Podíl českých firem na dostavbě Dukovan zůstává nejistý, EDF mezitím podepisuje reálné kontrakty
Kolem největší české zakázky v dějinách, výstavbě dvou nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany, panuje stále řada otazníků. Ať už jde o financování, možnou transformaci ČEZ nebo stížnosti proti výběru korejského dodavatele KHNP ze strany francouzské EDF a amerického Westinghouse. Velkým tématem je také míra zapojení českého průmyslu, kdy stát usiluje o to, aby byl garantován alespoň 60% podíl tuzemských firem. V tomto ohledu však zatím žádné závazné dohody uzavřeny nebyly a vše zůstává v rovině deklarací, což vyvolává obavy ohledně plánovaného podpisu smlouvy s dodavatelem v březnu 2025.
Ve stínu těchto debat mezitím francouzský energetický gigant EDF uzavírá v Česku reálné kontrakty na jaderné zakázky. Nejprve došlo v září k podpisu smlouvy mezi společností Framatome ze skupiny EDF a plzeňskou Škoda JS na dodávku dalších dvou sad vnitřních dílů pro reaktory EPR, které budou Francouzi stavět v britském projektu Sizewell C.
Tato smlouva je pokračováním úspěšné spolupráce mezi EDF a Škoda JS, kdy plzeňská firma stejné klíčové komponenty vyrobila už pro jaderné bloky EPR v Číně, ve Finsku, ve Francii a naposledy pro další britský projekt Hinkley Point C. Vzhledem k tomu, že Sizewell C má být prakticky kopií dvou reaktorů v Hinkley Point C, je tu dobrá šance uplatnění i pro další české firmy, které už pro EDF v Anglii dodávají, například společnost MICo.
„EDF si plně uvědomuje důležitost zajištění vysokého podílu domácích firem na výstavbě nových jaderných bloků v Česku. Proto je naše evropská nabídka založena právě na spolupráci s českými firmami, které mohou získat 65% podíl na celkové zakázce, podobně jako jsme dosáhli 64% podílu pro britké firmy na Hinkley Point C,“ říká Roman Zdebor, ředitel české pobočky EDF.
„Kromě toho se českému průmyslu mohou otevřít rozsáhlé možnosti i v dalších projektech EDF, protože v příštích desetiletích plánujeme v Evropě postavit desítky nových reaktorů. Námi navrhovaný evropský přístup může české ekonomice přinést až 1 bilion korun. Naše nabídka, aby se Česko připojilo k evropské flotile EPR, stále platí,“ připomíná šéf české EDF.
Modernizace v Dukovanech
Dalším konkrétním příkladem spolupráce českého a francouzského jaderného průmyslu je nová smlouva mezi Framatome a ČEZ na modernizaci kontrolních a řídících systémů v jaderné elektrárně Dukovany. Komplexní modernizační program bude realizován několik let a umožní společnosti ČEZ provozovat elektrárnu až do roku 2045.
Třetí smlouvou uzavřenou během podzimu je memorandum o porozumění mezi ČEZ a Framatome k vývoji paliva vlastní konstrukce pro ruské reaktory typu VVER-1000, které jsou v provozu například v Temelíně. Jedná se o potvrzení francouzské ambice podpořit českou strategii diverzifikace zdrojů jaderného paliva pro reaktory VVER nezávisle na Rusku.
S tím souvisí také letošní oznámení francouzského společnosti Orano o investici 1,7 miliardy EUR do rozšíření svých kapacit na obohacování uranu o 30 %. Cílem společnosti Orano je snížit evropskou závislost na dodávkách ruského jaderného paliva. Pokračuje tak koordinované úsilí francouzského průmyslu nabízet 100% evropské technologie založené na plně evropském dodavatelském řetězci.
Mohlo by vás zajímat:
Přenosová soustava je připravena na dva nové jaderné bloky v elektrárně Dukovany, pokud se druhý z nich připojí po odpojení současných bloků.
Souběžný provoz nových bloků se starými si vyžádá studii připojitelnosti, na jejím základě se upraví plány na rozvoj přenosové sítě a budou potřeba další velké investice.
I kdyby, bude to stát daleko méně, než svedení stejného výkonu z decentrálních zdrojů na velké ploše a jejich připojení do přenosové soustavy. Například VtE z vysočiny.
Do rozvodny Slavětice je to z Dukovan jen kousek a odtud 3 směry vedení 400 kV. Do Sokolnice jen kousek dál. A ze Sokolnice jsou už všemi směry další 3 vedení 400 kV + 5 vedení 220 kV, tam problém nebude, pokud by náhodou nestačilo výkon vyvést do Slavětic.
