Domů
Energetika v ČR
Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Vláda schválila novelu k energetickým komunitám, budou moci sdílet elektřinu

Vláda včera schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

„Posílí to naši energetickou bezpečnost, umožní snížit výdaje za energie a pomůže to i našemu životnímu prostředí,“ uvedl včera Síkela.

Podle něj ministerstvo do procesu tvorby novely zapojilo co nejširší veřejnost od nevládních organizací, předistributorů až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. „Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás,“ dodal ministr.

Novela navazuje na dosavadní změny, které reagovaly na problémy na energetickém trhu a měly usnadnit využívání obnovitelných zdrojů energie. Návrh proto zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, které se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a budou registrovány na Energetickém regulačním úřadu, bude společná výroba energie například solárními nebo větrnými elektrárnami a její následné sdílení mezi členy. Půjde například o sdílení energie mezi domácnostmi nebo různými komunitami, jako jsou obce, školy, úřady nebo podniky.

Podle zastánců komunitní energetiky je novela důležitým krokem k zakládání energetických společenství. „Z někdejších spotřebitelů kilowatthodin se postupně stávají i jejich producenti,“ podotkl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) Štěpán Chalupa. Podle něj je novela dobrým základem pro celý sektor, jako hlavní však nyní vidí rychlé přijetí návrhu vládou a v parlamentu. Novelu uvítal i Svaz moderní energetiky. „Klíčové je vůbec začít s pilotními projekty energetických společenství, získat první zkušenosti a ověřit tak komunitní energetiku v praxi,“ řekl programový ředitel svazu Martin Sedlák. Podle Unie komunitní energetiky je přijetí návrhu zásadní krok, výslednou podobu však chce kvůli některým omezením upravit.

Vláda se včera zabývala návrhem, který je oproti verzi, jež ministerstvo představilo v únoru, v některých záležitostech upravený. Zásadní změnou je zatím dočasné omezení rozsahu a regionální působnosti energetických společenství na 1000 odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Další novinkou je například omezení hlasovacích práv pro členy komunit, kdy každý může mít maximálně desetinový podíl. Vzniknou má také Elektroenergetické datové centrum, které bude sledovat výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě.

Novela nově zavádí také institut aktivního zákazníka, což umožní sdílení vlastní vyrobené elektřiny v jiném předávacím místě, například z chaty do bytu. Takovéto sdílení bude možné z jednoho místa až na deset předávacích míst, tedy například v rámci širší rodiny, firmy s více provozy nebo několika úřadů v obci. Sdílet elektřinu budou moci fyzické i právnické osoby, obce i neziskové organizace. Počet členů se bude počítat podle počtu předávacích míst.

Návrh novely navazuje na předchozí změny energetického zákona. Jedním z nich je novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje využívání energie z například fotovoltaické elektrárny obyvateli bytových domů. Další novinkou je zvýšení limitu pro licenci na výrobu elektřiny, odbornou způsobilost a stavební povolení na 50 kilowattů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Roman Kosařík
22. červen 2023, 08:55

Podmínka maximálně 10% hlasovacích práv, 3 ORP a 1000 odběrných míst celou komunitní energetiku efektivně zabila ještě než stihla vzniknout.

Emil
22. červen 2023, 09:12

To je fakt, už jsem se těšil na ty výhody, až vstoupím do komunity Temelín, ale tyhle podmínky to bohužel zabíjí...

Milan Vaněček
22. červen 2023, 10:02

S kterými soukromými investory se spojíte, aby jste si zaplatil svoji část Temelína? To bude zajímavá komunita.

Nebo budou muset povinně vytvořit takovou komunitu všichni daňoví poplatníci v ČR?

Emil
22. červen 2023, 10:15

No s žádnými, když to zákon neumožňuje.

Aleš Vanga
22. červen 2023, 13:04

Připravovalo se zvýšení poplatků za jistič - a argumentovalo, že dotyčný tím má "rezervovanou" kapacitu. Nebyla to tak úplně pravda - součet koncových jističů bývá vždy větší, než jistič nadřazený (nepředpokládá se, že 100 % odběratelů pojede na 100 %).

