MAAE podporuje vypuštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) provedla revizi nakládání s upravenou vodou skladovanou v poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima. Uvádí, že jsou k dispozici dva způsoby, jak s upravenou vodou naložit – její vypuštění do moře nebo uvolnění ve formě páry. Oba jsou technicky proveditelné.
V areálu JE Fukušima Daiči byla kontaminovaná voda upravena Systémem pokročilého zpracování tekutin (ALPS), který odstranil z vody většinu radioaktivity, kromě tricia. Zpracovaná voda je nyní skladována v areálu elektrárny. K 12. březnu bylo v 979 nádržích uloženo přibližně 1,19 miliónů kubických metrů upravené vody. Celková skladovací kapacita nádrží bude do konce roku přibližně 1,37 miliónů kubických metrů a očekává se její naplnění do léta 2022.
Japonská vláda požádala MAAE o revizi způsobu naložení s uloženou vodou, včetně zprávy podvýboru pro nakládání s upravenou vodou vydané 10. února.
Odpaření do atmosféry nebo vypuštění do moře
Přezkum MAAE publikovaný minulý čtvrtek uvádí, že obě možnosti řízeného nakládání s uskladněnou vodou navržené poradním podvýborem, odpaření vody a její vypuštění do moře, jsou technicky proveditelné.
Tyto metody, jak MAAE ve své revizi uvádí, jsou běžně používány elektrárnami provozovanými po celém světě při uplatnění zvláštních regulačních povolení založených na posouzení bezpečnosti a dopadu na životní prostředí. Experti MAAE tvrdí, že doporučení podvýboru navržené japonské vládě se opírá o „komplexní a vědecky podloženou analýzu, zaměřenou na nezbytné technické, netechnické a bezpečnostní aspekty“.
Nezbytný krok pro vyřazení JE Fukušima
Tým MAAE sdělil, že management upravené vody zahrnující její likvidaci, je „kritický pro udržitelnost činností při vyřazování JE Fukušima Daiči z provozu“. Odborníci zopakovali doporučení revizní mise MAAE v roce 2018 pro vyřazení elektrárny z provozu a také popsali možnosti naložení s uskladněnou vodou.
„Jakmile japonská vláda zvolí preferovanou možnost vypuštění skladované vody, je MAAE připravena s Japonskem spolupracovat formou poskytnutí pomoci s radiační bezpečností před, v průběhu a po manipulaci s kontaminovanou vodou,“ uvedla MAAE.
„Bezpečnost a efektivní práce s upravenou uskladněnou vodou je jedinečným a komplexním případem,“ řekl vedoucí týmu Christophe Xerri, ředitel divize MAAE pro jaderný palivový cyklus a technologie odpadů. „Řešení jsou dostupná. Budou vyžadovat neustálou pozornost, bezpečnostní revize, dohled regulátora, podpořený komplexním monitorovacím programem na základě komunikačního plánu a řádné zapojení všech zúčastněných stran.“
Zdroj úvodní fotografie: MAAE
Mohlo by vás zajímat:
A už je to tu zas, stále se nic nezměnilo až na to těžší utajení. Teča, Manivier, atd... stejně to vše teče do oceánu.
Takhle vypadá ekologie v pojetí provozovatelů jaderných elektráren. Radioaktivní odpad - naředit. Stejně je už ho v přírodě dost.
Jako by taková biomasa byla v našem podání pro přírodu podstatně lepší. Nebo taková likvidace solárních panelů to bude lahůdka. A větrníky se také staví z eko friendly materiálů.
Je otázka co je pro přírodu horší jestli tuny chemie v zemědělství nebo ta radioaktivita.
Průměrná koncentrace tritia v uskladněné vodě ve Fukušimě je 730 000 Bq/l. Limit pro pitnou vodu podle WHO je 10 000 Bq/l, v Austrálii je to dokonce 76 103 Bq/l. Tj. po naředění 1:10 splňuje tato voda australské limity pro pitnou vodu. Pít se jí ale nikdo nechystá, jen postupně vypouštět do oceánu, kde se sama naředí v mnohem větším poměru.
ad "pít se jí ale nikdo nechystá": Ryby ji ale budou pít neustále, proto rybáři protestují.
Po vypuštění do oceánu bude koncentrace o mnoho řádů níže než jsou limity pro pitnou vodu. Na mnoha místech planety je radiace mnohem vyšší než bude u Fukušimy ale na strašení lidí se to hodí. Každý spojenec je dobrý a čím méně do problému vidí tím lépe. Alespoň nebude přemýšlet nebo nedejbože pochybovat o té jediné pravdě.
Takže pokud Vám správně rozumím. Pro přírodu to nepředstavuje žádné větší nebezpečí ani zátěž.
Ještě bych doplnil, že poločas rozpadu tritia je 12,32 let.
Já nechci strašit, jen chci upozornit na špatné řešení použitím principu "ředěniˇ. My (lidstvo, podnikatelé) neustále ředíme emise škodlivin jejich vypouštěním do ovzduší nebo do vody. To je ten nejhorší možný přístup.
Tož tak je to.
