Domů
Legislativa ČR
Senát schválil novelu usnadňující výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna
Teplovod Mělník-Praha

Senát schválil novelu usnadňující výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna

Chystaný horkovod z jaderné elektrárny Dukovany do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízení budou patřit mezi zákonem stanovenou významnou energetickou infrastrukturu. Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Změnu přinese poslanecká novela, kterou dnes Senát schválil. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Horkovod z Dukovan do Brna by mohl být v provozu do deseti let. Uvažovalo se o něm už v 80. letech, kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územněplánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

Tvůrci novely z řad ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 změnu zákona zdůvodnili mimo jiné tím, že výroba tepla v Brně je nyní až z 80 procent závislá na zemním plynu. „Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v prvním čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany,“ uvedli.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Návrh podpořil už dřív například Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby,“ stojí v jeho stanovisku.

Desítky let starý záměr oživila loni situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu 20. června.

Novela nového stavebního zákona, kterou Senát dostal ze Sněmovny v tomto týdnu k projednání, počítá s tím, že část horkovodů bude patřit mezi takzvané vyhrazené stavby. Znamená to, že je bude povolovat nově zřizovaný Dopravní a energetický stavební úřad.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Karásek
19. duben 2023, 21:50

To se udělá horkovod, aby se mohlo říct, že když je vybudovaný a současné Dukovany dožijí tak potřebujeme postavit další blok. Kvůli tomu bloku se taky zničí Libušino údolí v Třebíči, protože tam má vést obchvat a to z toho důvodu, že na současné komunikace by se nevešel velký jaderný reaktor do tohoto bloku.

energetik
20. duben 2023, 06:16

Do teplovodu budou foukat vodík z FVE Dukovany která bude na zamořených místech po rozebrání JE.

Luke G
20. duben 2023, 12:54

A to je jedině dobře. Bezemisní teplo pro Brno je jen další z mnoha dobrých argumentů proč stavět další bloky. Myslím, že nějaká silnice v Libušině údolí je malá oběť za to množství ušetřeného plynu.

Ota Nik
20. duben 2023, 21:10

Vy asi nevite, že "Teplo odebírané z Dukovan nebude odpadní – to má totiž příliš nízkou teplotu a nejde použít pro dálkové vytápění. Proto se použije pára, která by jinak vyrobila elektřinu. Zavedením horkovodu do provozu se tak sníží výhttps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/horkovod-dukovany-temelin-teplarny-brno-cez-plyn-jaderna-elektrarna.A221207_160510_ekonomika_mazroba elektřiny dukovanské jaderky."

Emil
20. duben 2023, 21:24

Použije se pára, ze které se získá jak elektřina tak teplo pro horkovod. Říká se tomu kombinovaná výroba elektřiny a tepla neboli kogenerace. Doporučuji nastudovat princip.

energetik
20. duben 2023, 22:32

U skutečné kogenerace se využívá odpadní teplo které už nelze jednoduše využít pro výrobu elektřiny. Toto je jen taková pseudokogenerace, spíše elektrárna + výtopna, protože z toho parního odběru by se dala ještě vyrobit elektřina. Takže ve výsledku bude JE produkovat ještě více tepla než dosud a celková účinnost se tak sníží.

Emil
21. duben 2023, 06:56

Píšete úplné nesmysly, rádobyenergetiku, nejde o žádné odpadní teplo, v teplárně by se taky dala ještě vyrobit elektřina.

energetik
21. duben 2023, 08:52

Vzhledem ke globálnímu oteplování, globální energetické bilanci Země a zachování zákona energie, tak vše z JE a fosilů skončí vždy nakonec jako odpadní teplo které bylo vyrobeno zbytečně navíc. Vliv JE na život na Zemi nekončí na hranici oplocení areálu.

Emil
21. duben 2023, 09:19

Globální oteplení nezpůsobuje "odpadní teplo" z "JE a fosilů", opět plácáte nesmysly.

Emil
19. duben 2023, 21:55

Ukázkový příklad skutečné dekarbonizace a zvýšení energetické účinnosti v jednom.

Ota Nik
20. duben 2023, 21:09

Pěkná blbost. To nebude teplo odpadní, ale teplo z výkonu o které se sníží výroba elektřiny. Je to jen líbivý krok politiků a betonové lobby.

"Teplo odebírané z Dukovan nebude odpadní – to má totiž příliš nízkou teplotu a nejde použít pro dálkové vytápění. Proto se použije pára, která by jinak vyrobila elektřinu. Zavedením horkovodu do provozu se tak sníží výhttps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/horkovod-dukovany-temelin-teplarny-brno-cez-plyn-jaderna-elektrarna.A221207_160510_ekonomika_mazroba elektřiny dukovanské jaderky."