Komunitní energetika bude klást vysoké nároky na stabilizaci a kapacitu sítě.

Projeví se tyto nároky v regulačních poplatcích jen pro komunitní energetiku - nebo to budou platit všichni spotřebitelé (na kterých "komunity" tak budou parazitovat) ?

hlpb
22. červen 2023, 14:43

Samovýrobci jednoznačně snižují zatížení sítě, protože svojí vyrobenou energii spotřebuji přímo v domě, přebytky nejprve uloží do baterie tuto energii opět bez zatížení sítě spotřebují večer a v noci. Až mají baterii plnou pouští přebytky do distribuční sítě, samozřejmě jejich přebytky netečou stovky km ale jsou spotřebovány sousedy. Soused pře nainstalováním střešní FVE + baterie zatěžoval ročně distribuční síť svojí spotřebou 9 MWh. Po instalaci FVE zatěžuje síť už jen 3 MWh/rok.

Antonín Mikeš
23. červen 2023, 12:50

Jak kleslo špičkové výkonové zatížení sítě? Uvolnila se montáží FVE kapacita pro připojení dalších domů?

Petr Zelený
23. červen 2023, 13:37

Ušetřil distribuční soustavě ztráty při přenosu 6MWh v době nejlevnější elektřiny, takže řádově max. vyšší stokoruny ale slevu na distribučních poplatcích byla v tisících, možná i přes deset tisíc, tu ale musí zaplatit jiní. Ušetřil příspěvek na obnovitelné zdroje přes tři tisíce, ale náklady nezanikly, jen je zaplatí jiní. Ušetřil daň z elektřiny, pak nemá být deficit, když ani těch 170 Kč státu nedá ... Je to přenášení nákladů od bohatých na chudé.

josef zak
22. červen 2023, 14:45

Jestli to dobre chapu, tak budou platit plnou cenu za distribuci. Pokud bude hrozit pretizeni, tak vyrobu vypnou na dalku. Uplne tam nevidim to parazitovani - mne prijde, ze jde o legitimni vyuzivani infrastruktury.

Petr Zelený
22. červen 2023, 21:49

Náklady na distribuci se nemění pokud v drátu proud teče nebo ne a jsou prakticky nezávislé na spotřebě, resp. až na ztráty ve vedení, což ale je malé procento celkových nákladů (trafostanice, vedení ...) a pokud někdo zaplatí méně, jiný zaplatí více. Stejně je to i s cenou silové elektřiny. Jestli díky sdílení někdo za silovou energii zaplatí méně než tržní cenu, tak ten rozdíl musí zaplatit někdo jiný. V součtu se zaplatí stejně + náklady na složitý IT systém co to zúčtuje, jen někdo zaplatí méně a někdo více.

josef zak
23. červen 2023, 09:46

Dobry den, tomu co jste napsal nerozumim (chyba je dost mozna na me strane). Snad dobre chapu mechanismus sdileni -> nekde elektrinu dodam do site a nekde jinde muzu ekvivalent vyroby v priblizne stejny okamzik spotrebovat. Mne z toho prijde naprosto logicke, ze za to mam platit naklady distribuci. Nikdo diky sdileni neni zvyhodnen, nevidim misto pro to, kde by mel nekdo treti platit penize navic za to, ze nekdo 'sdili' svoji vyrobu.

Petr Zelený
23. červen 2023, 12:12

Obchodník kupuje pro zákazníka pro každou hodinu různé množství za různou cenu - nekdy za desetikoruny, někdy za pár haléřů ale na faktuře je vážený průměr třeba 5 Kč/kwh. Ten s kým sdílím má měření typu C - tedy není schopen měřit průběh a spotřeba pro jednotlivé hodiny se řídí typizovaným denním diagramem pro konkrétní distribuční sazbu. Sdílet energie z FVE se reálně bude dít jen v době, kde bude kvůli vysoké výrobě FVE i nízká cena. Pokud by nebylo sdílení, tak koupí za třeba 50 haléřů, ale prodá za pětikorunu a tento "zisk" zase kryje ztrátu, kdy koupí za 12, ale prodá 5 - je to vážený průměr. Když ale mu ten "zisk" díky sdílení seberete, tak musí navýšit cenu v jiné hodiny, když se nesdílí - těch 5 Kč je vážený průměr a změní se váhy. Protože je ale měření typu C, tak to nemůže kompenzovat u toho jednotlivce, ale změní se ten typizovaný diagram a doplatí to všichni.

