Proběhly zátěžové zkoušky na prvním reaktoru VVER-1200 v JE Leningrad II
Rusko provedlo sérii zátěžových zkoušek svého prvního bloku VVER-1200 na jaderné elektrárně Leningrad II. Povinné testy pomáhají potvrdit výkonnostní aspekty elektrárny. Vlastník a provozovatel elektrárny, společnost Rosenergoatom, provedla pětkrát změnu výkonu tlakovodního reaktoru ze 100 % na 75 % a zpět na nominální výkon. Následovalo pět cyklů změn výkonu mezi 100 % a 50 %.
Společnost uvedla, že celý proces probíhal po dobu 10 dní a šlo o plánovaný test nařízený národním regulačním orgánem Rostechnadzor.
Bloková dozorna jaderné elektrárny Leningrad II-2; Zdroj: Rosatom
První blok jaderné elektrárny Leningrad II byl spuštěn v říjnu 2018 a je prvním z mnoha plánovaných ruských bloků designu VVER-1200. Tento model reaktoru je v současnosti hlavním exportním artiklem země.
Větší možnosti regulace výkonu v průběhu dne
Rosenergoatom uvedl, že výsledky zkoušek mu pomohou ověřit účinnost řízení výkonu reaktoru VVER-1200, určit rychlost změny výkonu a stanovit nejlepší provozní postupy.
Jaderná elektrárna Leningrad II; Zdroj: Rosenergoatom
„Spotřeba elektrické energie během dne kolísá, v noci a kolem oběda klesá, naopak ráno a večer roste,“ uvedl hlavní inženýr JE Leningrad II, Alexandr Běljajev. „Změny výkonu nám umožňují přizpůsobit produkci elektřiny aktuální spotřebě a systémovým omezením, což zabezpečuje stabilní provoz celé energetické soustavy.“
Hlavní zdroj elektřiny pro západní Rusko
Bloková dozorna reaktoru RBMK JE Leningrad 1
Leningrad II disponuje nyní dvěma reaktory VVER-1200, které disponují systémem sledování zatížení energetické soustavy. Starší přilehlá elektrárna Leningrad I má dva bloky typu RBMK, které jsou schopny pracovat pouze v režimu základního zatížení, což znamená, že kromě období výměny paliva a údržbových odstávek běží na plný výkon.
Obě jaderné elektrárny společně pokrývají 30 % spotřeby elektřiny v západním Rusku a spotřebu druhého největšího ruského města Petrohradu kryjí z 56 %.
Mohlo by vás zajímat:
Rusove stavi jednu jadernou elektrarnu za druhou (to same číňani) , akorat my tady papouškujeme šílenosti prosazované schizofreniky z německa a rakouska (němci a rakušani jsou možná perfekcionisté , ale jestli jim něco chybí tak je to normální zdravý rozum .. oni vždy měli sklon věřit naprostým šílenostem ať už to byl nacismus, multikulturalismus nebo zelené bláboly o tom že větrníky a slunečníky budou všechno pohánět ..asi není zdravý selký rozum na ně dost sofistikovaný)
Jen doplním, že ty kteří to umí ekonomický postavit jsme pro jistotu, abychom nic nepostavili předem vyloucili. Už se těším jak Framatom a Rosatom spolu staví. Ale i to je nepřijatelné. Ukrajina bude mrznout už letos, my za 10 - 15 let.
Rusove akorat nahrazuji stare reaktory novyma a jde jim to krute pomalu. Podil na vyrobe z jadra v Rusku stagnuje.
Po svete maji hodne naobjednano, ale taky jim to moc rychle nejde.
No a Cinani maji jadro na 5% a roste pomalejc (nasobne, mozna az radove) nez OZE (na TWh)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se