Němci budou spolupracovat s USA na výzkumu a vývoji palivových článků
Německý Fraunhoferský ISE institut pro solární energetické systémy a americká Národní laboratoř pro energii z obnovitelných zdrojů (NREL), podporovaná americkým ministerstvem energetiky, oznámily podepsání memoranda o spolupráci na výzkumu technologií vodíkových a palivových článků.
Experti na vodíkové a palivové články z Německa a USA budou úzce spolupracovat během výzkumu a vývoje. Technologie vodíkových a palivových článků jsou podle Fraunhoferského institutu nedílnou součástí německého energetického programu „Energiewende“, jehož součástí je posun energetiky směrem k obnovitelným zdrojům energie.
Elektřina vyrobená obnovitelnými zdroji, jako jsou větrné a solární parky, se dá využít k výrobě vodíku z vody pomocí elektrolýzy. Ten lze následně využívat jako palivo v rozmanitých aplikacích, například jako palivo pro nízkoemisní automobily a autobusy. Vodík je zároveň považován za výbornou surovinu pro výrobu kapalných syntetických paliv pomocí katalytické konverze s oxidem uhličitým.
Spolupráce má probíhat hlavně v oblastech výzkumu a vývoje infrastruktury pro využití vodíku či systémů využívajících elektrolýzu k jeho výrobě. Předmětem spolupráce má také být analýza vodíkových systémů a vytváření modelů pro jejich implementaci do sítě.
Výzkumné práce, prováděné Fraunhoferským institutem, zahrnují základní studium produkce, přeměny a katalytického zpracování vodíku. Institut se zároveň zabývá vytvářením možných modelů za účelem studování pozice vodíku v energetickém systému budoucnosti. NREL, která je dlouhodobě podporována úřadem pro technologie palivových článků, se naopak zabývá pokročilou elektrolýzou, infrastrukturou zásobování vodíkem a analýzou funkčnosti vodíkových systémů pro využití v měřítku energetické soustavy.
Hlavním cílem spolupráce je urychlit výzkum a vývoj těchto technologií a umožnit trvale udržitelné využívání vodíkových a palivových článků.
Autor úvodního obrázku: Lars Plougmann
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se