Nebo jinak kdyby měli všichni měření typu A nebo B a měřila se každá hodina spotřeby a všichni by měli spotový tarif na dodávku i odběr, tak sdílení nemá smysl - každý prodá za stejnou cenu, co koupí. Pokud máte fixní cenu, tak obchodník stejně kupuje část předem, část na spotu, ale váženým průměrem levněji, než ten Váš fix a bere na sebe riziko, že mu to vyjde. A sdílením mu vyberete ty nejziskovější hodiny, takže Vám musí zdražit ten fixní cenu, protože se změnily váhy. Protože ale nebude, a možná ani nemůže, těm účastníkům společenství účtovat vyšší cenu, rozdíl zaplatí jiní.

josef zak
22. červen 2023, 14:40

Mne to prijde celkem fajn (jsem amater, tak tam nevidim ty detaily, ktere mohou pusobit potize). Zajimalo by me jak to bude fungovat - predpokladam, ze to bude potrebovat nejake lepsi elektromery, ktere budou evidovat vyrobu+spotrebu po kratsi casove useky, aby se dala parovat vyroba se spotrebou. Ale mozna to chapu blbe.

Michael
22. červen 2023, 20:20

Jsem jediný komu přijde absurdní, že se vláda vážně zabývá sdílením mezi různými spotřebiteli když spotřebitel nemůže sdílet ani sám se sebou na svých třech fázích?

Petr Zelený
22. červen 2023, 21:52

Ušetřil bys jen za distribuci ale náklady distributorovi neklesnou, jen je zaplatí někdo jiný. Ferovější by bylo platit distribuci i za vlastní spotřebu z FVE. Distribuční poplatky jsou něco jako daň. Kdo má na FVE je bohatý a měl by platit vyšší poplatky za distribucí.

Marek Kuchejda
22. červen 2023, 22:31

Srandovní nápad platit za něco co nepoužívám. Lepší by bylo platit distribuci paušálem dle rezervovaného příkonu, který by byl nezávislý na odběru. Plus něco malého podle odebraných kWh co by zohlednilo ztráty při přenášení energie.

Petr Zelený
23. červen 2023, 09:38

Podle této logiky bychom mohli říct, že výdaje státu jsou 2,2 bilionu, v ČR je 10 mio obyvatel, tak každý zaplatí 220 tis ročně daně a zrušíme všechny DPH, daně z příjmum zdravotní a sociální pojištění .... Administrativně jednoduché, ale naprosto nespravedlivé. Distribuční síť je něco podobného. To je stejná logika kdybyste si stěžoval, proč platím z daní dětská hřiště, když je nepoužívám.

Pro společnost je dobře, že jsou na ni všichni připojeni a byla by chyba, aby si to někdo nemohl dovolit. Náklady na ní se musí zohledňovat příjem zákazníka a současně působit i motivačně na snižování spotřeby.

Vlastní FVE způsobí, že platíte méně za distribuci a Váš příspěvek na náklady distribuční sítě se sníží o víc, než kolik se uspoří na ztrátách ve vedení. Ten rozdíl musí zaplatit někdo jiný - ten kdo si FVE nemůže dovolit.

