Domů
Emise CO2
Biopaliva první generace jsou neefektivní. Zabírají přes desetinu polí, ale pokrývají setinu spotřeby
Foto: Alexei Scutari, Unsplash
Zdroj: Alexei Scutari, Unsplash

Biopaliva první generace jsou neefektivní. Zabírají přes desetinu polí, ale pokrývají setinu spotřeby

Emise CO2
17 komentářů
5. prosinec 2022, 10:33
Ekonews.cz

Biopaliva první generace se loni pěstovala na 12 procentech tuzemské orné půdy. Pokryla ale jen zhruba 0,8 procenta konečné spotřeby energie. Uvádí to nová studie klimatického týmu nevládní neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky s názvem „Výroba biopaliv a její dopady na českou krajinu“. Paliva pro auta a elektrárny tak co do rozlohy zabrala téměř celý Karlovarský kraj.

„Je to do očí bijící nepoměr, ale zároveň nepříliš překvapivý vzhledem k nízkému energetickému potenciálu fotosyntetického procesu na rozdíl od toho fotovoltaického, který dokáže vyrobit mnohem více energie,“ komentuje výsledek studie její autor Martin Abel. Za nízkou efektivitou biopaliv podle Abela stojí to, že pěstované plodiny mají omezený energetický potenciál a že získanou energii neumíme maximálně využít.

„S naší schopností biopaliva využít souvisí technologie jejich spotřeby. Pokud se bavíme o bionaftě a bioethanolu, tedy zejména kapalných biopalivech, tak ty se nejčastěji spalují ve spalovacích motorech aut nebo jiných dopravních prostředků. Ty mají účinnost pohybující se okolo 30 až 35 procent, takže velké množství spalovaného tepla vyplýtvají a nepřenesou do práce, vysvětluje.

Když se biopaliva nespotřebují v tuzemsku, vyvezou se

Dnes mohou dodavatelé pohonných hmot používat biopaliva první generace vyráběné z řepy, kukuřice či řepky. Biopaliva druhé generace se dělají z odpadů nebo nepotravinářské biomasy, například řasy, sláma nebo čistírenské kaly. Na jaře tohoto roku vláda zrušila povinnost přimíchávat povinnou biosložku do paliv, což by mělo dát výrobcům a dodavatelům pohonných hmot širší škálu možností, jak plnit cíle snižování emisí.

Cíl mohou splnit zkapalněným ropným plynem, respektive bio-zkapalněným ropným plynem, zemním plynem, respektive biometanem, elektřinou dodanou do silničních vozidel, recyklovanými palivy, obnovitelnými palivy nebiologického původu (obnovitelný vodík či syntetická paliva vyrobená z obnovitelného vodíku) a nebo tzv. snížením emisí z těžby ropy či zemního plynu.

„Je ale otázka, zda by to tak mělo být, protože české výrobní kapacity, jejichž typickým vlastníkem je holding Agrofert, jsou přizpůsobeny na výrobu těchto biopaliv. Takže v momentě, kdy je to takto nastavené, tak to nestačí ponechat pouze vlastnímu běhu, ale je potřeba zasáhnout tím, že se biopaliva první generace například aktivně znevýhodní, komentuje Abel.

Infrastruktura pro biopaliva je totiž na rozdíl od infrastruktury pro elektromobily nebo auta na vodík vybudovaná, což zvýhodňuje méně účinnou technologii. „Legislativa ČR (zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší) cílí na snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot. Preferuje tedy biopaliva vyrobená z použitého kuchyňského oleje a pokročilá biopaliva mají lepší emisní faktor v porovnání s klasickými biopalivy,“ uvádí mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát. „Navíc zákon omezuje zohlednění klasických biopaliv do snížení emisí na úroveň sedmiprocentního podílu energie dodané dodavatelem motorového benzinu nebo motorové nafty,“ dodává Charvát.

