Netradiční solární elektrárna vyrábí elektřinu i v noci
S netradičním konceptem hybridní solární elektrárny přišel německý architekt Andre Broessel. Jeho koncept dokáže díky koncentraci dopadajícího záření vyrábět elektřinu i ze svitu Měsíce. Celé zařízení má zároveň při běžných denních podmínkách účinnost až 57 %. Vše je ale vykoupeno vysokou pořizovací cenou.
Zajímavý způsob jak spojit výrobu energií s netradičním designem a ještě při tom být ekologický představil německý architekt Andre Broessel, který jako projekt s názvem beta.ray navrhl ve své společnosti Rawlemon speciální hybridní solární elektrárnu. Jde tak o další ze zajímavých konceptů, jak využít stávající technologii jiným způsobem.
Celé zařízení je zvláštní svojí konstrukcí, kde kulová nádoba naplněná vodou koncentruje dopadající světlo na fotovoltaické články, ze kterých je následně produkována elektřina. Kromě elektřiny se zároveň získává i teplo, které může být dále využito např. v rozvodech teplé vody.
Zajímavý design i řada předností
Na první pohled zaujme zařízení svým vzhledem. Málokoho by napadlo, že zařízení slouží k výrobě elektřiny a tepla. Praktickou výhodou zařízení je celková účinnost, která díky kombinaci výroby elektřiny i tepla dosahuje 57 % a z jednotky plochy je tak možné díky koncentrování intenzity záření získat dvojnásobný výtěžek energie oproti srovnatelným klasickým zařízením.
Koncentrace záření ovšem přináší také možnost využít beta.ray i v regionech s nižší intenzitou osvětlení a elektřinu je možné produkovat dokonce i v noci. Zařízení se dá v noci rovněž využít jako lampa, která osvětlí prostor díky rozptylu světla produkovaného pomocí LED diod v zařízení.
V síti nebo mimo síť, stále ale nákladně
Samozřejmostí zařízení beta.ray je jak decentralizovaná výroba bez připojení do sítě (off-grid), tak i připojení na stávající elektrickou a tepelnou infrastrukturu. Zařízení v sobě obsahuje drobnou baterii, která dokáže uschovat 0,5 kWh energie.
Zařízení se prozatím prodává ve dvou velikostech. Za cenu 6000 eur je možné pořídit menší verzi elektrárny s výkonem 180 W, denní výrobou okolo 1,1 kWh a hmotností 700 kg, obsahující 524 litrů vody. Větší verze pak stojí 9000 eur a s maximálním výkonem 560 W dokáže denně vyprodukovat okolo 3,4 kWh energie. V tomto případě již jde ovšem o zařízení s celkovou hmotností 3,3 tuny a obsahem vody 3055 litrů.
Zdroj úvodního obrázku: Rawlemon.com
Mohlo by vás zajímat:
neni lepší misto vody vyplnit to lehčim materialem ??? ( i kdyby jen sklem)? (snížili by se náklady na konstrukci)?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se