Domů
Jaderné elektrárny
Americké technologické firmy vsází na jádro, potřebují bezemisní energii pro datová centra
Jaderná elektrárna ve Virginii, Zdroj: Dominion Energy
Jaderná elektrárna ve Virginii, Zdroj: Dominion Energy

Americké technologické firmy vsází na jádro, potřebují bezemisní energii pro datová centra

Letošní boom v plánech na výstavbu datových center v USA vyvolal enormní poptávku po nových zdrojích elektřiny, primárně bezemisních. Tento trend může pozitivně ovlivnit investice do jaderné energetiky a inovací v podobě malých modulárních reaktorů. Jedním z příkladů je memorandum o spolupráci uzavřené mezi technologickou společností Amazon a energetickou společností Dominion Energy ve státě Virginia. Podle posledních zpráv se zdá, že podobným směrem se ohlíží i další technologičtí giganti. 

Nedávný rozmach plánů na výstavbu datových center ve Spojených státech vyvolal poptávku po nových zdrojích energie, které budou schopné stabilně dodávat elektřinu. Jedním z míst, kde se tento trend projevuje v plné míře, je jihovýchodní stát Virginia.

Dnes je Virginia domovem téměř poloviny všech datových center v USA a dominantní pozici si pravděpodobně udrží i do budoucna. Jen společnost AWS, dceřiná firma Amazonu, plánuje do roku 2040 investovat 35 miliard dolarů do zřízení několika kampusů datových center.

Na to se samozřejmě snaží reagovat i lokální energetické společnosti, které hledají vhodné způsoby, jak pro ambiciózní plány zajistit dostatek elektrické energie. Zároveň se snaží nalézt taková řešení, která odpovídají požadavkům technologických společností, jež primárně vyžadují bezemisní energii.

Americká energetická společnost Dominion Energy působící primárně ve státě Virginia, proto započala rozhovory s technologickými firmami o vývoji malých modulárních reaktorů.

Diskuse se už promítly do konkrétních kroků, když společnost podepsala s AWS dohodu o prozkoumání možností vývoje malého modulárního jaderného reaktoru poblíž stávající jaderné elektrárny Dominion North Anna.

"Je velmi povzbudivé vidět velké uživatele, včetně technologických společností, vyjadřovat ochotu investovat a spolupracovat na realizaci této vzrušující bezuhlíkové technologie," řekl investorům generální ředitel Dominionu Robert Blue na setkání společnosti o zisku za třetí čtvrtletí.

Google a Microsoft na podobné vlně

Amazon je jednou z prvních technologických společností, která se hlásí k nakupování jaderné energie ve velkém. Podobné plány ohlásili i další technologičtí giganti. Například Google minulý měsíc souhlasil s nákupem energie od startupu Kairos Power, vývojáře malých modulárních reaktorů. Microsoft zase podepsal smlouvu o nákupu elektřiny z jaderné elektrárny Three Mile Island.

"Vidíme potřebu gigawattů energie v nadcházejících letech, a pokud nebude dostatek větrných a solárních projektů, které by byly schopny uspokojit potřeby, tak je jaderná energie skvělá příležitost," řekl Matthew Garman, generální ředitel AWS. "Technologie také skutečně postupuje směrem k SMR,  což je technologie, která má potenciál být bezpečná a schopná vyrábět ve velkém měřítku."

Dle Dominion Energy, která má s dodávkou elektřiny pro datová centra bohaté zkušenosti, obvykle jedno datové centrum vyžaduje asi 30 megawattů dodávaného výkonu. Navíc  se dá předpokládat, že toto číslo bude růst. Bob Blue, generální ředitel Dominion Energy, uvedl v nedávné čtvrtletní zprávě, že společnost nyní dostává individuální požadavky na 60 megawattů až 90 megawattů nebo více. Firma přitom předpokládá, že poptávka po energii se během příštích 15 let zvýší o 85 %.

