Prostředky EU pro zelenou transformaci musí být využity moudře, říká komisařka pro energetiku
Přibližně třetina z dlouhodobého rozpočtu EU a balíčku obnovy o celkové výši 1,8 bilionů EUR pro období 2021-2027 bude přidělena na investice do „zelené“ ekonomiky. Podle Kadri Simsonové, komisařky pro energetiku, se tak pozornost musí přesunout z vyjednávání o objemu prostředků přidělených pro zelenou transformaci k tomu, jak přidělenou část rozpočtu co možno nejefektivněji využít.
Investice do zelené ekonomiky
„Přirozeně chápu přání mít k dispozici ještě větší objem finančních prostředků,“ uvedla Simsonová pro server EURACTIV na konci října. „Myslím si však, že nyní je důležité rychle se domluvit ohledně balíčku obnovy [balíčku na znovuoživení ekonomiky po COVID-19, psali jsme např. zde], a aby tyto peníze byly dobře využity.”
Evropský parlament a členské státy EU nyní vyjednají o pravidlech čerpání prostředků bloku, a to jak z dlouhodobého rozpočtu EU, tak i z balíčku obnovy, o jejichž výši bylo rozhodnuto v červenci po zdlouhavém vyjednávání. Lídři 27 členských států se 21. července shodli na jejich podobě a rozdělení – fondu obnovy (2021-2023) pod názvem „Next generation EU“ bylo přiděleno 750 miliard EUR a dlouholetému rozpočtu EU pro období 2021-2027 (víceletý finanční rámec) bylo přiděleno 1074 miliard EUR.
Podle červencové dohody má 30 % prostředků putovat do „zelených“ investic, jako jsou například investice do obnovitelných zdrojů energie, renovace budov a rozvoje sítě dobíjecích stanic pro elektricky poháněná vozidla napříč Evropou.
Cílem je klimatická neutralita
Pomocí těchto investic má EU do roku 2030 dosáhnout alespoň 32% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie. Tento cíl je ovšem nastaven na snížení množství emisí skleníkových plynů oproti roku 1990 o 40 %. Dle kalkulací Komise by podíl při schválení nového cíle, o kterém se má rozhodnout v prosinci letošního roku, nejpravděpodobněji však půjde o 55 % snížení, činil mezi 38 % až 40 %.
„Jsme si vědomi toho, že země EU mají různé výchozí pozice v přechodu ke klimatické neutralitě,“ uvedla Simsonová s odkazem na Polsko, které je silně závislé na uhlí.
Podle Franse Timmermanse, místopředsedy Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, se země závislé na fosilních palivech nemusí přeorientovat ihned na obnovitelné zdroje energie, ale mohou využít zemní plyn, a to jako odrazový můstek v přechodu k obnovitelným zdrojům a odklonu od uhlí.
COVID-19 a urychlení odklonu od uhlí
„Když jste na potápějící se lodi, držet cestující uvnitř není rozumné,“ uvedl například Jorge Nunez Ferrer, vědecký pracovník Centra pro studia evropské politiky (CEPS). „Nesnažte se pomoct sektorům, které upadají, jejich udržováním, protože nepomáháte lidem, kteří v nich jsou. Pomozte jim vykročit správným směrem.“
Podle Ferrera by měly země EU použít přidělené prostředky EU směrem k zelené budoucnosti a nikoli, aby dotovaly uhlíkově náročný průmysl, který upadá. Dle jeho názoru je nutné zavést kombinaci podmíněného a flexibilního finančního rámce, aby bylo zajištěno, že investice v budoucnu budou směřovat k silnější a odolnější ekonomice a že jednotlivé státy si musí zvolit svou vlastní strategii, jak toho dosáhnout.
Mohlo by vás zajímat:
Nalajnované to je díky greendealu na OZE, většina zdrojů OZE je nestabilních.
FVE, VTE, BPE mají své problémy a pojišťovny to nepojišťují.
Takže podzemní přečerpávací elektrárny, na kanálech u zdymadel.
Bateriové zdroje v centrech měst u nabíječek aut.
Ano jaderné elektrárny, jen je umí číňané, korejci, rusové.
Síť V2R - Sdílené elektromobily ano, nejezdily by jen ve špičce a při vybití by se musely nabít.
Tohle je klíčové sdělení z článku nahoře:
„Nesnažte se pomoct sektorům, které upadají, jejich udržováním, protože nepomáháte lidem, kteří v nich jsou. Pomozte jim vykročit správným směrem"
Nesnažte se pomoct sektorům, které ničí EU....
Znělo by to hezky, kdyby za tím nebylo schováno "a který směr je ten správný, určujeme my."