A sdílení je podobný parazitimus jen na ceně silové elektřiny. Místo toho, abych prodal přebytek za tržní cenu, ze zákona ji nasdílím=prodám za vyšší a ten rozdíl zaplatí ostatní prostřednictvím obchodníka. Ten nakupuje pro každou hodinu potřebné množství za různou cenu. Na faktuře ale máte vážený průměr. Někdy kupuje za korunu, někdy za 12, ale prodává stále za pět. Když mu v době, kdy kupuje za 60 haléřů a prodává za pět pomocí sdílení toto vezmete, tak to musí kompenzovat v jiných hodinách a vážený průměr stoupne. Co vy sdílením ušetříte, zaplatí někdo jiný. Sdílení elektřiny je asociální. Je to jen trasfer od chudých k bohatým. Stejně jako dotace na FVE. Ten kdo je bohatý na to, aby FVE postavil, tak bude ještě bohatší protože na to dostane dotaci. Pak se zjistí, že ve špičcce pro tolik elektřiny nebude odběr, tak dostane dotaci za nevyrobenou elektřinu, aby byl schopen splatit úvěr a banky neměly ztráty.

hlpb
23. červen 2023, 11:10

Jde vidět, že absolutně nechápete výrobu a distribuci elektřiny.

Majitel domu před instalací střešní FVE měl roční spotřebu 10 MWh, tato množství EE k němu putovalo stovky km drátů od velké elektrárny. Po instalaci střešní FVE + baterie si vyrobí 10 MWh z toho spotřebuje 7 MWh a tak odebere ze sítě za rok jen 3 MWh a naopak do sítě dodá 3 MWh svých přebytků (fyzicky se tyto přebytky spotřebují v nejbližším okolí, a tak nemusí do obce proudit tolik energie stovky km). Jak vlastní spotřeba, tak přebytky snižují zatížení sítě. Je to stejné jako by jste chtěl po zahrádkáři, který si pěstuje vlastní zeleninu a ovoce, aby se podílel na zaplacení dopravy ovoce a zeleniny, které se dováží do supermarketu ze Španělska.

Petr Zelený
23. červen 2023, 14:58

10MWh výroba/spotřeba odpovídá 10kWp elektrárně a domku, co elektřinou topí. Jestli dokáže pomocí baterii mít vlastní spotřebu 7MWh, tak to nevím, co má za baterie, Můžete být konkrétnější, co to je instalaci ? V praxi, že ten poměr bude opačný a možná ještě horší - vlastní spotřeba 3MWh a 7 MWh přebytků. Největší spotřebu bude mít v zimě na topení - veškeré dráty, trafostanice, jističe - celá soustava musí být stavěna na tento odběr v zimě. Tyhle náklady je třeba zaplatit. Tím, že tam teče nebo neteče proud se šetří jen ztráty a ty činí výrazně menší část nákladů - to je spotřeba od sousedů. Jestli si po instalaci FVE, která mu pokryje 70% spotřeby sníží jistič o 70% a tedy i náklady na distribuci, tak mu sleva náleží, pokud ne, je to parazitismus.

Jan Veselý
23. červen 2023, 16:06

@ Petr Zelený - Pár poznámek k vašim úvahám:

- Provozování distribučních sítí je v současnosti extrémně ziskový byznys (když jsem se naposled díval tak účetní zisk byl nějakých 30% obratu).

- Síť už je dávno vybudovaná, teď se řeší akorát údržba, opravy a drobné upgrady.

- Je to soukromý byznys, není mou, ani ničí povinností zaručovat jim zisk.

- Provozovatelům distribučních sítí nic nebrání provozovat svůj byznys efektivněji

- Provozovatelům distribučních sítí nic nebrání ve stimulaci zákazníků, aby modulovali svou spotřebu, nebo, aby ji zvýšili (elektrifikace topení, chlazení, vaření, dopravy,...). Chce to jen nebýt líný.

- Provozovatelé distribučních sítí si mohou na ERÚ vyjednat jiný obchodní model. Možné je leccos, pravidelný fixní poplatek (jako za odvoz odpadu nebo za Netflix), poplatek za výkon (jako u internetového providera), za spotřebovanou energii (jako u pitné vody) nebo libovolná kombinace výše zmíněného.

A na závěr opakuji: Není ničí povinností jim zajišťovat zisk.

Bob
23. červen 2023, 20:19

Pro hlpb:

Absolutně to nechápete Vy.

Síť se nedimenzuje na spotřebu energie (MWh), ale na proud(A), který závisí na příkonu/výkonu. Ale ještě k tomu ne na nějakém průměru (ročním, měsíčním, denním, ani hodinovém), ale okamžitém. Nyní se účtuje (měření A a B, FVE) po hodinách, v blízké budoucnosti budou všude chytré elměry a měření po čtvrthodinách.

