Nízká výroba větrných elektráren vyhnala ceny elektřiny na britském trhu nad 1000 liber za MWh
S příchodem chladnějšího počasí a nepříznivých povětrnostních podmínek začaly spotové ceny na trhu s elektřinou ve Spojeném království opět atakovat extrémně vysoké hodnoty. Ceny pro dodávku během tohoto úterý tak v některých hodinách vystoupaly nad hranici 1000 liber za MWh.
Po teplém a místy velmi větrném podzimu se Evropa dočkala v posledních týdnech příchodu chladného počasí. S ohledem na stále vysoké ceny zemního plynu a nižší dostupnost jaderných elektráren ve Francii ve srovnání s předchozími lety je tak výroba obnovitelných zdrojů, v tomto období zejména větrných elektráren, klíčová pro ceny elektřiny na spotových trzích.
Pokles výroby větrných elektráren a předpovědi počasí indikující nízkou výrobu po většinu tohoto týdne tak na britském denním trhu s elektřinou vyhnaly ceny na velmi vysoké hodnoty. Podle serveru Montel cena pro dodávku na toto úterý pro hodinu mezi 17:00 a 18:00 britského času dosáhla ve spotové aukci na burze Nord Pool 1066 liber za MWh. Na spotové burze EPEX SPOT, na které se elektřina pro britský trh rovněž obchoduje, vystoupala cena pro hodinu mezi 18:00 a 19:00 dokonce na 1205 liber za MWh.
„Vítr obecně zeslábl ve srovnání s tím, kde byl v posledních týdnech. Očekávalo se, že ceny vystřelí, ale tohle je poněkud přehnané,“ sdělil serveru Montel Latif Faiyaz, vedoucí obchodu s energiemi a strategie u Northern Gas and Power.
Extrémně vysoké ceny elektřiny v některých hodinách podle Faiyaze odráží nervozitu na trhu s elektřinou při příchodu chladného počasí. Podle předpovědi počasí, která je pro obchodování na denním trhu s elektřinou jedním z klíčových vstupů, se měla výroba britských větrných elektráren v úterý pohybovat v průměru pouze okolo 1 GW. V minulém týdnu přitom v některých chvílích dosahovala až 20 GW.
Výroba větrných elektráren by podle dat služby Energy Quantified, spadající pod skupinu Montel, měla v průběhu tohoto týdne zůstat ve Spojeném království na podprůměrných hodnotách, k víkendu by se poté měla zotavit. Tamní teploty by se přitom na začátku prosince měly pohybovat okolo dlouhodobého průměru, nicméně podle předpovědí ze začátku tohoto týdne existuje nezanedbatelné riziko, že poklesnou o 5 či více stupňů pod normálovou hodnotu.
Mohlo by vás zajímat:
Potřebují bateriová úložiště. Zkušenosti jsou. Například z Austrálie.
Matematicki amateri z Univerzity Stary Hrozenkov by nam mohli vysvetlit, ako je to teda s tou cenou plynu a cenou zavernou. Nebudeme snad pod vplyvom putkovej hybridnej vojny, ze?
Ale přece říkali, že OZE nám pomůžou...
Jo, do hrobu. Někteří to víme už dávno. Jiným to nikdy nedojde.
Stejně jako si lidi museli prožít komunismus, aby pochopili že to v reálu nefunguje tak si musí prožít i tohle zelený šílenství. A stejně jako někdo i dnes volí komunisty, tak někteří budou spamovat toto fórum i v budoucnu a psát tu nesmysly o všespásnosti OZE.
Šílenství je vyřazovat PŘEDČASNĚ staré fosilní a jaderné elektrárny. Kdyby aktivisté nešíleli s koncem světa (jak nám prý budou počítat hodiny na Letné) a OZE navíc, jako nastupující technický pokrok by jen stlačovaly cenu elektřiny dolů když svítí slunce či fouká (jen ty dokáží vyrobit elektřinu pod 50 EUR/MWh), tak by jsme měli ceny jako před 2019.
Ale uměle vyvolávané šílenství, zesílené v posledních 3 lech zapříčinilo, že jsme tam, kde jsme. Předražené energie, neřešitelná situace pro miliony lidí....
Milan Vaněček
ad 30. listopad 2022, 17:37
ad richie 17:23 - zase, chybí Vám informace, o které se chci s Vámi podělit. Teď už začínají Power purchase agreements na FVE a VtE nabízet i "Baseload" 24/7/365, ne jen "dodáme když svítí či fouká". Je to buď na obchodní bázi (mají to nasmlouvané někde jinde), či mají svoji akumulaci. A připočítávají si k ceně "prémii 20-40%", detaily jsou obchodní tajemství a rizikové kalkulace.
tak to uz je znova "argumentacia" vyrazne pdo vasu uroven - z fyzikalneho principu nemoze VTE ani FVE zabezpecovat baseload - z obchodneho uz mozno ano, ale len ked ma v zalohe nejaky stabilny zdroj (aktualne fosil)
a co sa tyka akumulacie, snad raz skutocne pride v takom rozsahu, aby ten baseload mohli realne zabezpecovat bez fosilnej zalohy 24/7/365 , ale zatial take nikde nepostavili .. teda az to naozaj bude, potom sa mozeme bavit ako to funguje a za aku cenu..