„Z vykazování podílu obnovitelných zdrojů energie v dopravě, které zpracovává každoročně ministerstvo průmyslu a obchodu, vyplývá, že v roce 2020 činil v Česku celkový podíl obnovitelných zdrojů v dopravě 9,4 procenta. Podíl biopaliv první generace činil přitom jen 4,6 procenta. Například ve Spolkové republice Německo činil podíl biopaliv první generace 4,8 procenta, v Polské republice 5,1 procenta a ve Švédsku dokonce 7,6 procenta,“ uvádí Charvát. Část biopaliv vyrobených v tuzemsku se tak vyváží do zemí, kde je o ně zájem. Vývoz bionafty podle údajů Českého statistického úřadu v posledních letech roste.

Biopaliv druhé generace je málo, třetí generace se zkoumá

„Podle našich předpokladů zůstane teoretický podíl ploch, ze kterých se sklizená úroda využije na výrobu biopaliv první generace, na zhruba stejné úrovni jako v předchozích letech, tedy do 10 procent. Sice byla zrušena povinnost přimíchávat biosložku do paliv, ale zůstala povinnost snižovat objem emisí z paliv. A biopaliva jsou stále nejlevnější a nejúčinnější metodou tohoto snížení, komentuje Vladimír Pícha, mluvčí Zemědělského svazu ČR.
„Navíc zřejmě ještě dlouho půjde o jedinou smysluplnou metodu. Biopaliva takzvané druhé generace jsou stejná paliva, jen získávaná z jiných surovin, kterých je nedostatek, a takzvaná třetí generace je teprve ve fázi výzkumu, dodává Pícha.

Ani tisková mluvčí Agrární komory Barbora Pánková s nemyslí, že by došlo k poklesu osevních ploch v příštích letech. „Je třeba zdůraznit, že „že zemědělci nerozlišují, zda pěstují plodiny pro potravinářské účely, nebo najdou využití ve výrobě biopaliv. Rozhoduje o tom volný trh a obchodníci, kteří na něm působí,“ vysvětluje.

Osevní plocha řepky činila podle Českého statistického úřadu v letošním roce 343 964 hektarů, což je 14 procent orné půdy. Řepka určená pro sklizeň v příštím roce zabírá odhadem 350 tisíc hektarů. Osevní plocha cukrovky dosahovala v letošním roce 58 238 hektarů, tedy dvě procenta orné půdy v Česku.

„Situaci v příštím roce je zatím obtížné přesněji odhadnout, protože cukrová řepa se seje na přelomu března a dubna. Slunečnice zabírá každoročně kolem 20 tisíc hektarů a její podíl na orné půdě je zanedbatelný. Jmenovaných plodin je v Evropě aktuálně nedostatek, což se projevuje na jejich rostoucích cenách,” uvádí Pánková.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Maly Jarda
5. prosinec 2022, 11:42

To vše bylo a je v Evropě propagováno Bruselem (plným amerických kádrů) s cílem co největšího ekonomického poškození evropských ekonomik

Michal K.
5. prosinec 2022, 11:48

keby len ekonomicke poskodenie. ale aj ekologicke.

existuje mnozstvo studii, ktore hovoria, ze ak sa pouzivaju biopaliva prvej generacie, tak sa poskodzuje zivotne prostredie viacej ako keby sa pouzivala ropa.

Dalsie zmnoha velkych zlyhani Bruselskej tragedie ...

Jimi
5. prosinec 2022, 12:23

To jsem rád, že uznáváte že největší americký kádr a posluhovač Bruselu je u nás Babiš :)

Maly Jarda
5. prosinec 2022, 12:32

Babiš nezavedl tento systém , americké kádry v Bruselu ho zavedly, a Babiš není důveryhodný právě proto že tento korupční systém využíval a proto vždy nakonec poslechl Brusel(který mu vyhrožoval přerušením dotací)

Ivan Švančara
5. prosinec 2022, 14:14

jimi, mas problem pochopit jednoduchy text?

hellokitty
5. prosinec 2022, 12:28

ta smernica primiesavanie biopaliv uviedla iba ako jedno z moznych rieseni, to ze si tu z toho babis urobil svoje repkove eldorado na cesky sposob, je vec ina

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015L1513&from=EN

Jakub
5. prosinec 2022, 17:53

EU to propagovala před 15 a více lety, teď už ne. Podíl řepky v palivech tu chtěla navýšit jedna politická strana.

