Stát dá na pomoc energeticky náročným firmám 3,5 mld. Kč, sníží platby za OZE
Stát uvolní na pomoci energeticky náročným firmám s cenami energií 3,5 miliardy korun. Peníze použije na snížení plateb firem na hladině vysokého a velmi vysokého napětí za obnovitelné zdroje energie, a to v průměru o dvě třetiny. Pomoc je určena pro téměř 25.000 odběrných míst. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Po pomoci od státu volali zástupci průmyslu a podnikatelů kvůli vysokému růstu regulovaných cen energií. Obávali se až trojnásobného růstu nákladů na energie některých firem a oslabení konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu.
„Společně se Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou jsme během necelých dvou týdnů od vydání nařízení našli řešení, které pomůže udržet konkurenceschopnost českých firem a zachovat tak pracovní místa a posílit hospodářský růst,“ řekl Fiala.
Stát podle něj nebude plošně dotovat energie všem firmám. „Soustředíme se na cílenou pomoc těm, které by zvýšení cen mohlo existenčně ohrozit,” dodal premiér.
Stát bude peníze na pomoc firmám čerpat z rozpočtu na příští rok z kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nebo z nespotřebovaných peněz z letošního rozpočtu. Částku si mají rovnoměrně rozdělit subjekty připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí. Půjde o necelých 25.000 odběrných míst. Vládní pomoc sníží příspěvek na platby za obnovitelné zdroje subjektům připojeným na hladině vysokého napětí o 107 korun za odebranou MWh bez DPH a subjektům připojeným na velmi vysoké napětí o 167 korun. Pomoc bude odpočítávána podle rezervovaného příkonu. Příspěvek na obnovitelné zdroje bez započtení státního příspěvku obvykle dosahuje výše 495 korun za odebranou MWh bez DPH.
Vláda k poskytnutí pomoci firmám využije opatření, které prosadila v konsolidačním balíčku. „To nově umožňuje poskytovat státní pomoc s platbami za podporované zdroje energie kdykoliv během roku a umožňuje také tuto pomoc zacílit jen na určité napěťové hladiny, tedy například tak jako v tomto případě na firmy,“ popsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Vedle toho se Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dohodl se zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a obchodu na pravidelných schůzkách v příštím roce. Tématem schůzek by měly být diskuse o systémových řešeních, která do budoucna zabrání nepředvídatelnému zvyšování regulované složky energií. „Rovněž platí, že kdyby nastal jakýkoliv negativní vývoj v ekonomice, budeme jako vláda hledat další možnosti pomoci pro firmy,“ dodal Stanjura.
Podle listopadového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) měla v příštím roce vzrůst regulovaná část elektřiny na hladině vysokého napětí meziročně o 105,5 procenta, na velmi vysokém napětí pak o 190,9 procenta. Tyto hladiny využívají především velcí odběratelé. Na hladině nízkého napětí, tedy u domácností a malých podnikatelů, pak bude meziroční růst o 66,7 procenta. U plynu se regulované ceny velkoodběratelům zvýší meziročně o 41,8 procenta, domácnostem o téměř 39 procent. Nyní tak ERÚ zahájí pětidenní konzultační proces ke změně svého cenového rozhodnutí.
Mohlo by vás zajímat:
Bude to alespoň s jasně pocitatelnymi kritérií, nebo to bude příležitost pro úplatky úředníkům?
z článku vyplývá, že jde o odpuštění poplatku za OZE firmám, které jsou připojeny na VN a VVN. Tedy plošně... bez úředníků.
Tedy vlastně prakticky všem. Chápal bych VVN, ale na VN je připojena už i větší dílna (250 kW+). To zas najednou zjistí kolik, chybí peněz a budou zvedat distribuci.
Jenže ta čísla v článku úplně nesedí, uvidíme.
Mně ta čísla nepasují.
1. Platba za obnovitelné zdroje je 495 Kč/odebranou MWh. Snížení o avizované 2/3 je 495*2/3=330 Kč, ale to není v článku avizovaných 107 Kč. Kde mám chybu v úvaze?
2. Píší o snížení za odebranou MWh. Pak ale píšete "Pomoc bude odpočítávána podle rezervovaného příkonu." Tak co tedy platí?
3. Jak přišli na to, že "měla v příštím roce vzrůst regulovaná část elektřiny na hladině vysokého napětí meziročně o 105,5 procenta"? Použití VN vzrostlo z 90 na 187 Kč, systémové služby z 113 na 213 Kč.
107 Kč snížení ale zdaleka nejsou 2/3 z 495 Kč. Nerozumím. A OZE se bude počítat ze spotřebovaných MWh, nebo z rezervovaného příkonu?
Já nechápu hlavně to proč se zdražuje ta regulována složka a už vůbec nechápu proč o 100% což je na dvojnásobek a nebo dokonce o 200% což je trojnásobek?
To jsi si řekli že distribuce najednou potřebuje trojnásobek peněz? Jak na to proboha přišli?
A vždyť je to snad státní orgán, tedy v podstatě stát, tak proč jedna ruka státu zdraží, aby pak druhá ruka část zase rozdala.
To nedává vůbec smysl.
Ano chápu že dlouho nezdrazovali, tak ale snad je lepší ztratit např. O 30% ne?
Nebo mi chce někdo tvrdit že teď když krize konci jsou stále 3x větší náklady?
Vždyť jde cena elektřiny dolů!
Proč to nedává smysl - za 2 roky byla inflace cca 30% kumulativně takže to máte 1/3 na víc o 15% klesla spotřeba elektřiny to už je 35% . Pak tu máme cenu regulace sítě její cena se odvíjí od ceny silové elektřiny za se zvýšila asi 3x , pak máte růst nákladů na rekonstrukce sítí kvůli FVE a nakonec spuštění chytrých měřáků a sdílení. Těch 71% co se to zdražilo je ještě poměrně málo v příštím roce musí zdražování pokračovat. Právě kvůli rozvoji novému způsobu měření a sdílení.
Nove meraky plati konkretni uzivatel, jak instalaci, tak mesicni pausal, takze nesouhlasim.
Spis to bude v ERU, ktere pomalu ale jiste ovladaji energeticke a distributorske firmy. Kdyz jsem videl predstavitele ERU v televizi, tak ani neukazali graf vyvoje nakladu v case za poslednich 30 let dle jednotlivych distributoru... Proste jen argumenty jako vsude, tedy inflace, covid, bla bla... Az pristi rok prijde deflace, tak uz ale neslevni.
Kotel na pelety, solary, benzinovy generator a odpojit od siti, bohuzel jina cesta neni.
Nové měřáky neplatíte , pokud si průběhové měření neobjednáte , platí vše distributor. Dříve průběhové měření bylo pouze na VN , VVN + výrobcům elektřiny, ale od roku 2024 bude muset distributor toto měření dát každému kdo má spotřebu nad 6MWh ročně. Jenže to znamená instalaci milionu přístrojů , ty mají sim kartu a online přenos dat....
Takže regulovaná část zdražuje kvůli OZE, jasný. Akorát nechápu jak to dělají v tom Německu, kde mají 4x větší podíl OZE na spotřebě nežu nás. To tam distribuce stojí taky 4x tolik?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se