TSO Security Cooperation zvyšuje bezpečnost dodávek elektřiny v Evropě
Stále se zvyšující nutnost intenzivnější spolupráce provozovatelů regionálních přenosových soustav vede k zakládání regionálních iniciativ. Jednou z nich je iniciativa TSO Security Cooperation (TSC), která vznikla v roce 2008 a jejímž členem je také český provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Dnes iniciativa přispívá ke zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny v 10 zemích regionu centrální a východní Evropy.
Význam role regionálních iniciativ v oblasti přenosu elektřiny roste. Této situace si povšimlo také ENTSO-E (Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny), které pro ně v nově vznikajících síťových kodexech definuje pojem Regional Security Cooperation Initiative. Hlavním cílem těchto iniciativ je dle ENTSOE-E zejména:
- koordinovaná bezpečnostní analýza, včetně analýzy nápravných opatření
- krátko a střednědobé prognózy přiměřenosti zdrojů
- koordinované výpočty přeshraničních kapacit
- koordinace plánovaných odstávek
- vylepšení v oblastí přípravy individuálních a společných síťových modelů.
Typickým příkladem popsané regionální iniciativy je také TSC, která dnes sdružuje provozovatele přenosových soustav deseti členských států EU:
- Česká republika (ČEPS)
- Dánsko (Energinet.dk)
- Chorvatsko (HOPS d.o.o.)
- Maďarsko (MAVIR)
- Německo (50Hertz, Amprion, TenneT Germany, TransnetBW)
- Nizozemí (TenneT Netherlands)
- Polsko (PSE)
- Rakousko (APG)
- Slovinsko (ELES)
- Švýcarsko (Swissgrid)
IT technologie z České republiky
Koordinace spolupráce jednotlivých TSO musí být podpořena odpovídajícími ICT nástroji. Jedním z takových nástrojů je také IT platforma Common Tool for Data Exchange and Security Assessment (CTDS), která byla pro TSC na míru implementována společnostmi Unicorn Systems a ELEKTROSYSTEM.
Systém CTDS dnes pokrývá řadu oblastí. Mezi prvními byla implementována koordinovaná bezpečnostní analýza pro denní přípravu provozu sítí, ve které jsou zpracovávány a ověřovány jednotlivé síťové modely na následující den. V rámci prováděných výpočtů se v modelu zahrnujícím 8 000 uzlů (transformátorové stanice, elektrárny apod.) a 12 000 propojení provádí simulace až 8 000 možných selhání a poruch elektrických zařízení pro každou hodinu následujícího dne.
Kromě simulací potenciálních problémů provádí IT systém CTDS velkou řadu automatických výpočtů a poskytuje tak ucelený a kompletní pohled na situaci v evropské přenosové soustavě.
Více informací o řešení CTDS naleznete v tomto článku.
Zdroj úvodní fotografie: www.ceps.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se