První odstavenou jihokorejskou jadernou elektrárnu Kori 1 čeká demontáž
Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) požádala Komisi pro jadernou bezpečnost (NSSC) o schválení demontáže prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Ten byl odstaven v červnu 2017 a stal se prvním jihokorejským reaktorem, který vstoupil do fáze vyřazování z provozu. Cílem země je postupný odklon od jaderné energetiky a její náhrada plynovými zdroji.
Společnost KHNP v minulém týdnu oznámila, že předala NSSC žádost a potřebnou dokumentaci k povolení o demontáž prvního bloku jaderné elektrárny Kori. Plán vyřazení z provozu a dokumentaci k demontáži elektrárny měla KHNP předložit do pěti let od odstavení. Celková likvidace bloku by podle staršího vyjádření ministra energetiky měla trvat 15 let a stát zhruba 13,3 miliardy Kč.
Korejský institut pro atomovou energii podepsal v roce 2017 smlouvy s několika domácími společnostmi na vývoj technologií pro vyřazování jaderných elektráren z provozu. Ty mají zahrnovat i technologie pro simulaci demontáže zařízení, chemickou dekontaminaci a likvidaci odpadu.
„Budeme poctivě pracovat na bezpečnostním přezkumu vyřazování z provozu a zároveň se důkladně připravujeme na bezpečnou a ekonomickou demontáž jaderných elektráren,“ uvedl prezident KHNP Jae-hoon Jung.
Jihokorejský blok typu PWR s instalovaným výkonem 576 MW byl odstaven v červenci roku 2017 po téměř 40 letech provozu. Původně KHNP počítala s prodloužením životnosti zařízení, v roce 2015 však svoji žádost o prodloužení licence stáhla.
Jihokorejský odklon od jádra
Jižní Korea počítá v budoucnosti kromě postupného útlumu jaderné energetiky také s odstavením elektráren uhelných. Náhradou za odstavený výkon by pak měly být elektrárny plynové kombinované s obnovitelnými zdroji.
K obměně energetického mixu ovšem země přistupuje postupně a v zemi stále ještě probíhá výstavba jak nových jaderných, tak i uhelných bloků.
Mohlo by vás zajímat:
Cílem země je postupný odklon od jaderné energetiky a její náhrada plynovými zdroji - také trochu nevyhovující účastník tendru na EDU5 zdá se mi
Je třeba číst až do konce
" a v zemi stále ještě probíhá výstavba jak nových jaderných, tak i uhelných bloků. "
Korejský jaderný program končí jako důsledek obrovského korupčního skandálu. Šulilo se tam s díly v obrovském měřítku, ani oni sami teď neví co tam v těch elektrárnách vlastně je. Tipnul bych si, že během pár let rozjedou ve velkém offshore větrné elektrárny a fotovoltaiku. Hlavně na to první mají výborné podmínky.
Jo, LG Chem a Samsung SDI jsou korejské firmy. Korejci jsou špička v bateriových technologiích. Uvidíme kolik toho plynu bude vůbec třeba.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se