Řekl bych že horší je ve jménu ekologie odstavit bezemisní zdroj čímž jaderná elektrárna je a postavit uhelné elektrárny. Jak se děje právě v Japonsku. Nebo u nás zabránit dostavbě 3+4 bloku v Temelíně a provozovat desítky let zbytečně uhelné elektrárny. Na severu jsme velmi vděční panu Bursíkovi že nám tu zařídil miliony tun popílku tuny rtuti v ovzduší navíc a zmrzačenou krajinu ve jménu tohoto iracionálního náboženství. A to je jen jeden z mnoha případů kdy ekologičtí fanatici (prosím neztotožňovat s racionálně uvažujícími) přispěli vlastně ke zhoršení životního prostředí.
Tož tak to vidím.
Nerad vám beru iluze, ale japonské JE byly zastaveny kvůli pro Japonsko velmi drahé havárii.
A Bursík byl ve vládě dva roky před více než 10 lety. Jinak všichni ministři před ním, během jeho působení i po něm deklarovali, že, JE chtějí. Problém je jinde.
V době kdy se JETE stavěla byl Bursík poslancem a byl proti stavbě.
A 158 dalších bylo pro. A co?
Cituji z Lidových novin: "poprvé Martin Bursík začal pronikat do širšího povědomí v prvním pololetí 1998, když se jen tak z ulice připletl k ministrování životního prostředí v Tošovského „poloúřednické“ vládě. Jeho zásadní agendou tehdy stejně jako v dalších letech bylo zastavit těsně před dokončením jadernou elektrárnu Temelín, a vyhodit tak oknem přes 90 miliard korun. Jako na kolovrátku opakoval, že „Temelín je třeba zastavit nikoli primárně z ekologických důvodů, nýbrž proto, že je neekonomický a nezaplatí se“.
Takže to je vlastně zlý démon, který si zasedl na ČEZko, aby zničil všechen ten hodný atom, co? Celou jadernou energetiku v ČR zlikvidovala jedna politická mrtvola?
Ten člověk nemá už dávno žádnou reálnou politickou moc a přece se v Temelíně ani v Dukovanech nekoplo do země, ani se ještě neví kdo a kde by měl vlastně stavět.
Postavil jste ukázkového slaměného panáka. Účelem této citace bylo pouze ukázat, že role tohoto člověka v době výstavby Temelína zdaleka nebyla tak bezvýznamná, jak jste se snažil tvrdit. Poslední věta této citace zároveň ukazuje, jak byl tehdy tento člověk mimo. O době po skončení výstavby jsem nepsal vůbec nic, ale každá doba má své Bursíky...
Tak proč tato doba nemá své Zemany a Grégry? Ti tehdy nějakého opozičního poslance klidně ignorovali a atomovou katedrálu dostavěli.
O dostavbě rozhodlo hlasování vlády, které skončilo v poměru 11:8. Stačilo opačné stanovisko dvou ministrů...
... a vyhodilo by se dalších 90 miliard (v dnešní hodnotě, viz inflace, by to bylo určitě přes 300 miliard, spíš 500 miliard Kč) za zbytečnou jadernou elektrárnu č. 3 a 4. Uhelné elektrárny jsou totiž soukromé, tak stát je nemůže odstavit. Ani uhelné elektrárny ČEZu, viz nedávný prodej uhelné elektrárny opět do soukromých rukou.
Naštěstí se tak nestalo. A ušetřili jsme 500 miliard Kč (v dnešních cenách). Bohužel těch 500 miliard zase všehoschopní nasměrovali do fotovoltaického tunelu, který nás za 10 let už stál 250 miliard a opět stát ho nechce zastavit. A navíc chce další nový jaderný tunel....
Snad v době post-koronavirní všichni přijdou k rozumu.
Tohoto trolla nekrmím.
... došly argumenty, Emile, že ano? Já jsem pro Vás troll, ale za svůj život jsem něco vybudoval, výsledky mé vědecké práce jsou používány v celém světě. Co zůstane po Vás???
Svatou pravdu bratře díš. Ale to některým nesmíte říkat. |Protože jen Velký Bruselský Bratr má pravdu a k tomu nám dopomáhej OZE.
To, že sa o tom diskutuje je znakom toho, že Japoncom nie je príroda ukradnutá ...
Inde vo svete tečú omnoho horšie "svinstvá" do vody a nikto to nerieši ...
Reálne riziko z tohto "úniku" je skôr v psychologickej rovine ako v rovine reálneho ohrozenia prírody.
PS Zamorenie okolo Černobyľu je pre človeka katastrofou, pre tunajšiu prírodu požehnaním. Má od človeka pokoj.
Pane Vaněček bavíme se o době před takřka 30 lety. Kolik bylo v té době soukromých uhelných elektráren? Ta "zbytečná elektrárna" (hlavně pro zelené fanatiky) by zabránila mnoha zbytečným úmrtím a a těžkému poškození životního prostředí. A ten výpočet ceny ani nebudu komentovat. Ten je stejně objektivní jako ostatní co jste napsal.
Právě, že ani moc nezabránila. Po dostavbě JE Temelín výroba elektřiny v uhelných elektrárnách v ČR neklesla. Od té doby se ekvivalent výroby JE Temelín každoročně exportuje.
Nezapomínejte že pokud by se Temelín dostavěl celý byla by bilanc úplně jiná.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se