Tesla začne vyrábět v Číně své bezkobaltové baterie
Automobilka Tesla dostala schválení na výrobu svých inovativních bezkobaltových baterií pro model 3. Baterie budou obsahovat sloučeniny lithia, železa a fosforu.
Velcí výrobci automobilů s nastupující elektromobilitou hledají cesty, jak zlevnit zatím nejdražší komponentu – baterie. Zatím nejčastěji používané baterie obsahují i nezanedbatelné množství kobaltu. Jeho těžbu přitom většinou provázejí kontroverzní podmínky, kdy je pro těžbu využívána dětská práce. Kromě toho pro globální rozvoj elektromobility není světových zásob kobaltu tolik, aby očekávanou poptávku zvládly pokrýt. To by nutně vedlo k tomu, že by cena baterií místo zlevňování stoupala.
Tesla proto plánuje začít vyrábět v nové šanghajské Gigafactory svůj Model 3, který by poháněly baterie bez obsahu kobaltu. Eleon Musk již dříve v tomto roce oznámil, že s bateriovou firmou CATL vyvíjejí přelomové baterie, které by umožnily životnost až milion mil a které by díky jednodušší technologii a masové produkci snížily náklady natolik, že by auta mohla plně konkurovat klasickým spalovacím motorům. Nové baterie mají používat nízkokobaltové a bezkobaltové technologie.
Zda bezkobaltové baterie, schválené čínskými úřady, jsou zároveň i slibované přelomové levné baterie s velkým dojezdem z prohlášení není jasné. Podle zpráv se zdá, že se jedná o několik samostatných kroků, které možná budou v budoucnu spojeny do jednoho zařízení. Nové baterie s velkým dojezdem by tak měly být buď na bázi lithium-železo-fosfor, nebo s využitím klasické katody, která ale bude mít snížený podíl kobaltu. Skládat se má rovněž z niklu či manganu, přičemž nikl bude tvořit 50 % a kobalt 20 %.
Příchod přelomové baterie nicméně Eleon Musk oznámí ke konci letošního, či začátku příštího roku. Pro pokles cen baterií chce Tesla zavést vysokou automatizaci ve výrobě, aby mohly vzniknout nové “terafactories”, které by měly mít až 30x větší velikost než současná nevadská továrna Gigafactory.
Mohlo by vás zajímat:
Náhrada kobaltu fosforem? Z deště pod okap: Chemici varovali, že během posledních padesáti let se zhruba zpětinásobila globální spotřeba hnojiv obsahujících fosfor. Do roku 2050 by se navíc mohla nynější spotřeba ještě zdvojnásobit. Fosfor však není obnovitelný a těží se jen na několika místech na světě. Hrozí tak například akutní nedostatek hnojiv, což by pro zemědělství mohlo mít katastrofální následky. „Neexistuje jakákoli globální spolupráce, která by sjednocovala přístup k fosforu a jeho využívání, natož recyklaci,“ uvedl pro web Phys.org ekolog a jeden z autorů studie Kasper Reitzel s tím, že dokonce ani silně ekologicky zaměřená EU se tématu nikdy nevěnovala. Vědci pro fosfor vypracovali řadu spotřebních modelů. Některé naznačují, že globální zásoby tohoto prvku dojdou už za osmdesát let.
"Není obnovitelný" Well, actually it is but not really... Fosfor se dá získávat z pálení kostí, do objevení depozitů různě po světě se takto získával. Dokonce snad někde v Čechách stávala na konci 19. století takováto vskutku děsivá fabrika. (Matně si vybavuji reportáž v toulavé kameře)
Fosforem ale neskutečně plýtváme, to je pravda a nejsme s to ani řešit jakoby tři problémy zaráz. Nedávno jsem četl nějakou studii z jižních Čech kde jsou velké depozity z minula v rybnících, které nadále znečišťují vodu. Pokud by se podařilo rybníky na rok, dva vypustit a sediment odtěžit s tím že se prodá a naveze na pole tak by to mohlo řešit problémy s erozí, fosforem a znečištěním vody. Dneska s odpadním fosforem bohužel plýtváme.
Ano z popela lze získat fosfor a je vyvinuto spoustu postupů (TetraPhos, P-bac proces atd...) jak je získat fosfor např. z popela čistírenských kalů nebo vhodné hnojivo (RecoPhos P 38). Popel ze spalování čistírenských kalů obsahuje obvykle 15–25 hm. % P2O5, což je srovnatelné s fosfátovou rudou.
V Německu je spousta pilotních projektů ve kterých testují různé postupy.
Ano s fosforem se velmi plýtvá, protože je stále ještě levný. Ale i tak v některých státech kde žije větší % zodpovědnějších a uvědomělejších občanů, kteří nemají peníze až na prvním místě žebříčku hodnot, aktivně pracují na získávání fosforu a hnojiv z odpadu.
Budou vykupovat moč, ta nedojde a kdyby došla, tak to už ani auta nebudou potřeba.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se