Domů
Legislativa EU
Polsko žaluje EU kvůli nedávno přijatým klimatickým politikám
polská ministryně Anna Moskwa
Foto: Piotr Polak
Zdroj: PAP https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/powstanie-centralna-dolina-wodorowa-polaczy-trzy-wojewodztwa/mlhn7v9

Polsko žaluje EU kvůli nedávno přijatým klimatickým politikám

Dle Polska klimatické právní předpisy EU v oblasti klimatu nebyly řádně posouzeny a překročily pravomoci Bruselu. Tím je ohroženo polské hospodářství a energetická bezpečnost, jak argumentuje Varšava.

Polsko zveřejnilo žalobu na konci srpna, jak informoval server Euractiv. Reaguje ní na legislativu, kterou EU přijala v uplynulých měsících s cílem dosáhnout do roku 2030 cíle snížení emisí skleníkových plynů o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Varšava bude, dle ministryně pro klima a životní prostředí Anny Moskwy, usilovat o zrušení některých těchto opatření u soudu.

Žaloba se mimo jiné týká i dohody o zákazu prodeje nových automobilů se spalovacími motory do roku 2035. Kromě toho Polsko požaduje zrušení nedávno schválené směrnice o využívání půdy a lesnictví (LULUCF), legislativu aktualizující cíle pro snižování emisí CO2 v zemích EU do roku 2030 a rovněž nařízení, které mění počet povolenek ve stabilizační rezervě EU ETS. Polsko se rovněž snaží zpochybnit mechanismus EU pro uhlíkové clo.

Ovlivnění suverénních rozhodnutí členských států

Klíčovým pilířem polské argumentace je, že klimatické politiky EU měly být schváleny jednomyslně, a ne prostou většinou, protože ovlivňují suverénní rozhodnutí zemí o volbě energetického mixu a využití půdy. Polsko upozorňuje, že některé tyto právní předpisy ohrožují jeho energetickou bezpečnost, protože nezohledňují individuální situaci členských států EU. Zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory přitom hrozí vážnými důsledky pro evropský automobilový průmysl, související hospodářská odvětví i širší společnost, tvrdí Varšava.

Komise prozatím trvá na tom, že daná opatření jsou plně v souladu se smlouvami a právem EU. V současné době evropská exekutiva podrobně analyzuje právní kroky Polska a může požádat o intervenci. Pozorovatelé v Bruselu a Varšavě již dříve uvedli, že případ má jen malou šanci na úspěch, a to s odkazem na právní precedens vytvořený před několika lety, kdy Soudní dvůr EU zamítl podobnou žalobu Polska proti unijnímu trhu s uhlíkem.

Polsko patří tradičně mezi nejskeptičtější země EU, pokud jde o klimatickou politiku. Je stále silně závislé na uhlí a dle Varšavy má méně finančních prostředků, které by mohlo věnovat na ekologický přechod, než jiné země EU.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
8. září 2023, 11:55

Kdyby se k Polsku připojila celá V4, tak by to mohlo mít naději na úspěch. Bohužel v současnosti je V4 v rozkladu, jen Poláci a Maďaři vzdorují bruselským direktivám.

Celý svět už vidí, že OZE budou v cca 2050 dominantní zdroj elektřiny a energie vůbec. Ale to tempo, které nasadili technicky nevzdělaní úředníci v Bruselu to může ještě Ecropskou unii zničit.

Technický pokrok zvítězí, ale chce to čas. Podívejte se na počítače a mobily před 1980-90. Kuriozita, posmívali se tomu, nevěřili tomu. A po pouhých 30-40 letech to suverenně zvítězilo.

Jan Veselý
8. září 2023, 11:58

Kecy a právníci jsou levní. Tak se to nejdříve zkusí takhle, skutečná práce bude následovat až a jestli tohle selže.

Pravoslav Motyčka
8. září 2023, 23:10

Polsko snižovalo posledních 10 let svoje emise CO2 4x pomaleji než byl průměr EU. Poláci nedělali prakticky nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se