Evropský soud zamítl žalobu Rakouska proti maďarské jaderné elektrárně Paks
Evropský tribunál zamítl žalobu rakouské vlády proti Evropské komisi kvůli nové maďarské jaderné elektrárně Paks II. Na základě dohody mezi Maďarskem a Ruskem mají být v Paks postaveny dva jaderné reaktory VVER-1200. Rakousko je historicky jedním z nejzarytějších evropských jaderných odpůrců a v současné době žaluje Evropskou komisi také kvůli označení jaderné energetiky jako "zelené" v taxonomii EU.
Evropský tribunál se sídlem v Lucemburku, druhý nejvyšší unijní soud po Evropském soudním dvoru, zamítl žalobu Rakouska z roku 2018. Tu země podala proti rozhodnutí Evropské komise schválit státní podporu maďarskému jadernému projektu Paks II.
Ten má na základě mezivládní dohody z roku 2014 zahrnovat dva reaktory VVER-1200 od ruských dodavatelů. Zároveň Maďarsku otevírá ruský státní úvěr ve výši až 10 miliard EUR (zhruba 244,6 miliard Kč) na financování 80 % projektu.
Maďarsko dostalo souhlas poté, co Komise přezkoumala závazky, které země přijala, aby omezila narušení hospodářské soutěže. Rakousku se zejména nelíbilo, že Komise nepřezkoumala žádost ve světle pravidel EU o zadávání veřejných zakázek. Tu Maďarsko napřímo zadalo ruské společnosti Nižnij Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt (JSC NIAEP).
„Komise byla oprávněna v napadeném rozhodnutí odkázat na své posouzení provedené v dřívějších řízeních o porušení povinnosti, v nichž zjistila, že přímé zadání zákazky postavit dva nové reaktory společnosti JSC NIAEP neporušila právo EU o veřejných zakázkách,“ uvedl Evropský tribunál ve svém rozsudku.
Jaderná elektrárna Paks v současnosti zahrnuje čtyři tlakovodní reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987.
Protijaderné Rakousko
Rakousko nemá žádné jaderné elektrárny v provozu poté, co na základě referenda v roce 1978 nikdy nespustilo téměř hotovou jadernou elektrárnu Zwentendorf. Z evropských zemí pak má k jaderné energetice nejvíce odmítavý postoj. Podobnou žalobu už podalo i v roce 2015 proti schválení britské podpory projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. I tuto žaluobu však Tribunál zamítl.
„Tribunál poznamenává, že členské státy si mohou samy určovat složení svého energetického mixu a že Komise nemůže vyžadovat, aby státní financování bylo přiděleno alternativním zdrojům energie,“ píše se dále v rozsudku.
Mohlo by vás zajímat:
Zkrátka má jaderná mafie velký vliv.
nebo jen lidi u soudu mají rozum..
OZE mafia je ešte horšia...
Som rád ako súd rozhodol, aspoň niekto má ešte zdravý sedliacky rozum ;)
Soud to zamítl, protože žádná elektrárna Paks II nikdy stát a fungovat nebude :D
Soudy se naštěstí pořád ještě řídí spíš fakty a důkazy než podobnými dojmy.
EU chystá 9. balíček sankcí, který mimo jiné bude obsahovat sankce na jadernou energetiku = rosatom
Nevím kde jste to vzal, každopádně pokud Maďarsko nebude mít z takové případné sankce výjimku, nemá žádnou naději na přijetí, stejně jako ji má např. v případě sankcí na ropu.
to že se připravují sankce na jaderný ruský sektor je všeobecná známá informace. Jinak představa, že budou do maďarska bez problému jezdit sem a tam stovky zaměstnanců rosatomu, který je úzce propojený s kremlem je totálně naivní, to se rozhodně nestane. maďarsko má smůlu, protože s ruskem nesousedí, tak o vstupu rusů za hranice EU rozhodně si nebude rozhodovat samo, ale bude potřebovat schválení EU.
Macron si prosadil, že sankce se na jádro nevztahují. Nakonec celý sekundár pro nový Paks II by mely dodávat jejich firmy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se