Španělské předsednictví se snaží najít shodu na fungování trhu s elektřinou
Španělsko se snaží upravit klíčový právní předpis a tím zajistit efektivní fungování trhu s elektřinou. Cílem reformy je přispět k rozšíření obnovitelných zdrojů energie a ochránit spotřebitele před růstem cen, jako tomu bylo například po ruské invazi na Ukrajinu, kdy rekordně vysoké ceny plynu způsobily, růst růst účtů za energie a inflace. Informuje o tom agentura Reuters.
Evropská komise v březnu zveřejnila svůj návrh reformy trhu s elektřinou v EU, který se zaměřuje na boj proti kolísavým cenám plynu tím, že spotřebitelům poskytuje větší ochranu, posiluje obnovitelné zdroje energie a podporuje opatření na straně poptávky.
„Po více než dvě desetiletí sloužila struktura trhu s elektřinou evropským společnostem a spotřebitelům dobře a umožňovala jim využívat výhod jednotného trhu," uvedla při oznámení návrhu šéfka energetiky EU Kadri Simsonová.„Energetická krize podnícená ruským útokem na Ukrajinu však odhalila řadu nedostatků současného systému, které bylo třeba řešit," řekla novinářům.
Časový tlak
Nyní španělské předsednictví přichází s dodatky k legislativě, čímž se snaží usnadnit její přijetí. Blok by totiž rád schválil návrh zákona před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce, ale země EU jsou od června v rozporu a stále hledají společný postoj.
Navrhované změny se snaží vyřešit hlavní zdroj sporů mezi největšími ekonomikami EU - především Francií a Německem, o tom, že by státní podpora narušila rovnováhu průmyslové konkurence v rámci bloku.
Jádrem problému je způsob, jakým budou nové rozdílové smlouvy o dodávkách elektřiny dotovat nové energetické projekty nebo rozšiřovat ty stávající. Členové EU se obávají, že Francie bude neoprávněně těžit ze svých jaderných elektráren a prodávat levnější elektřinu průmyslovým podnikům.
Udržet státní podporu na uzdě
Španělsko v rámci pozměňovacích návrhů navrhuje opatření na kontrolu toku státní podpory, aby se zabránilo "nedostatečným a nadměrným kompenzacím".
„Zamezit nepatřičnému narušování hospodářské soutěže a obchodu na vnitřním trhu, zejména stanovením výše odměn prostřednictvím konkurenčního nabídkového řízení,“ uvádí se v dokumentu.
Vedle toho bude Evropská komise sledovat přerozdělování peněz získaných z rozdílových smluv a může zasáhnout, pokud dojde k jakémukoli narušení.
„Pokud se Komise v konkrétním případě domnívá, že přerozdělování příjmů uplatňované členským státem narušuje rovné podmínky na vnitřním trhu, může v takovém případě rozhodnout o stanovení limitu pro rozdělování těchto příjmů konečným zákazníkům," uvádí se v návrhu novely.
Mohlo by vás zajímat:
ceny energii zacali celkom slusne rast uz od roku 2021. teda pred konfliktom na Ukroine
treba potrestat Francuzsko za schopnost vyrabat lacnu elektrinu. Ake bolsevicke.
"Členové EU se obávají, že Francie bude neoprávněně těžit ze svých jaderných elektráren a prodávat levnější elektřinu průmyslovým podnikům."
Tomu nerozumím. Vždyť jádro je přece fuj zdroj a navíc místními hlasateli i drahý. I nic levnějšího než OZE přece neexistuje. Tak čehopak se obávají? :D
Až na to, že Francie musela do EDF kapitálově vstoupitt, aby mohla kompenzovat ztráty, způsobené nařízením prodávat elektřinu pod tržní cenou
Španělsko si svoje JE raději zdanilo a postupně je zavírá , takže jeho podniky žádnou levnou elektřinu nedostanou. Jádro je samozřejmě levnější jenže to neplatí pro nové zdroje , díky nesmyslným požadavkům jsou dražší než vítr nebo slunce, ale stabilní. Celý energetický trh je v podstatě ve slepé uličce. Protože se obchoduje jen s el. energií jako komoditou jenže nikdo neplatí za kapacitu pro případ kdy bude elektřiny málo. Kapacitní trh musí vzniknout přitom by každý odběratel měl platit podle své spotřeby za to , že může mít elektřinu 24/7. Pokut toto nebude budou velké problémy , protože stavět elektrárny pro 100 hodin ročně se prostě nevyplatí , jenže tyto zdroje musí existovat a spotřebitelé je musí platit.
Dobrý den,
Jen drobný dotaz. Elektroenergetika je obor přes sto let starý. Jak mohl bez kapacitních mechanismů fungovat do teď? No snadno. V normálním tržním prostředí (pravda u nás po válce až od devadesátých let) prostě podnikatelé vidí příležitosti a kde je poptávka za dostatečnou cenu tam nabídnou. A obráceně kde je akceptovatelná nabídka tam se nakoupí. Ale dotace, odpustky, preferované zdroje a nejistita právně ekonomické stability pro investice na 20+ let to rozvracejí.
Heil Gréta!
"V normálním tržním prostředí (pravda u nás po válce až od devadesátých let)"
To si děláte srandu? To jako myslíte, že za komunistů, v centrálně plánovaném hospodářství, fungoval normální trh v energetice? Nebo jen máte problém s písemným projevem?
A nedělejte si iluze období "po válce až od devadesátých let" bylo na "západě" ve výrobě elektřiny obdobím státem garantovaných monopolů se zaručeným ziskem.
Psal "u nás po válce až OD devadesátých", takže tím z toho období socialismu vynechal. Spíš to vypadá, že máte Vy problém s chápání textu, než Martin Prokš s jeho psaním.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se