P.s. Ze Slavětic je přípojka 2*400 kV do Rakouska, které od nás "opravdu neodebírá žádnou jadernou elektřinu".
v Rakousku je možné zakoupit zařízení do zásuvky které tu zlou jadernou elektřinu do rakouského domu nepustí, musí to být byznys jak bejk, výrobní náklady odhaduji tak na dvacetinu ceny, a možná ještě méně
@Baton David 25. říjen 2024, 07:33
V Rakousku měli/mají podvodníky s "filtrací" elektřiny, u nás byly "výhodné nákupy hrnců a zájezdy" a mnoho jiného.
Je to všude na světě, že jsou podvodníci a pak lidé, kteří jim naletí.
S energetikou to ovšem nemá nic společného.
Jirka Líska: podvod typu hrnce se určitě odehrával i v sousedních zemích, prakticky naberou důchodce kterým naslibují výlet s předváděčkou a důvěřiví lidi pak dostanou předváděčku s donucením koupě, ale filtr typu vyrobené elektřiny to už je selhání kdesi v pochopení fyziky vyučované na základních školách = člověk s úspěšně dokončeným základním vzděláním tzn min 98% populace musí chápat jaká je to kravina. Srovnáváno bylo s inteligencí pražáků kdy pre nabízelo elektřinu vyrobenou čistě z oze, tam se teda ozvalo dost lidu že to není fyzicky možné, takže pražáci jsou na tom lépe než rakušáci, pre se vyjádřilo o možnostech ekonomických - prostě nakoupí a prodá určitý objem elektřiny a ekonomicky určí z čeho, z fyzikální podstaty pak záleží jen na vyrobeném množství z oze a poptávce a z toho se zase projevuje ekonomický aspekt - cena, takže je to opravdu možné domluvit se s dodavatelem že budete platit za to samé více a můžete se pak pyšnit nálepkou oze. A takhle je to s oze v celé své podstatě - nálepka, ideologie, asi jako dříve rudé knížky dělaly soudruhy lepšími lidmi
@Baton David 25. říjen 2024, 09:21
Základní neznalosti fyziky bych se dříve divil, ale dnes už ne.
Stačí, že někdo věří, že je Země placatá, možné je vše:-)
A co se týká OZE.
Protože elektřina jako taková se nedá nijak fyzicky označit, tak jsou na to certifikáty.
Ale princip podobný, jako když si koupíte "certifikovanou" kávu nebo olej, taky věříte nějakému papíru nebo razítku:-)
Ne princip není stejný ani u té kávy.
Sice musíte věřit, že ta káva je z určité oblasti, vypěstovaná nějakými postupy (třeba bez pesticidů a bez otrocké práce), protože si to sám nemáte možnost ověřit, ale ta káva v obalu, který jste si koupil tak opravdu může být vyrobena a zpravidla také je.
U té elektřiny také jen věříte, že byla vyrobena "zeleně", ale víte, že ta elektřina, kterou spotřebováváte stejně určitě není 100% zelená. V případě, že odebíráte v noci certifikovanou FV elektřinu, dokonce víte na 100%, že to FV elektřina z té certifikované výroby není.
@Bob 25. říjen 2024, 11:06
Nepsal jsem stejný, ale podobný.
Záleží jaké mají ty certifikáty smluvní podmínky, jestli pouze objemové nebo i časové.
Já mám například i v noci elektřinu z OZE, od jara do podzimu celou a zbytek roku částečně.
I v noci může být elektříny z OZE (pozor, není to jen FVE), pak těch vašich 100% neplatí.
Takže vy si jen myslíte, že to víte, ale nevíte, natož na 100%:-)
Vy asi máte v některých částech roku svou elektřinu z FVE i v noci, ale to není pomocí zelených certifikátů, takže to sem nepleťte.
Pokud mám zelený certifikát na FV elektřinu a odebírám v noci, vím na (téměř) 100%, že to není elektřina z FVE, protože certifikáty vydávají velké FV farmy, které jsou ale zcela bez akumulace. Pokud výjimečně nějakou mají, tak určitě ne na dostatečnou dobu, aby pokryly poptávku i v noci, a to ani za ideálních solárních podmínek. Nemluvě o zimě, nebo i delší době oblačnosti v ostatním období.
O tom, že to fyzicky není solární elektřina ani nemluvě.
Že by v noci ke mně proudila certifikovaná FV elektřina, kterou jsem si "objednal" zakoupením zeleného certifikátu má pravděpodobnost s mnoha nulami za desetinnou čárkou. Ostatně i za dne (v zimě, zataženo, atd.) je ta pravděpodobnost velmi malá. A to i, když neuvažuji fyzický tok, ale jen zápočet výroba-spotřeba ve stejnou dobu.
Reklama, která je nenápadně označena "partnerem článku je EDF". Placené PR nemá na seriózním médiu co dělat, pokud není na první pohled jako reklama označeno.
Vzhledem k cenové nabídce EDF by bylo korejské řešení výhodné, i kdyby ho celé postavili Marťani bez jakékoli pozemské spolupráce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se