Richard Vacek
5. prosinec 2022, 13:03

Prostě zažíváme obvyklé bruselské kolečko. Brusel přijde s geniálním nápadem a pomocí dotací a kvót ho prosadí. Následně se ukáže, že geniální nápad není geniální, ale jedná se o nesmysl. Tak se dotování zruší a přejde se na sankce.

Souběžně z Bruselu přijde další genialita, podpořená dotacemi a kvótami.

V Česku má toto kolečko ještě českou specialitu, přicházející se současnou vládou. To je akce Antibabiš, která má preferenci před ostatními vládními kroky a v tomto případě bruselské kolečko urychluje.

Čestmír Berka
5. prosinec 2022, 17:17

Ono je to složitější. Jak už je v článku zmíněno, v dalších zemích EU na tom nejsou lépe a taková Švédsko se dokonce podílem biopaliv chlubí. Co se týká druhé generace- ta zatím skomírá, kromě použitých olejů. Jenže před časem byla afera, kdy se zjistilo, že se dováží použité oleje ze zemí, kde se nesbírají... Další faktor je zákaz dovozu palmového oleje - ten bude nahrazen řepkovým. Výroba biopaliv je v některých letech dokonce ztrátová - do ČR se dováží levnější ethanol, než vyrobí tuzemští výrobci a občas ( a v současnosti) je řepka drahá- Preol ji vykupuje od zemědělců. Media ráda u Agrofertu operují miliardami, ale to bývá obrat...jenže mnozí, například pirátští analytici nerozlišují obrat a zisk." Po nevydařeném roce 2017, kdy vinou nepříznivých cen biopaliv na trhu spadl lovosický závod Preol do ztráty 89 milionů korun, se z výroby řepkové bionafty opět stal ziskový byznys. Loňský zisk podniku náležícího do holdingu Agrofert se vyšplhal na 164 milionů korun." Navíc, z výroby MEŘO je cca 60 % zisku PREOLU, zbytek je jedlý olej ( 11 %) a šrot na výrobu krmiv ( 26 %)

JVr
6. prosinec 2022, 08:55

Jaký zákaz palmového oleje? Máte nějaký odkaz atd? Našel jsem jen, že Indonesie to mezi dubnem a červencem zakázala, ale to už skončilo a pak jsem nalezl, že od roku 2021 je zákázané přimíchávat palový do biopaliv, ale to už je rok zpět máme tu rok 2022.

Čestmír Berka
5. prosinec 2022, 17:25

V USA jsou pěstitelé soji zděšeni nejnovějším rozhodnutím EPA:

WASHINGTON – Agentura pro ochranu životního prostředí zveřejnila svůj návrh „nastaveného“ pravidla, které stanoví roční cíle přimíchávání biopaliv podle normy pro obnovitelné palivo. Toto oznámení, včetně navrhovaných závazků k obnovitelnému objemu pro roky 2023, 2024 a 2025, je pro průmysl biopaliv hlubokým zklamáním a ohrožuje integritu RFS tím, že výrazně zpomaluje každoroční zvyšování objemových závazků.

Kongres vytvořil program RFS počínaje rokem 2005 „s cílem snížit emise skleníkových plynů a rozšířit národní sektor obnovitelných paliv a zároveň snížit závislost na dovážené ropě“. Zdá se však, že toto nejnovější rozhodnutí EPA tento záměr nepodporuje a mohlo by nechat farmáře a partnery z odvětví biopaliv, kteří investovali do vládního cíle, na holičkách.

