USA po 3 letech poklesu zvýšily emise CO2 v energetice, nárůst paradoxně způsobil zemní plyn
Emise CO2 v energetickém sektoru Spojených států amerických v roce 2018 vzrostly poprvé od roku 2014. Celkové emise odhadlo americké ministerstvo energetiky na 5,27 mld. tun CO2, což je zvýšení o 2,7 % oproti roku 2017.
Přestože v USA probíhá postupný odklon od výroby elektřiny z uhlí k ekologičtějšímu (z pohledu emisí CO2) zemnímu plynu, celkové emise CO2 v energetice vzrostly.
Emise v USA přitom klesly v šesti z posledních deseti let a od roku 2014 klesly třikrát v řadě. Ve srovnání s rokem 2005 byly emise v loňském roce v USA o 12 % nižší.
Hlavním důvodem přitom paradoxně je desetiprocentní nárůst emisí CO2 pocházejících ze spalování zemního plynu, jelikož v roce 2018 byla zvýšená spotřeba zemního plynu v důsledku mimořádně horkého léta a chladné zimy. To ve svém důsledku vedlo k vyšší spotřebě energie při vytápění a vyššímu využívání klimatizací.
Vyšší teplotní extrémy v zimě a v létě se podepsaly na celkové výrobě elektřiny, ta meziročně vzrostla o 3,6 %, přičemž její emise se zvýšily pouze o 1,1 %. Nepoměrný nárůst emisí je způsoben již zmíněným vyšším podílem zemního plynu a obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Emise produkované při výrobě elektřiny ovšem nezahrnují emise pocházející ze spalování biomasy.
Celkově se zvýšily i emise z využívání ropy a ropných produktů v dopravě. Nejvýrazněji se zvýšily emise produkované spalováním v dieselových motorech, které meziročně vzrostly o 6 %.
Počátkem listopadu zahájily Spojené státy americké oficiální proces, na jehož konci mají v úmyslu odstoupit od pařížské klimatické dohody z roku 2015, jejímž cílem je zabránit oteplení klimatu přesahující dva stupně Celsia. Cíle má být dosaženo především pomocí snižování emisí CO2. Zajímavostí je, že proces odstoupení bude dokončen den po prezidentských volbách v roce 2020, tedy 4. listopadu příštího roku.
Mohlo by vás zajímat:
To není žádná tragédie, jde jen o výkyv způsobený extrémním počasím. Dlouhodobý nastoupený trend je zdravý. Nejprve budou uhelné elektrárny vyřazeny plynovými ,pak bude část plynových elektráren vyřazena OZE /Vítr, Solar/ a souběžně budou auta se spalovacím motorem nahrazována elektrickými. Tento trend asi nic nezmění.
Taky si myslím. Hodně pomůže i zateplení budov a využívání tepelných čerpadel k jejich vytápění. Tento trend nabírá na obrátkách hlavně Evropě (ČR nevyjímaje), v USA k němu ale také postupně dojde. Přechodem na tepelné čerpadlo přitom dochází ke skokovému snížení spotřeby "placené" energie o 60 až 70 %. Myslím tím, že se vám snižují účty za energie, protože energii si načerpáte zadarmo ze svého okolí (země, vzduch, voda).
Ochlazení klimatu v Severní americe jim dělá problémy v posledních letech, teď i víc protopili a letošní sklizeň je nejhorší za posledních 100 let. Což už teď mává extrémě s cenami komodit. Než sklidili, tak jim tam začlo sněžit. Běžně si stěžovali že skoro nebylo léto. Ne nadarmo se poslenímu globálnímu ochazování říkalo doba temna a světová populace poprvé a naposled v historii klesla bez vlivu válek. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, milí ochlazovači klimatu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se