Emil
20. duben 2023, 21:22

"Blbost" je jen to co jste napsal vy, že bude teplo "odpadní" nikdo netvrdil, toto teplo ovšem už značnou část energie předalo lopatkám turbíny a místo toho aby se z něj na nízkotlakých dílech s nízkou účinností ještě "ždímala" nějaká další elektřina, použije se k vytápění. Je to podstatně účinnější než pak zbytek bez užitku pouštět do vzduchu. Říká se tomu kogenerace. Výroba elektřiny se sníží relativně málo vzhledem k množství tepla které se tím získá. Viz orientační výpočet, který máte níže od pana Vinklera.

energetik
20. duben 2023, 08:03

Na každú robotu je nám treba špecialistou a několik zákonů a vyhlášek na míru dané stavbě.

Stanislav Mikeska
20. duben 2023, 08:06

Mein Gott , to bude zase tunel!!! Aby se mohlo zateplit už tak dost teplé Brno, tak se bude muset ubrat pára před turbínou a tím se sníží elektrický výkon v době kdy je ho potřeba nejvíc... to byl ten problém, proč jsme ho nestavěli v 80 tkách...

Emil
20. duben 2023, 08:11

Neubírá se pára před turbínou, ubírá se pára z nízkotlakých dílů turbíny, kde už je účinnost výroby elektřiny stejně nízká. Elektrický výkon se tím pádem sníží jen nepatrně.

Slavomil Vinkler
20. duben 2023, 10:32

No ne tak docela, ony ta poslední stupně hodí dost, ale musí se stejně odstraňovat vlhkost, a navíc, zmenšením průtoku poněkud klesá eroze. .

Stanislav Mikeska
20. duben 2023, 10:41

Tak to ani náhodou, protože teplota kondenzátu je cca 45°C. Takže budu muset ohřát páru až na 160°C nebo ji vzít z turbíny a tedy snížit účinnost a výkon . kondenzát z kondenzátoru vystupuje o teplotě cca 45 °C a odplynění se provádí při 105 °C je nutné kondenzát o tuto hodnotu ohřát a je možno je ohřát až v odplyňováku nebo vytvořit další odběr v turbíně a tím bude odběrová pára více expandovat v turbíně a tím zvýšíme výrobu elektrické energie. Pokud by měl mít kondenzát větší teplotu, tak zase snížíme rozdíl suché a mokré páry a tímse sníží tlakové rozdíly a tím se sníží výkon turbíny....

Emil
20. duben 2023, 10:53

Já jsem nepsal za nízkotlakými díly ale z nízkotlakých dílů. Takže ty odběry nemají 45 °C ale podstatně víc. Pára se opravdu neodebírá před turbínou jak tvrdíte vy.

Slavomil Vinkler
20. duben 2023, 12:54

To jsou polopravdy. A odběrovou topnou turbínu jste nejspíše viděl z rychlíku. Ta na to má být navržena a je tedy ve skříni odběr, většinou regulovaný na potřebný tlak= teplotu kondenzace.

Dalibor Fišer
20. duben 2023, 10:15

pokud se vykon bude snizovat mezi 10 a 16 hodinou kdy je nadvyroba EE zFV takje to prinos. pokud k tomu udelaji akumulaci takza me to je ok.

Slavomil Vinkler
20. duben 2023, 10:29

Akumulace je automatická, neboť objem vody v horkovodu je veliký.

Slavomil Vinkler
20. duben 2023, 10:33

No pokud nepostaví nový blok, jsou to dost vyhozené peníze.

Luke G
20. duben 2023, 12:51

Je tu někdo erudovaný, kdo nám řekne o kolik se sníží el. výkon, když odebereme třeba 500MW tepla do horkovodu ? Děkuji

Slavomil Vinkler
20. duben 2023, 13:05

No to je těžké bez podrobnější specifikace. Předpokládejme teplotu kondenzace v topném výměníku 140 °C, v kondenzátoru 30°C.

Carnotova účinnost je 110/(273+140) = 26%, praktická tak 17%

Tedy řádově se dá vydolovat z 500MW tepla asi 80 MW.

Nicméně z 200MW ani 400MW turbíny neodeberete 500MWt.

Ivan Novák
21. duben 2023, 00:15

Účinnost přeměny tepla na elektřinu a účinnost využití tepla jsou dvě různé věci, jde o nestejné Jouly.Jediné porovnání, které má smysl, je přes peníze. Kdyby stála elektřina na burze bambilión a teplá voda v Brně nic, akce by jistě smysl neměla. A NAOPAK, pokud je pokles výroby elektřiny finančně převážen zájmem odběratelů tepla o cenu z kogenerační dodávky, není, nač čekat.

Slavomil Vinkler
23. duben 2023, 18:15

Odpovídal jsem na dotaz - odhadem : Tj. odebereme-li asi 500MW tepla na hladině 140°C snížíme výkon elektrický asi o 80-100 MW. Hodnoty samozřejmě nejsou přesné, chybí technické údaje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se