„Američtí zemědělci se zavázali k odvětví obnovitelných paliv a zároveň nadále poskytují krmivo a potraviny, které naše země a další země musí mít. Do budování a rozšiřování infrastruktury potřebné k podpoře tohoto odvětví byly vynaloženy miliardy dolarů. A náš prezident se jasně zavázal ke zmírnění změny klimatu a snížení emisí skleníkových plynů – to jsou samotné principy RFS,“ řekl Brad Doyle, prezident ASA a pěstitel sóji z Arkansasu.

„A přesto tento návrh pravidla brzdí pokrok dosažený v investicích do biopaliv a růstu. Místo toho, aby pokračovala v podpoře dostupných nízkoemisních rostlinných palivových zdrojů, EPA změnila kurz a zdánlivě ignoruje velké investice a poptávku spotřebitelů po naftě na bázi biomasy a dalších biopalivech, která právě existuje,“ pokračoval Doyle.

Zbyněk Poisl
5. prosinec 2022, 17:32

Někteří to tvrdíme už od samotného začátku této hovadiny. Přírodu to jenom poškozuje, ničemu to neprospívá a jenom to škodí. Stejně dopadnou i OZE a elektrodebilita! Jenže to potrvá zase minimálně 20 let, než to někdo řekne nahlas! S údivem jsem si přečetl, že Němci se hlásí k zodpovědnosti za válku na Ukrajině. To je snad zázrak, že si taky dokáží posypat hlavu popelem...

Martin P
6. prosinec 2022, 10:56

Dokud bude k pěstování jakýchkoliv paliv používána fosilní nafta, nebude to dávat smysl nikdy. Před pár lety byl poměr vyrobené bionafty ke spálené naftě 9/10. Tzn. na výrobu 9 litrů bionafty bylo potřeba 10 litrů nafty fosilní.

Elektromobilita je elektrodebilitou, pokud je tlačena na sílu. Už dnes jsou aplikace, kde dává smysl i s bateriemi "dnešní" energetické hustoty, např. městský skútr (v benzínovém dvoutaktu nedává na krátké trasy po městě smysl). Nicméně mít jen elektroskůtry, to by bylo hodně málo. Elektroauta dávají do budoucna velký smysl, pokud budou nabíjena nízkoemisní elektřinou jadernou (cca v rozmezí 21.00-6.00), to bychom tu flotilu jaderných zdrojů ale museli mít, a zároveň mít část vozového arku ve spalovacích motorech plug in hybridů, aby byla vždy možnost volby mezi mobilitou elektrickou a mobilitou na syntetická paliva. Obojí se dá během několika dekád uskutečnit z převážně domácí výroby.

Pak mi mohou v Rusku, Kataru, Venezuele nebo USA trhnout nohou ;-).

Mimochodem, v které článku si Němci sypali popel na hlavu? Máte věrohodný odkaz? Nebo šlo o nějaký web dezolátů/destilátů?

Zbyněk Poisl
6. prosinec 2022, 13:31

Mluvíte mi z duše Martine. Naprostý souhlas. Pokud jde o ty Němce, tak jsem to četl asi před týdnem na Googlu. Byl to seriózní článek a samotného mě to udivilo.

Zbyněk Poisl
6. prosinec 2022, 14:37

"Echo24. cz" Německo přispělo k rozpoutání války na Ukrajině." řekl německý ministr.

PetrD
6. prosinec 2022, 15:14

Němci se nemohou hlásit k zodpovědnosti za válku na Ukrajině, protože válku nevyvolali. Ano, pokračování ve stavbě NS2 nepochybně Put1na povzbudilo.

Citát:

„S tím, co víme dnes, je jasné, že rozhodnutí pokračovat v budování Nord Stream 2 po anexi Krymu v roce 2014 bylo příspěvkem Německa k vypuknutí války na Ukrajině,“ řekl Buschmann .

Josef
5. prosinec 2022, 18:30

V Čr bohužel za vlády ANO došlo k prodloužení daňového zvýhodnění pěstování biopaliv 1. generace

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se