Jaderná energetika v USA je dnes významnou součástí energetického mixu, přičemž zajišťuje přibližně 20 % celkové produkce elektřiny v zemi. Spojené státy provozují největší flotilu jaderných reaktorů na světě, s více než 90 provozovanými reaktory.

Virginie je přitom jedním ze států nejvíce nakloněných k jaderné energetice v zemi se silnou podporou obou stran pro jaderné iniciativy nové generace. Navzdory významné roli jaderné energie však toto odvětví čelí výzvám, jako jsou vysoké náklady na výstavbu nových reaktorů, konkurence levného zemního plynu a rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie.

V kontextu posledního vývoje se nicméně zdá, že podpora inovací a výzkumu pokročilých reaktorů, jako jsou malé modulární reaktory (SMR), se může stát prioritou, jelikož mohou nabídnout flexibilnější a bezpečnější varianty pro budoucí rozvoj.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Milan Vaněček
4. listopad 2024, 12:27

Přečtete si The World Nuclear Industry Status Report 2024 na internetu a zjistíte, že v současnosti žádná výstavba nových jaderných reaktorů v USA neprobíhá a že trend je prodlužovat životnost stárnoucí US flotily reaktorů (průměrný věk je nad 40 let).

Baton David
4. listopad 2024, 13:13

jaderná energetika není hop na krávu a je tele..

Takže pokud poslední rok nebo 2 zjišťují že je potřeba více energie z jádra tak se nejspíše nedostali ještě ani k výběru vhodné lokality, natož k projektu nebo výstavbě

Honza Nedvěd
4. listopad 2024, 14:35

Ona ta jaderné energetika je hlavně kráva jalová, takže tele těžko někdy bude. Ale můžete věřit a doufat, že za deset let se začne stavět. Víra prý hory přenáší. Jenomže to už svět bude zase úplně nekde jinde. Pokud FV udrží stávají trend, tak za deset let bude pokrývat 50 procent světové výroby elektřiny. Game over.

Emil
4. listopad 2024, 14:45

"Pokud FV udrží stávají trend, tak za deset let bude pokrývat 50 procent světové výroby elektřiny" ... a za dvacet let 200 procent světové výroby elektřiny. :-D

Honza Nedvěd
4. listopad 2024, 15:07

Tak matematika není vaší silnou stránkou Emile. Jinak by jste věděl, že za dvacet let by to bylo 500 procent. Což není vůbec nemožné, pokud za základ bereme současný stav k roku 2024. Ovšem trendy se mění a FV jistě narazí na svůj strop. Ovšem nikdo neví kde ten strop je. On může být klidně i na více než 500 procentech.

Emil
4. listopad 2024, 15:30

@Nedvěd: Tak ironie není vaší silnou stránkou...

Vítězslav Novák
4. listopad 2024, 15:23

Ona ta jaderné energetika je kráva jalová pouze tam, kde je ona kráva zdeouředně a povinně sterilizovaná. Tak, kde se ouřady neřídí zelenokhmérskou ideologií, je to kráva mlékodajka.

Baton David
5. listopad 2024, 07:16

EU dokáže úspěšně dojit i mrtvou krávu, a pro vykázání zisku z takového počinu zavede patřičné dotace

Štěpán Major
5. listopad 2024, 07:40

Velmi přesně řečeno pane Nováku, tam kde je jaderná energetika sterilizována. Vaněček jemu podobní se strašně rádi koukají na Čínu jako ne zemi zaslibenou solárům ale pravda je taková že Čína tento nekvalitní zdroj využívá jen jako dočasný šetřič pro své expandující uhelné elektrárny. Jinak čína počítá s mohutnou výstavbu JE a už dnes jich má nejvíc ve stavbě a nejrychlejí dokončuje:

2025: 70 GW, from draft 14th Five-Year plan

2030: 110 GW, China Nuclear Energy Association

2035: 180 GW, CNCC proposal

2050: 327 GW, Tsinghua ICCSD low carbon scenarios

zde pár odkazů

https://x.com/YanQinyq/status/1368830510210899968

https://www.reuters.com/article/us-china-parliament-nuclearpower-idUSKBN2B00BY/

https://x.com/YanQinyq/status/1366320027398463489

Čína však své plány v oblasti energetiky moc nevytrubuje, a idiotská OZE mánie EU jí vyhovuje nebot urychluje cestu cíny ke světové dominanci a k pádu EU do zapomnění.

