Le Creusot review: Kontrolou prošlo již 57 z 58 jaderných reaktorů EDF
V rámci tzv. Le Creusot review shledal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost další 4 reaktory jako v pořádku. Celkově kontrolou úspěšně prošlo již 57 z 58 reaktorů společnosti EDF. Poslední zbývající reaktor je Flamanville 2, který se má vrátit zpět do provozu po odstávce v červenci.
Zpravodajský portál Platts informoval o prohlášení francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost ASN, který v úterý povolil restart dalším čtyřem francouzským reaktorům. Jedná se o akci zvanou Le Creusot review, kdy je kontrolována dokumentace k francouzským jaderným reaktorům společnosti EDF.
Poslední zbývá Flamanville 2
Díky nejnovějšímu rozhodnutí již prošlo revizí 57 z 58 francouzských jaderných reaktorů. Poslední reaktor, který zatím povolení nezískal, je Flamanville 2. Nicméně jednotka je v současné době v odstávce s plánovaným návratem do provozu v červenci letošního roku.
Nejnovější povolení k restartu získaly reaktory Fessenheim 1, Golfech 1, Cattenom 4 a Tricastin 2. Fessenheim 1 by měl zpátky naběhnout za týden a zbylé tři rekatory by potom měly být uvedeny zpět do provozu do Velikonoc.
Kvůli revizi a opravám z minulého roku, které se protáhly až do ledna letošního roku, byl leden, co se týká měsíční dostupnosti jaderného výkonu, nejhorší za posledních 18 let.
V únoru EDF potvrdilo své cíle pro rok 2019, což je roční výroba z jaderných elektráren na úrovni 395 TWh. To je o 2 TWh více než rok 2018, kdy byla celkové roční výroba 393 TWh. Rok 2018 byl pro francouzské jaderné elektrárny nejproduktivnějším rokem od roku 2015.
Nicméně sebevědomé cíle EDF můžou pokazit naplánované desetileté generální odstávky na sedmi reaktorech. Desetiletá generální odstávka bude trvat například u reaktorů Flamanville 2 či Paluel 4 téměř 6 měsíců.
Kauza Le Creusot
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost odstartoval v létě 2017 přezkoumání dokumentace výrobních procesů u francouzských jaderných elektráren společnosti EDF. Problém vznikl při objevení defektů u reaktoru v elektrárně Flamanville.
Následný audit závodu Le Creusot, patřící tehdejší společnosti Areva, bezpečnostním orgánem ASN našel natolik závažné pochybnosti, že tehdejší společnost Areva dostala za úkol přezkoumat dokumentaci ke svým reaktorům.
Areva poté v roce 2016 přiznala, že v kontrolách jejich výrobků jsou skutečně „nepřesnosti“.
Zdroj úvodní fotografie: Exelon
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se