Domů
Jaderné elektrárny
Finsko uvedlo do komerčního provozu největší jaderný reaktor v Evropě
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Finsko uvedlo do komerčního provozu největší jaderný reaktor v Evropě

Pravidelnou výrobu elektřiny dnes s velkým zpožděním zahájil největší jaderný reaktor v Evropě Olkiluoto 3 (OL3). Finsko zahájilo výstavbu reaktoru v roce 2005 a původně měl být dokončen v roce 2009. Reaktor má zvýšit bezpečnost dodávek elektřiny v regionu po omezení dodávek plynu a elektřiny z Ruska, uvedl dnes provozovatel reaktoru, firma Teollisuuden Voima (TVO). Elektřinu má vyrábět nejméně 60 let.

Jaderná energie zůstává v Evropě kontroverzním tématem, hlavně kvůli obavám o bezpečnost. Spuštění OL3 přichází den poté, co Německo vypnulo své poslední tři zbývající jaderné reaktory. Naopak Švédsko, Francie či Británie plánují stavbu nových reaktorů.

TVO vlastní finská energetická společnost Fortum a konsorcium energetických a průmyslových společností. Nový reaktor by měl pokrýt zhruba 14 procent poptávky po elektřině ve Finsku, což sníží potřebu dovozu ze Švédska a Norska. Generální ředitel TVO Jarmo Tanhua dodal, že produkce OL3 stabilizuje cenu elektřiny a hraje důležitou roli v přechodu k zelené elektřině.

Reaktor OL3 má výkon 1,6 gigawattu (GW) a je první jadernou elektrárnou ve Finsku za více než čtyři desetiletí a v Evropě první za 16 let. Původně měla být elektrárna spuštěna v roce 2009, kvůli technickým problémům však muselo být zahájení provozu odloženo. První testovací dodávky OL3 do finské národní sítě se uskutečnily loni v březnu a čekalo se, že běžný provoz bude spuštěn o čtyři měsíce později. Objevila se však řada poruch a výpadků a jejich náprava trvala měsíce.

Vývoz ruské elektřiny do Finska byl ukončen loni v květnu, když ruská firma Inter RAO oznámila, že nedostala zaplaceno za dodanou elektřinu. Ruský státní monopol Gazprom krátce poté ukončil dodávky zemního plynu do země. Ukončení dodávek bylo důsledkem prohlubující se propasti mezi Moskvou a Evropou kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Baton David
16. duben 2023, 11:43

Super, přeji bezproblémový 60letý provoz

energetik
16. duben 2023, 21:18

Já také, ani o den víc.

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:16

Protože o den později elektrárna exploduje nebo tak něco?

Anton Meško
16. duben 2023, 13:11

Ja sa pripájam ku gratulácii, že od 15.4., kedy naopak Nemci odstavili z prevádzky ešte schopné jadrové elektrárne s výkonom 4,1 GW, je vo Fínsku najväčší jadrový zdroj v Európe v komerčnej prevádzke. Škoda, že je na severe Európy a výpad výroby z jadra v Nemecku nebude môcť eliminovať. Potvrdzuje sa, že v súčasnej dobe, keď OZE bez dostatočného uskladňovania elektriny nie sú schopné bez záskoku výroby z fosilných palív zabezpečiť bez výkyvov dostatok elektriny počas celého roka, vo dne a v noci, keď nesvieti, alebo aj nefúka. Výrobu elektriny z jadra nateraz neodsúdili ani v Anglicku, kde vsadili na kombináciu jadro a OZE. Obdobne Francúzsko zvyšuje snahu zachovať výrobu elektriny z jadra výstavbou nových blokov za bloky, ktoré dosluhujú.

Lukáš
16. duben 2023, 14:55

Slovensko nábeh 3. 440mw bloku a do budúceho roka aj 4. blok v Mochovciach

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:18

I to je dobře, sice to nejsou takové hodnoty výkonu jako je dnes už běžné ale dobře za každý dílek...

hlpb
16. duben 2023, 21:23

Jen opravím tvojí chybu v příspěvku, Finsko se v následujících letech stane ze silně importního státu EE po spuštění nového bloku a rychlým rozvojem VTE exportním státem EE. A to bude znamenat uvolnění exportních kapacit Švédska, které bude moci dovážet do Německa o cca 10 TWh/rok víc už letos, do roku 2030 se exportní možnosti díky růstu offshore VTE zvýší o dalších cca 30 TWh/rok. Samozřejmě s touto změnou na energetické mapě Evropy Německo počítalo dlouhodobě. Podobný vývoj jako Finsko bude následovat u Slovenska, Řecka a dokonce i Rakouska, které se už po roce 2027 stane čistým vývozcem EE. Například Španělsko se díky rozvoji VTE a FVE během 4 let z jednoho z největších dovozců stalo třetím největším vývozcem po Švédsku a Německu, VTE a FVE umožnili neskutečně rychlou změnu, protože ještě v roce 2018 bylo deficitní - 15 TWh, loni už vyvezlo + 19 TWh.

Ajrocket
16. duben 2023, 14:39

Gratuluji, pozdě, ale přece! Jádro je řešení.

Jan Veselý
16. duben 2023, 15:44

To je fakt trapas pro jaderný průmysl. Více než 3x překročený rozpočet a výstavba o 14 let delší než původní plán. No nic, přeji Finům, aby ten reaktor vyráběl co nejdéle a co nejspolehlivěji.

