Zdražování energie navýší náklady dopravních podniků o stovky milionů korun
Zdražování energie výrazně navýší náklady ve veřejné dopravě. Městské dopravní podniky očekávají, že jejich výdaje mohou v příštím roce vzrůst až o stovky milionů korun. O řešení, jak budou zvýšené náklady dopravci krýt, zatím podniky nerozhodly, klíčová budou jednání s městy. Někteří dopravci ovšem připustili, že variant je několik, od zdražení jízdného přes snížení provozu až po zvýšení kompenzací od jednotlivých měst. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR.
Růst nákladů po skokovém zvýšení cen energií jednotlivé městské dopravní podniky zatím vyčíslují. Většina dopravců sice avizuje, že mají nastavené dlouhodobější kontrakty s dobrými cenami, obávají se však toho, že by někteří dodavatelé mohli uzavřené smlouvy vypovědět, což by podle nich ohrozilo fungování městské hromadné dopravy.
Nejvíce vzrostou náklady dopravnímu podniku v Praze. „Za elektřinu budeme příští rok platit o cca 60 procent více než letos, při našich objemech to ale znamená o 560 milionů korun navíc. Další negativní dopady představuje růst cen ropy, který může v příštím roce znamenat zvýšení provozních nákladů o další desítky milionů korun,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Petr Witowski. Přes 250 milionů korun navíc za energie předpokládají také v Brně, se zvýšením nákladů o 100 až 150 milionů korun počítají v Ostravě a zhruba o 40 milionů korun v Plzni.
O pokrytí nákladů zatím jednotliví dopravci nerozhodli, klíčová budou jednání s jejich zřizovateli, což jsou jednotlivá města. „Informovali jsme o této situaci vedení města a očekáváme, jaké zaujme stanovisko. Navrhli jsme tři řešení situace – zvýšení jízdného, snížení přepravního výkonu nebo navýšení kompenzace ze strany města,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Pro dopravce je nyní hlavním tématem nákup silové elektřiny a plynu. Většina z nich tuto komoditu nakupuje na burze formou takzvaného postupného nákupu. „Dlouhodobě držíme strategii nákupu energií na burze, při nákupu nespekulujeme, proto nás aktuálně zdražení velice citlivě zasáhne,“ podotkl předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. Stejně při nákupu elektřiny postupuje i pražský DPP, podle Witowského se tím firmě dosud dařilo vyrovnávat menší a předvídatelné výkyvy cen elektrické energie na trzích. „Nicméně od srpna se trh s elektřinou chová naprosto nepředvídatelně, predikce z večera ráno neplatí, ceny několikrát překonaly historické rekordy,“ uvedl Witowski. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vybraly nového dodavatele elektřiny pro příští rok teprve minulý týden, protože do předchozí veřejné aukce podniku se žádný obchodník nepřihlásil. Druhá aukce už byla podle šéfa firmy Jiřího Ptáčka sice úspěšná, promítl se však v ní už současný růst cen.
Mohlo by vás zajímat:
No, to nám ta elektro mobilita bude hezky kysnout v ústech. Ale má to i dobrý aspekt, plyn zdražil ještě mnohem více :o)
No a co teprve ten zelený vodík s 10-15% účinností přeměny z EE/EE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se