Počkejte pane Vaněčku, nebyl jste to vy, kdo tu psal že staré málo variabilní zdroje, hlavně tedy JE, v síti překáží a je třeba se jich zbavit aby mělo OZE volné pole? A že base load je přežitek a stabilní (dle vás málo variabilní) zdroje nejsou třeba?
Pokud jste to nebyl vy, tak se omlouvám ale nemám čas to hledat.
Elektřinu pod 50 EUR/MWh dokáží stlačit všechny zdroje s nízkými variabilními náklady, tj. všechny ty co neplatí drahé palivo ani emisní povolenky. A to nejsou jen OZE.
Nedalo a našel jsem to, byl to pan Veselý (snad je stále veselejší když už JE v síti překážet nebude).
https://oenergetice.cz/elektrina/die-welt-cez-ma-nejvyssi-sance-pri-prevzeti-aktiv-vattenfallu
Pane Mikeš, já neustále podporuji technický pokrok v energetice, což je především fotovoltaika, větrné elektrárny a moderní baterie. A jako tomu bylo vždy od počátku průmyslové revoluce, tak ten technický pokrok zvítězí (ale staré technologie nezaniknou, jen budou minoritní).
Co ale nemám rád v energetice je hysterie a spekulace největších hráčů. Místo aby zvítězili spotřebitelé, v EU vítězí (každý vidí jejich nepřiměřené zisky, se spožděním se přijímají zákony na jejich snížení) energetické kvazimonopoly.
Mohli jsme mít energetický přechod (ten určitě nastane na celém světě, jako tomu bylo doposud) s výsledkem win-win pro spotřebitele i výrobce, místo toho s obrovským ziskem vítězí ti nejsilnější výrobci. To si přejete???
Odpověď pro pana Vaněčka na: "místo toho s obrovským ziskem vítězí ti nejsilnější výrobci."
Ale ti výrobci situaci nezavinili. Naopak svou předvídavostí zachraňují poptávku. Asi nejlepším příkladem je DK, který skupoval fosilní elektrárny v době největšího šílenství a prodlužoval jejich provoz. Totéž se dá částečně říci i o ČEZu. Za svou předvídavost mají nyní být potrestáni. Politici silou své zákonodárné moci zabavují zisk aby zalátali své chyby, vše bez jakékoli sebereflexe. Myslíte, že je to tak správně?? Nedivím se DK, že chce z ČR odejít.
ad Jirka: nespekuluji o hybatelích tohoto procesu, nechci zabřednout do politiky. Ale jedna ze základních pouček kriminalistiky je: "kdo z toho má prospěch?" A zde se sešlo hodně silných hráčů, kteří z toho mají prospěch (na úkor dost velké části občanů EU; i když ti co vydělávají nad stotisíc Kč (4000 Eur) měsíčně, pro ně je zvýšení cen elektřiny zanedbatelné).
ad Vaněček i ostatní: Politiku nevyřešíme, tak jednu praktickou otázku z oboru. Začíná se dělat projekt na FVE, pro vlasní potřebu, na pozemku, který je rumištěm. Takže bez dotace. Výhodou pozemku proti střeše je, že se panely mohou nastavit v různých směrech a různě naklonit. Existuje nějaký algoritmus, jak nastavit panely aby rozdíl výkonu mezi letním a zimním slunovratem byl co nejmenší? Nebo stačí prostá úvaha natavit tak, aby o zimním slunovratu dávaly co nejvíce (co je třeba) a v létě budou dávat jen více?
Jirko94atd, každý úhel mezi nulou a polednem o letním slunovratu má výhody i nevýhody. Zřejmě nutno perspektivně počítat s tarify podle okamžitých cen komodity, proto bude důležitý i tvar vlastní spotřeby v průběhu dne.
ad Milan Vaněček 30. listopad 2022, 12:13
.. OZE navíc, jako nastupující technický pokrok by jen stlačovaly cenu elektřiny dolů když svítí slunce či fouká (jen ty dokáží vyrobit elektřinu pod 50 EUR/MWh)..
ano, preto ma nemecko posledne dva roky problem naplnit aukcie na OZE (20-rocna istota) s cenamy aj vyrazne vyssimi - a to este bez zohladnenia korekcneho faktoru (ktory tu cenu moze este vyrazne navysit) a hlavne, stale je to obcasny zdroj a na to aby to bol stabilny zdroj, tak potrebuje masivnu akumulaciu (ktorej cenu pravidelne a vedome neuvazujete), ktory vyslednu cenu EE znasobi
ad richie 17:23 - zase, chybí Vám informace, o které se chci s Vámi podělit. Teď už začínají Power purchase agreements na FVE a VtE nabízet i "Baseload" 24/7/365, ne jen "dodáme když svítí či fouká". Je to buď na obchodní bázi (mají to nasmlouvané někde jinde), či mají svoji akumulaci. A připočítávají si k ceně "prémii 20-40%", detaily jsou obchodní tajemství a rizikové kalkulace.
