpochyby ideální případ je, tak nevím co má znamenat poznámka o "mokrých snech", to má být ještě nějaký "ideálnější" případ než ten ideální, tj. lepší než nejlepší?

Omega
19. leden 2022, 12:39

Dokud nebude komerčně dostupná výroba metanolu ze vzduchu (CO2 i H2O tam je), tak nemáte funkční řešení. Vodík jako palivo má tolik problémů a s tím spojenými vícenáklady, že se s ním nedá moc počítat. A pokud není funkční akumulace, musíte mít funkční výrobu - což je problém pokud chcete být CO2 neutrální

Jan Veselý
19. leden 2022, 14:02

Zkuste hádat, co si myslí ve Skotsku o vašich předpokladech? Oni ty elektrárny staví jako zdroj elektřiny, ne jako řešení celého zásobování všemi energiemi.

PV
19. leden 2022, 09:57

Stredověknikdo nechce ani úředníci v bruselu.

Miloslav Černý
19. leden 2022, 10:23

Ale potenciální možnou havárii, ať je z jakéhokoli důvodu, ve stísněném a hustě obydleném evropském prostoru s nutným vysídlením ke klidu taky nepřidá

miro novak
19. leden 2022, 18:07

Milousi, chod na par dni do Honk Kongu, aby si si urobil predstavu o stiesnenom priestore

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se