Klimatický průlom ve stavebnictví s uhlíkově neutrálním cementem
Emise z výroby cementu, jakožto světově nejpoužívanějšího stavebního materiálu, představují asi dvanáctinu celosvětových emisí oxidu uhličitého, (cca třikrát více než letecká doprava). Tomuto problému se však nedostává dostatek pozornosti.
Dvojité uvolňování CO2 při výrobě cementu
Světově nejpoužívanější je portlandský cement. Součástí jeho výrobního procesu je pálení vápence v peci při teplotách 1 450 °C, při čemž se rozvážou minerály na oxid vápenatý a oxid uhličitý. Přimícháním písku, jílu a případnými příměsemi s vodou vzniká beton.
Uhlík vázaný ve vápenci se během výrobního procesu dostane do atmosféry jako CO2. To znamená, že nejen fosilní paliva používaná k ohřevu pece, ale i chemická reakce při jeho výrobě uvolňují oxid uhličitý.
Uhlíkově neutrální cement
Společnost Brimstone se sídlem v Oaklandu jako první představuje uhlíkově neutrální cement, na který získala certifikaci třetí strany potvrzující, že tento uhlíkově negativní materiál je strukturálně a chemicky stejný jako běžný cement a splňuje všechny stavební požadavky.
Startupová společnost vyvinula novou metodu výroby cementu. Místo pálení vápence používá bezuhlíkovou křemičitou horninu. Chemická extrakce oxidu vápenatého z křemičitanu neuvolňuje oxid uhličitý, což eliminuje emise z výroby až o 60% .
Křemičitan vápenatý je v přírodě zastoupen mnohonásobně vícekrát než vápenec. Navíc během kalcinace (tepelné zpracování) produkuje hořčík, který se v atmosféře přirozeně váže s oxidem uhličitým.
Společnost Brimstone získala asi 60 milionů dolarů, včetně 500 000 dolarů od federální vládní agentury pro pokročilé výzkumné projekty. Mezi hlavní investory patří Amazon's Climate Pledge Fund a společnost Breakthrough Energy Ventures, založená Billem Gatesem.
Generální ředitel Brimstone Cody Finke však uvedl, že beton je stále klimatickým problémem, na který se ve srovnání s emisemi z automobilů nebo elektráren vynakládá relativně málo peněz.
Konkurovat portlandskému cementu je složité
Ačkoliv společnost získala potvrzení, že materiál splňuje stejné normy jako běžný cement, je zatím těžké konkurovat architekty a inženýry dlouho osvědčenému portlandskému cementu, který se poprvé vytěžil na britském ostrově Isle of Portland v 18. století.
"Největší překážkou vstupu na trh, pokud jde o dekarbonizaci cementu nebo oceli, či o nalezení alternativního produktu, který lze vyměnit za jeden z těchto konstrukčních materiálů, je obvyklé testování," uvedla pro The Washington Post Stacy Smedleyová, výkonná ředitelka neziskové organizace Building Transparency, která se zaměřuje na dekarbonizaci stavebnictví.
Smedleyová dodala, že vzhledem k tomu, že v případě zřícení budovy jsou v sázce lidské životy, je stavebnictví sektor, který se vyhýbá riziku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se