Takže když si k cca 40 Eur/MWh připočítáte i třeba 40% tak jste pořád na velmi výhodné ceně pro kupujícího.
Časy se mění (ale pomalu, nesmí se pospíchat, žádnou hysterii).
Pane Vaněčku, před cca 5 lety jsem vám vypočítal, že když k oze musíte postavit další zdroje (FVE, VTE, Plynovky, baterie, musí být cena EE 6x vyšší. A jsme tam, kde je nyní. A s komunitní výrobou to bude ještě horší. Čtěte si : https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-einsteinovo-silenstvi-stejne-jako-stary-recept-nefunguje-ani-green-deal-220541
To, co bylo před rokem 89 nebyl komunismus ale socialismus. V tom je docela zásadní rozdíl. A on by i ten socialismus nemusel být tak úplně špatný, kdyby ho nedělali hloupí lidé, kteří ty dobré myšlenky zašlapali do země a nechali jen to špatné. Chytré věci nejde dělat s hloupými lidmi a v tom je ta potíž. To, co nám tu nabízí dnešní politická sebranka není nic jiného než zvrácený socialismus. Opět je to jen ideologie bez kouska zdravého rozumu. Pokud budou v lidském životě hrát hlavní roli peníze, nebude to lepší, protože honba za ziskem bude vždy nad zdravým rozumem. Lidstvo prostě ještě nedozrálo mentalně na patřičnou úroveň, aby mohlo dosáhnout nějakého hmatatelného pokroku. Opět bude muset začít od začátku!
Som v Dánsku a vôbec necítim problém s drahou elektrinou. Keď je lacná zapnem klimatizáciu. Keď je drahá zapnem kotol na pelety. Lepšie je mať mať vlastnú elektrinu ako kupovať " lacný" plyn z Ruska alebo USA. Keby nemali VE tak platia 1500 celý rok. teraz iba niekoľko hodín v roku. Žiadny problém pustím umývačku o 3 hodiny, operiem v noci . Alebo si môžem kúpiť baterku do domu.
Teším sa aj z inflácie. Čím väčšia inflácia tým menej zaplatím za hypotéku, drahšie predám dom, dostanem väčšie dividendy. Každá minca má dve strany. Zarobiť sa dá aj na kríze aj na inflácii.
Velká FVE >100kW instalovaná na stávající střeše dává elektřinu za cenu reálně okolo 4kč nebo slabě pod. Výkon závisí na slunečním svitu. Takže v energetické koncepci jsou FVE dobré pro úsporu paliva - uhlí plynu zejména v létě. Nic více, ale ani nic méně. Vzhledem k tomu ,že je to ekologický zdroj a že mnohé technologie je možno provozovat s hybridním zdrojem mohou být FVE zajímavé, ale z principu činnosti nemohou být páteří energetiky, protože elektřinu neumíme levně skladovat ,ale pro majitele FVE - ať je to kdokoli jsou přínosem, protože šetří náklady. Potřebujeme vystavět nové přečerpávací elektrárny, aby bylo možno odstavovat v létě uhlí. Pokud by to bylo , pak by energetika v létě mohla fungovat z větší části bez fosilních zdrojů jen pomocí jaderných a fotovoltaických elektráren a pokud by teplárny využívaly vysokoteplotní tepelná čerpadla - pro letní provoz pak by to byla také cesta jak ušetřit palivo na zimu. V zimě by pak musel najed plyn a uhlí na výrobu elektřiny přičemž budovy by se měli vytápět tepelnými čerpadly a nebo CZT - ne na bázi plynu. To je asi rozumná koncepce na příštích 10 let.
Koncepce to není špatná, ale má ekonomický problém. V podstatě jsou vybudovány dvě paralelní soustavy energetických zdrojů - letní a zimní. Pokud bude "základ" v jádru, tak ten je OK. Ale mít dva sezónní zdroje je investičně nákladné. A tato investice se musí promítnout do ceny produktu - energie. Takže cena vyrobené energie z FVE (ty 4Kč) musí obsáhnout i cenu nevyrobené energie pomocí, např. plynu. Ta elektrárna je postavena a i když nevyrábí, tak musí být udržována v provozu a to jsou nějaké provozní, nenulové, náklady. V případě produkce, bude investice + provozní náklady zahrnuto do ceny produktu. Ale když "čeká", tak to není do čeho zahrnout. Buď se pak přičte do ceny vyprodukované energie, až na ni přijde řada (cena pak může být astronomická) nebo by se měla přičítat k ceně energie, kterou "zálohuje". Pak by byla cena reálnější a přitom by nebyla enormně vysoká.
Fotovoltaika ani vítr nejsou ekologický zdroj elektřiny. Oboje přispívá ke změně klimatu víc než uhlí nebo dokoce jádro! To, že někdo tvrdí něco jiného není nic víc a nic méně než neznalost a nebo záměr překrucovat fakta. Pokud se vemou v úvahu všechny vlivy, pak tzv OZE jsou trojský kůň v ochraně klimatu stejně, jako elektrická auta, která reálně produkují třikrát víc skleníkových plynů než spalovací motory!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se