Lukáš
16. duben 2023, 16:03

Už sa blíži čas obnovy solárnych a veterných parkov po EU od boomu na prelome milénia, ale to bude zrejme zadarmo podľa OZE komunizmu. Niektoré spoločnosti nemajú v pláne obnoviť parky vzhľadom na súčasnú výkupnú cenu EE a cenu nových zariadení. Plus musia zlikvidovať staré panely a Vte, mimochodom lopatky sa vozia do Čile kde sa na púšti zakopaju, lebo neexistuje riešenie na ich recykláciu.

Mirek
16. duben 2023, 18:28

Domnívám se, že stejně "úspěšně" proběhne tender a případně dodávka pro Dukovany. A je v podstatě jedno,, kdo bude dodavatel.

Jan Veselý
16. duben 2023, 22:37

Ještě máme naději, že tender proběhne a skončí to jako v roce 2014, nebo příslušné orgány to výběrko tak zmastí, že se to utopí v odvoláních a soudech.

Miloslav Černý
17. duben 2023, 10:01

Je třeba podotknout i nevýhody jádra a neopírat se jenom o to, že ve všem špatném najdeš něco přínosného. Ty nevýhody budou více a více převládat, pak nám moc nepomůže vyjít do ulic a protestovat proti drahotě. Není to jenom prvotní velká nákladovost na výstavbu, ale i jejich dlouholetá nákladová likvidace o které se moc nemluví. A k tomu, když se dodá nebezpečnost při současném vyhroceném celosvětovém napětí a stále obtížnější uplatňování se na trhu pro návratnost počáteční investice a v našich podmínkách další negativa s tím spojená, tak není nad čím jásat.

Antonín Mikeš
17. duben 2023, 10:54

Jaké nevýhody budou převládat? Jak s tím souvisí protest proti drahotě?

Dlouholetá likvidace bude placena z fondu na likvidaci, který každá JE v ČR plní za dobu svého provozu. Bezpečnost při současné vyhroceném celosvětovém napětí, je úplně stejná jako byla při nevyhroceném celosvětovém napětí.

Žádný problém s uplatňováním na trhu JE nemá. Žádná další negativa v našich podmínkách nevidím.

Miloslav Černý
18. duben 2023, 14:22

Hodnotit situaci s uplatněním na trhu v době energetické krize současnosti, nejde srovnávat z dobou za 15 let, když by měl být uveden náš nový blok do provozu, kdy bude prioritní zájem ve využívání OZ a to s vekou nadějí, jestli tyto současné politické celosvětové turbulence lidstvo ustojí. Co se týká likvidace tak kde máme jistotu, že fond na likvidaci bude dostatečný. Jak se mění nákladovost na výstavbu, tak si lze snadno představit i s tou likvidací. 20 let nestačí Němcům na jeden blok a co po tom u nás. A že s tím mohou souviset případné ekonomické svízele si lze snadno domyslet. To je odpověď na tu drahotu.

Emil
18. duben 2023, 14:42

"Prioritní zájem ve využívání OZ" je i dnes a "srovnávat z dobou za 15 let" opravdu nejde, protože vůbec netušíte co za 15 let bude, tak to nedělejte. Lepší znalosti než ty současné teď nemáme, spoléhat se při výstavbě nových zdrojů na nějaké "naděje" je cesta do pekel.

Zlikvidovány byly už desítky reaktorů, takže znalostí máme dost jak o způsobu provedení tak o nákladech, navíc se provádí periodický přezkum nákladů na vyřazování, takže se ty náklady průběžně aktualizují a provozovatelé si podle toho dostatečné prostředky odkládají. Navíc čím déle se reaktor provozuje, tím snazší a levnější je si na jeho vyřazení naspořit.

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:41

Ukládání zase nevytahujte, Finsko už to má vyřešené na dlouhá desetiletí (provozu!) a stejně tak je v silách každého jiného státu to vyřešit. Stačí chtít.

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:39

Inu, to už jste říkali předloni že cena energie z OZE bude klesat... a stal se pravý opak, žeano? Takže kdo vám má věřit tentokrát, že bude trh zaplaven tou energií skoro zadarmo, odkládá se "napřesrok" že?

Richard Vacek
16. duben 2023, 18:32

Čína nebo Rusko to zvládnou za třetinu doby a 3x levněji, ale na EU je to úspěch. Uvidíme, jak bude EU konkurenceschopná s vlastní výrobou OZE komponent. Jestli budou vlastní FV panely 3x dražší než světové ceny, nebo ne.

Josef
18. duben 2023, 17:23

Pane Vacku, je třeba upravit cenu práce pracovníků ve výrobě panelů v EU podle Číny a budeme konkurenceschopní, ale to se asi líbit nebude

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:44

To lze aplikovat na spoustu jiných odvětví, třeba... výrobu automobilů, řekněme? Anebo tedy kolejových vozidel, abysme měli něco "udržitelného"...

Milan Vaněček
18. duben 2023, 11:42

Jak je to vlastně s cenou Olkiluoto 3?

V Hospodářských novinách píší, cituji titulek:

"Konec jaderné telenovely: Finsko má nový reaktor o 14 let později a téměř čtyřikrát dražší",

v časopisu Power pak

"Nuclear power experts have estimated Olkiluoto 3’s final price tag at about 11 billion euros ($12 billion). That figure is about three times the project’s original estimated cost."

Teď bude zajímavé sledovat, kolikrát bude překročena cena u druhého (ve Francii) a třetího a čtvrtého (v Anglii) EPR reaktoru.

Jiří Syn
19. duben 2023, 21:46

Tak další příklady jsoutřeba i Mochovce, originální "socialistický" rozpočet byl zlomkem toho konečného... a? Oni jsou k dispozici nějaké zdroje zadarmo? Naposled prý byly celkem levné plynové elektrárny... no a hele už zase to není takový hit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se