Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko diverzifikuje jaderné technologie. Westinghouse krom dodávek paliva naprojektuje i nový reaktor
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Bulharsko diverzifikuje jaderné technologie. Westinghouse krom dodávek paliva naprojektuje i nový reaktor

Bulharsko je blíže k výstavbě nového jaderného bloku. Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj ve středu podepsala se společností Westinghouse oficiální inženýrskou smlouvu na inženýrské práce a projektování jaderného reaktoru s využitím technologie AP 1000.

Bulharsko se v posledních letech ocitlo v politické patové situaci. Čtyři parlamentní volby nevedly k vytvoření funkční koalice schopné rozhodnout o projektu takového formátu, jako je rozvoj jaderné energetiky. V zemi přitom panuje relativní shoda na tom, že jaderná energie je potřebná, což vyplývá i z energetické strategie, kterou Bulharsko zveřejnilo letos.

Lišily se ovšem názory na to, zda by měly být upřednostněny nové bloky v lokalitě Kozloduj, nebo zda by měla být nejdříve dokončena dostavba rozestavěných bloků v Belene.

Zastaralá technologie a problémy s financováním

Jaderné bloky Kozloduj 1-4 využívaly technologii VVER-440, přičemž Evropská komise klasifikovala tyto konkrétní bloky jako nemodernizovatelné, a Bulharsko tak během jednání o vstupu do Evropské unie v roce 2007 souhlasilo s jejich odstavením. V současné době jsou v této lokalitě stále v provozu dva reaktory VVER-1000 ruského návrhu.

Již v roce 2013 podepsala bulharská vláda předběžnou dohodu se společností Westinghouse o výstavbě nového jaderného bloku v JE Kozloduj. O rok později byla jednání ukončena a projekt výstavby nové ho zdroje byl odhadnut na 7,7 miliardy eur.

Projekt Belene v severním Bulharsku počítá s výstavbou dvou bloků o výkonu 1000 MWe s využitím ruských konstrukcí VVER-1000. V roce 2008 byly zahájeny přípravné práce na staveništi a s dodavateli byly podepsány smlouvy na komponenty včetně velkých výkovků a systémů I&C.

Stavbu však zbrzdily problémy s financováním a v roce 2012 byl projekt pozastaven. V roce 2019 vláda vyhlásila výběrové řízení na strategického investora, který by se podílel na projektu Belene a postavil dva velké reaktory, ale uvedla, že nebude nabízet ani záruky financování, ani dlouhodobé smlouvy na prodej elektřiny.

Třetí dech bulharské jaderné energetiky

V lednu však bulharský parlament požádal ministry, aby jednali s vládou USA o novém bloku AP1000 v Kozloduj. Hlasování vyzvalo k přijetí opatření, která by urychlila proces schvalování a výstavby sedmého bloku elektrárny Kozloduj a také zahájení licenčního řízení a posuzování vlivu na životní prostředí pro osmý blok.

O necelého půl roku později americká společnost oznámila, že smlouvu podepsali v Pensylvánii senior viceprezident Westinghouse Electric pro obchodní operace Elias Gideon a ředitel JE Kozloduj - Nová elektrárna Valentin Iliev.

"Jsme rádi, že můžeme zahájit práce na dodávce nejpokročilejší reaktorové technologie generace III+ na světě, která zajistí čisté a spolehlivé dodávky energie pro našeho zákazníka a obyvatele Bulharska," uvedl David Durham, prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy.

Diverzifikace dodávek i technologií

Pro stát, který se až do začátku ruské invaze na Ukrajinu spoléhal výhradně na ruskou jadernou technologii a jaderné palivo, je to velká změna. Tato závislost ospravedlňovala postoj Bulharska, které se v roce 2022 postavilo proti uvalení sankcí na ruský jaderný vývoz.

Bulharsko proto muselo urychleně diverzifikovat své dodávky jaderného paliva, v nichž bylo zcela závislé na Rusku. Dva bulharské jaderné reaktory, které jsou v provozu, byly postaveny s využitím ruské technologie před více než 30 lety, kdy byla země součástí sovětského bloku.

Koncem loňského roku však uzavřela JE Kozloduj se společností Westinghouse smlouvu na dodávku jaderného paliva.

AP 1000

Jaderné reaktory AP 1000 jsou v současné době v provozu v USA a Číně. Stejnou technologii si pro rozvoj svého jaderného programu zvolilo i Polsko, přičemž výstavba devíti reaktorů je plánována i na Ukrajině.

"Tato technologie je zvažována na několika dalších místech ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech," uvedla společnost Westinghouse ve svém prohlášení.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Zdeves Pavel
21. červen 2023, 17:58

Jde o čistě politicky vynucená rozhodnutí. Teď ještě kde najít ty desítky miliard euro. Bude to vše mnohem dražší než od Rosatom. Bulharsko již jednou skočilo na "špek" s plynovodem, na kterém vydělává Turecko.

Roman Kosařík
22. červen 2023, 08:39

Pořád lepší, než ty peníze cpát do chřtánu státní firmě z nepřátelské země.

Zdeves Pavel
22. červen 2023, 18:21

Dobře vypatlany názor. Nebudu mít nic a vycházím peníze do jiného chřtánu jak píšete. To Bulharům jaksi nepomůže.

Antonín Mikeš
22. červen 2023, 18:47

Můžete nám prosím napsat podle čeho soudíte, že "Bude to vše mnohem dražší než od Rosatom."?

Zdeves Pavel
22. červen 2023, 23:02

Dva bloky Vogtle US, 31 mld. USD. Jenom transportní náklady neskutečně narostou. Bloky Rosatom a 6 mld.blok na klíč , financuje Rosatom. Třeba Turecko.

Emil
23. červen 2023, 07:09

Srovnáváte jablka a hrušky, 6 mld. USD, které nabízí Rosatom, jsou overnight-costs, 31 mld. USD ve Vogtle jsou celkové náklady včetně nákladů financování. Navíc šlo o FOAK projekt. Když chcete srovnávat nabídku s nabídkou, tak do Polska nabídl Westinghouse reaktor za 6,7 mld. USD:

reuters. com/article/poland-nuclear-usa-cost-idAFL1N31Y1BM

energetik
23. červen 2023, 18:55

Kremrole mají teď spoustu práce s otevřením laboratoře pro výzkum idejí Si Ťin-pchinga která vznikla při čínském institutu Ruské akademie věd.

„Potřebujeme velmi dobře znát a analyzovat myšlenky Si Ťin-pchinga, protože Čína je dnes naším hlavním strategickým partnerem, naším hlavním ekonomickým partnerem. Proto, aby bylo možné budovat vztahy co nejefektivněji, musí naše vláda dobře rozumět tomu, co je ideologickým základem pro rozvoj dnešní Číny,“ citovala agentura Kirilla Babajeva, šéfa moskevského čínského institutu.

Jaderná věda teď musí počkat než se z analyzují myšlenky.

Očekávám že druhou laboratoř idejí Si Ťin-pchinga a Pu...a nechá otevřít v Maďarsku Orbán při zahájení stavby JE Paks.

Zdeves Pavel
22. červen 2023, 23:05

No a smlouvu Bulharům nadiktuje WEC resp. USA to je totéž. Stejně jako ji nadiktovali Černochove.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se