Přesně tak, fotovoltaika je v úpadku. Ukázalo se, že to bylo nejhorší strategické rozhodnutí Evropské unie. Jsem zvědavý, kdy to soudruzi přiznají. Je to na hraně ekonomické genocidy evropy.
Souhlas, strategické rozhodnutí to bylo strašné. Umožňuje koncovým zákazníkům vysvobození se od jedné z diktatur. Umožňuje jim získat řekněme 90% potřebné elektrické energie na svobodném principu. Inu stalo se. Podnikavcům nezbývá, než se co se elektřiny týká začít starat za své. Ovčanům se nevyplatí je dále dotovat a již mají prostředek jak se tomu vyhnout.
Prorazil jsi hlavou zeď, ale co budeš dělat ve vedlejší cele. Hezké motto.
OZE FVE, VTE, BPE je ještě horší diktatura, která sosá z miliard spotřebitelů a států peníze, aby za to dostali aušus energii.
Solární baroni jsou v čechách věhlasní. Nejnižší skupina bývalých veksláků, co o energetice ví, co by se za nehet vešlo.
Naštěstí neumí udržet kvalitu ee, neřeší časté poruchy synchronizace se sítí, protože na to nemají lidi a sami jsou blbí jako štoudev. Proto je musí přenosová síť dálkově odpojovat. Mě to nevadí.
To jsem zvědavý, kde těch 107 tisíc Kč za každého občana EU vezmou zase zpátky.
Vezmou si je do poslední koruny + náklady na svůj aparát a ještě se na tom nakapsuje mraky lidí co budou dělat posudky a studie samozřejmě všechno to musí zaplatit obyčejný občan EU z principu žádné hodnoty negeneruje.(to snad chápe i malé dítě) Žádné evropské peníze, které by spadly z nebe neexistují všechno jsou jen peníze sebrané lidem a dané někomu jinému podle politického zadání. Jinými slovy sebereme Vám peníze ,protože my víme lepší co je pro Vás dobré...
Jo jo, četl jsem už o několika případech kdy sokromá iniciativa realizovala komplexní projekt za menší cenu, než (by) stálo v obrovské státní organizaci na takový projekt jen vypracovat studii!
S těma EU iniciativama se pořád nemůžu zbavit pachuti bio-paliv 1. generace která sežrala víc paliva než vyprodukovala. Chápu že PR kecy musí být, ale oni ty obrovksé kontra-produktivní fabriky fakt postavili než pochopili že to je naprostá demence...
správný český výklad demokracie zní: "dem-okrást-i-je"!!! OD kdy je zemní plyn bezemisní zdroj??? Jádro psychopati u moci EU zatloukají pro jeho spolehlivost a bezpečnost i ekonomicky výhodné ceny elektřiny! Kdy pravda a data porazí faleš a zradu?
Odkdy je plyn přípustný? Od té doby co je prakticky nezbytný! Pro vyrovnání OZE je skoro ideální, plynové turbíny bez parního okruhu jsou hodně pružné, a staví se to šíleně rychle (prakticky jen dovezou pár kontejnerů). Když tu jejich příznivci píšou že OZE nezpůsobují problémy se sítí, tak je to právě tím že jsou vyrovnávané velice často plynem. V Kalifornii je plynu 50-60%. CO2 stopu samozřejmě nepřičítáme! To by nám poazilo pěkná čísla na Energiewende greenwashing propagandičku!
Já jsem to předpovídal už 10 let zpátky (což není žádný zázrak, docela jasné když jádro i uhlí klesá..), takže teď jsu už za fází znechucení, jsu rád že je aspoň stabilní elektrika. Ale rozhodně je to mega pokrytecká sračka. Teplo z těch plynových se asi moc nevyužívá. Paro-plyny nejsou dost pružné, a u kogenerace jen na teplo je asi blbé že to jede jenom nárazově.
Plynovka je opravdu pružná a rychlá. Bohužel má taky krátkou životnost protože ještě nikdo nevynalezl odpovídající materiál který by "trvale" vydržel skokové změny při startu o 600stC.
Jediné, co dlouhodobě funguje (český brod) u výroby ee z plynu je mikroturbína Capstone. Má to vzduchová ložiska, je to pružné. Umí to spalovat i technologické plyny. Je to spolehlivé. Využívá se koa trigenerace.
Problém je s cenou. Amíci na to mají patenty a do té doby rýžují.
Takže si to koupí jen ti nejbohatší.
Žárupevné materiály na turbíny jsou mazec. Letecké turbíny mívají mono-krystalické lopatky, stacionární v nich zase mívají kanálky na chlazení parou nebo plynem. Technicky nádherné, ale turbíny pro mně jsou doma hlavně na vojenských mašinách kvůli výkonové hustotě, pro civilní použití jsou často až moc sofistifikované a tím pádem drahé.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se