Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace
Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii firmy i její zázemí.
Zájem o tepelná čerpadla roste v Česku od loňska, kdy prudce zdražily energie. Loni bylo v zemi instalováno přes 60.000 zařízení, což bylo meziročně dvakrát více. Růst poptávky pokračuje i letos, české domácnosti a firmy si za první pololetí letošního roku pořídily zhruba 40.000 kusů tepelných čerpadel. Meziročně jde o nárůst o 60 procent.
S růstem poptávky podle asociace na trhu stoupá i počet prodejců, kteří kupující zklamou při servisu nebo kvalitou samotného výrobku. Nejčastěji jde podle asociace o nově založené firmy, které nekvalitní čerpadla do Česka dováží. Tato zařízení mají například nekvalitní komponenty nebo jsou nesprávně seřízená.
Zákazníci, kteří nekvalitní čerpadla koupili, se s dotazy obrací i na tuzemské firmy. Podle majitele české společnosti Master Therm Jiřího Svobody například někteří dodavatelé prodávají zákazníkům zařízení testovaná na nižší výkon. „To se pak negativně projeví na jeho efektivitě a hlučnosti,“ řekl. V ČR se podle něj takto prodají zařízení za desítky milionů korun ročně.
Výjimkou podle Svobody nejsou ani zákazníci, kteří v domnění, že pořizují čerpadlo, zakoupili klimatizaci. „Na první pohled to nemusíte poznat, vnitřní komponenty jsou ale odlišné, a i když takové zařízení může dům vytápět, vyjde to draho a v zimních měsících a nízkých teplotách neobstojí,“ řekl Svoboda.
AVTČ proto letos spolu s Komorou obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a státními úřady vydala tzv. desatero, ve kterém zájemce provádí výběrem čerpadla a jeho dodavatele. Doporučuje zkontrolovat historii firmy, její zastoupení a zázemí, zákaznické recenze a ideálně si zařízení i prohlédnout a poslechnout.
„Jedním ze základních faktorů, který při komunikaci s dodavatelem sledovat, je, zda proběhne ověření navrženého technického řešení na místě. Protože ale budete chtít, aby přijel vaše zařízení zkontrolovat nebo servisovat i v budoucnu, je důležité podívat se na zákaznické recenze například na specializovaném webu refsite.info nebo se zajímat o to, zda je firma členem některé z asociací,“ řekl Lubomír Kuchynka z AVTČ.
Na potřebu kvalitní technické podpory při pořízení tepelného čerpadla upozornil také Václav Skoblík z energetické skupiny UCED. „Určitě bych vybíral u zavedených výrobců, kteří mají k dispozici kvalitní servisní a instalační firmy,“ uvedl. Životnost podle něj závisí na kvalitě jednotlivých dílů. „Nejvíce opotřebovávanou částí je kompresor, jehož životnost určuje počet startů. Počet spínání kompresoru je možné ovlivnit optimálním dimenzováním výkonu čerpadla, případnou akumulací tepla a vhodnou regulací spínání. Měnit kompresor tepelného čerpadla určitě nikdo nechce,“ dodal Skoblík.
Mohlo by vás zajímat:
Když ono to samé tepelné čerpadlo dovezené z Polska stojí polovinu než když se koupí od zavedené firmy tady. Těžko říct jestli je to dotacemi, nebo jen náhoda.
Některá Polská tepelná čerpadla jsou velmi kvalitní. Záleží na tom co koupíte. To ale platí u všeho , takové články jsou poplatné firmám co prodávají především marketing špiní levnější konkurenci a ve skutečnosti jsou jejich čerpadla předražená.
Když dá někdo( a netvrdím, že jsou to jen Poláci) do TČ kompresor z Čínské klimatizace a v honbě za nižšími náklady místo jednoho velkého ventilátoru několik levnějších menších, výsledek se dostaví sám. Bohužel kupující nevidí rozdíl v provedení, jelikož dané problematice nerozumí a montážní firmy a i zákazníci jdou po ceně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se