1)Představte si satelitní městečko nově postavených RD, všechny s FVE až 50kWp (brzo už RD bez FVE nepostavíte). Taková výroba za jasného poledne (přetoky do sítě) podle Vás síť nezatíží???

2) Hlavně kvůli OZE typu FVE se budou používat spotové tarify a spotřebitelé (zvláště ti s FVE a akumulátory) se budou celodenní spotřebu i v době nevýroby ve FVE (v zimě) snažit realizovat pomocí akumulace v několika hodinách za nižší ceny = potřeba více dimenzovat rozvody ty stovky km k nejbližší fosilní, nebo JE. V případě, že bude dost foukat alespoň někde u Baltu tak vyšší stovky km. Je to obdoba 8 hod tarifu na HDO do vodní akumulace. Přesměrujete spotřebu v čase do vhodnější doby. Dokud se přesměrovávalo do doby nízkého zatížení sítě (typicky v noci), tak OK, 3*vyšší jistič, proud a příkon nevadil. Jestliže ale budete přesměrovávat spotřebu podle kolísající výroby dle OZE, budete se dostávat do kolize s kapacitou sítě (bude se potkávat vysoká výroba s vysokou poptávkou (typicky v poledne) = vyšší náklady na distribuci (posílení vedení, traf, apod).

Bob
23. červen 2023, 20:35

Dodatek:

A u běžného RD bez FVE kolísá průtok proudu i pro tak zatracované (prý zbytečně vysoké) jištění 3*25A max. o těch 25A, ale běžně daleko méně.

U RD s FVE až 50 kW až o 40A v minusu do dejme tomu 20A v plusu spotřeby. Tedy rozkmit o 60A a s nabíječkou elektromobilu možná i více.

To budou vysoké náklady na síť.

Vždy se musí počítat se situacemi, že akumulátor už bude vybitý a už nemůže snížit špičku spotřeby, nebo naopak už bude plně nabit a nebude moci vyhladit špičku výroby.

josef zak
26. červen 2023, 13:20

@Bob

neprudim, jen se ptam...

1. pokud bude vyroba FVE prilis vysoka a ohrozolava by sit, tak se daji FVE vypnout na dalku

2.vetsi toky v siti znamenaji vice penez pro distributora (mimojine na rozvoj site)

3. nedava mi smysl mit na dome 50kW, abych pak poslal spoustu elektriny do site ... ja jsem chapal zvyseni na 50kW jako ulehceni realizaci pro bytovky.

... ale uznavam jsem amater, nechci si hrat na experta.

josef zak
26. červen 2023, 13:25

to co pisete mi prijde strasne pritazane za vlasy. To byste mohl nazvat parazitovanim i to, ze nekdo opravi stary dum a da rizene vetrani a snizi tim spotrebu a tim prodrazi eletrinu ostatnim. S cim souhlasim je to, ze dotace vcetne Nova Zelena Usporam je dotaci pro bohate a je to moralni hazard.

Petr Zelený
23. červen 2023, 17:23

Tak to se vlastně shodneme. Distributoři mají naprosto oprávněné náklady na provoz sítě. To jestli je distributor státní, soukromý a jestli k těm nákladům se připočítává zisk a jestli je přiměřený je teď vedlejší. Ty náklady tam jsou na elektroměry, spadlé stromy ale i výstavbu. Pokud by se musely vyúčtovat do nuly a zisk by distributor nesměl mít a síť by provozoval stát, tak se pořád musí rozúčtovat a tohle řešíme, ne jestli je správné že je distributor soukromý a jestli má přiměřený zisk. A j tvrdím, že vlastníci FVE platí málo. Měli by platit víc, např když mají 10kwp FVE, tak jako kdyby spotřebovali o 10MWh víc minus přebytky, tedy aby přispěli na distribuční soustavu zhruba o tolik víc, kolik je vlastní spotřeba. Proč by jim ostatní měli přispívat na zisk jejich FVE ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se