Vítězslav Novák
4. listopad 2024, 15:20

Dokonce i Rosatomu - a to je firma rychlá a spolehlivá dodávající sériově typová řešení - to trvá od prvního kopnutí do připojení na síť 6-8 let.

Jirka Líska
4. listopad 2024, 16:30

@Vítězslav Novák 4. listopad 2024, 15:20

To jo, tu vaši rychlost a spolehlivost Rosatomu nározně vidíme u maďarské PAKS II:-D

Vladimír Šťastný
4. listopad 2024, 13:18

Na tom ale přece není nic špatného. Pokud reaktorová nádoba nevykazuje žádné vady, vše ostatní jde obnovit nebo vyměnit. Jaderky nejspíš díky politicky tlačeným stavbám nestabilních zdrojů, čeká možná stoletá služba.

Štěpán Major
4. listopad 2024, 13:32

Chcete Vaněčku říci přečtete si propagační text militantního antijaderného aktivisty Mycle Schneidera. Protože on organizuje The World Nuclear Industry Status Report.

Bob
4. listopad 2024, 14:52

Výstavba nového jaderného reaktoru v USA probíhá.

Zdroj: terrapower.com/terrapower-begins-construction-in-wyoming

Milan Vaněček
4. listopad 2024, 16:19

To je spíš pokročilý výzkumný projekt (podobně jako ITER je výzkumný projekt pro fůzi), viz, cituji:

Through the U.S. Department of Energy’s Advanced Reactor Demonstration Program (ARDP), a publicprivate partnership, this Natrium reactor demonstration project is intended to validate the design, construction and operational features of the Natrium technology.

Emil
4. listopad 2024, 17:19

Natrium se s ITERem vůbec nedá srovnávat, zatímco Natrium bude energetický reaktor s běžnou výrobou elektřiny, ITER žádnou elektřinu vyrábět nebude. Sodíkem chlazených energetických reaktorů bylo a je v provozu ve světě celá řada (včetně USA). Není to výzkumný projekt.

Milan Vaněček
4. listopad 2024, 17:32

Je to "demonstration project", aspoň to říkají Američané.

Milan Vaněček
4. listopad 2024, 17:35

Je to, cituji: "demonstration project". Říkají to sami Američané. Nevím, proč tu moji odpověď neuveřejníte, proč to "musíte schvalovat", jen jsem to opsal z toho extu výše...

Bob
4. listopad 2024, 18:30

Přečtěte si to celé.

Je to demonstrační projekt, u kterého se ale předpokládá komerční dodávka do sítě. A jestli se osvědčí, tak bude následovat hromadná výroba v relaci desítek kusů.

Ostatně už to, že se staví, Vás opět usvědčuje z nepravdivého tvrzení (mírně řečeno).

Milan Vaněček
4. listopad 2024, 18:44

Odpověděl jsem 2x citací na pár řádcích, ale mám počkat na prověření. Absurdita "prověřování" dosahuje vrchulu....

Baton David
5. listopad 2024, 07:19

Vaněček: není to fuzní reaktor, je to spíše podobné reaktorům BN-600 a BN-800

Vítězslav Novák
4. listopad 2024, 15:17

Asi stačí obnovit provoz těch, které byly odstaveny kvůli "neekonomičnosti". Stačilo, aby stoupla spotřeba, roste cena a neekonomičnost se rozplývá...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se