Domů
Elektřina
EU dosáhla rekordního podílu nízkoemisní elektřiny: Za první pololetí 74 %
Jaderná elekrtrárna a větrné turbíny
Zdroj: Jeanne Menjoulet / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

EU dosáhla rekordního podílu nízkoemisní elektřiny: Za první pololetí 74 %

Energetický mix napříč Evropskou unií se zelená. Alespoň to vyplývá ze statistických údajů za první pololetí roku 2024, které zveřejnilo sdružení Eurelectric. Podle něj byly téměř tři čtvrtiny (74 %) veškeré elektřiny vyrobeny z nízkoemisních zdrojů, což je výsledek, který EU zřejmě ještě nepamatuje.

Údaje tak potvrzují jednak rostoucí tempo dekarbonizace, neboť při podrobnějším zkoumání lze zjistit, že přibližně padesát procent elektřiny pocházelo z obnovitelných zdrojů. Za druhé, údaje indikují stabilizaci evropské jaderné flotily, protože za zbylých dvacet čtyři procent byla zodpovědná jaderná energie. Za třetí, údaje poukazují na slábnoucí roli uhlí, ze kterého pocházelo zhruba devět procent vyrobené elektřiny. Zbývající podíl připadl na elektřinu vyrobenou ze zemního plynu.

V meziročním srovnání se podíl obnovitelných zdrojů v evropském elektroenergeticém mixu zvýšil o přibližně šest procent.

"Tempo změn je působivé. Tato čísla dokumentují, že snahy elektroenergetických společností o dekarbonizaci jsou roky před jakýmkoli jiným sektorem," uvedl generální tajemník Eurelectric Kristian Ruby.

Na druhou stranu, data Eurelectric ukazují, že poptávka po elektřině klesá. "Roky stagnace poptávky po elektřině se nyní změnily v pravidelný pokles. Tvůrci politik musí naléhavě podpořit poptávku po elektřině, aby poskytli nezbytné investiční signály pro čistou výrobu," dodal Kristian Ruby.

Evropa dělá velké kroky vpřed

Nezávislý energetický think-tank Ember vyzdvihl čtyři zásadní body, díky kterým dělá Evropa velké kroky vpřed, z nichž některé již byly nastíněny výše. V zásadě se tak jedná o bezprecedentní kolaps výroby z uhlí. V tomto a následujícím roce by měla být uzavřena pětina stávající evropské uhelné flotily. Úpadek uhlí zároveň nezvyšuje výrobu elektřiny z plynu, spíše naopak, kdy plyn zaznamenává čtyři roky po sobě nižší a nižší čísla.

Druhým bodem je rekordní pokles emisí z energetického sektoru EU. Ty v roce 2023 klesly o rekordních devatenáct procent, čímž předčily dřívější rekordní pandemický rok 2020. Ve srovnání s rokem 2007 se emise v energetickém sektoru snížily o 46 procent.

Podstatný příspěvek do transformace evropské energetiky pochází z větrné energie. V roce 2023 větrná energie poprvé předčila výrobu elektřiny z plynu, kdy zaznamenala rekordní roční nárůst o třináct procent, respektive o 55 TWh. V roce 2023 bylo instalováno 17 GW, avšak pokud má EU dosáhnout svých cílů, tak se musí tato míra zavádění do roku 2030 téměř zdvojnásobit na více než 30 GW ročně.

Čtvrtý a poslední uvedený bod se týká již zmíněného boomu obnovitelných zdrojů. Kombinace větrné a solární výroby vzrostla o rekordních 90 TWh, instalovaný výkon poté o 73 GW. Tím se obnovitelná elektřina dostala na rekordních čtyřicet čtyři procent podílu v energetickém mixu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jan Veselý
3. červenec 2024, 14:36

To teda nabralo tempo. Palec nahoru.

Jiří Švarc
3. červenec 2024, 14:55

No vidíte jak se OZE s JE kamarádí a můžeme mít obojí bez lítých bojů.

A neviděl bych ani problém, pokud bychom skončili trvale u 5 % uhlí a 10 % plynu.

Richard Vacek
3. červenec 2024, 14:56

Však tomu odpovídá i to, že EU je ostrovem s nejvyššími cenami elektřiny.

Jan Veselý
3. červenec 2024, 15:48

A teď tu o Karkulce. Nebo snad na to máte nějaký důkaz?

Richard Vacek
3. červenec 2024, 16:19

Na stránkách IEA se můžete podívat na spotové ceny vybraných zemí. Přednastavil jsem tam posledních 6 měsíců. Povšimněte si, že v USA jsou spotové ceny cca 3x nižší než v EU.

https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/real-time-electricity-tracker?tracker=true&from=2024-1-1&to=2024-6-30&category=price

A konečného spotřebitele zajímají třeba ceny pro domácnosti. Dobrým zdrojem je

https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/

kde si povšimněte cen v ekonomickém tahounu Evropy - Německu, které v OZE utopilo snad nejvíc peněz. Uvidíte, že ceny v Německu jsou více než 2x vyšší než v USA, 4x vyšší než v Číně a 5x vyšší než v Rusku.

Máte pro to nějaké vysvětlení?

Petr Hariprasad Hajič
3. červenec 2024, 18:27

Samozřejmě. Innovators a early adopters vždycky prorážejí cestu a většinou za vyšší cenu. Ti, co přijdou po nich, už to mají levnější. Celý svět dekarbonizuje. To znamená, že tato transformace bude něco stát. USA mají zajišťeno asi 41% elektřiny z OZE + JE (údaj 2022), Čina 37% OZE + jE (JE dělají jen asi 5%, údaj 2023). Takže přestože má USA i Čína jen asi o 1/3 menší poměrné zastoupení ve výrobě OZE oproti EU, mají cenu podle vás za elektrickou energii násobně nižší.

Máte pro to nějaké vysvětlení?

Richard Vacek
3. červenec 2024, 19:04

Příčin, proč má EU nejdražší (občas i násobně)elektřinu je více. Společného mají viníka - tím jsou evropští politici. To i naznačuje cestu kterou se dát, jestli nechceme, aby se z EU stal celkem bezvýznamný ostrůvek bez průmyslu.

Jan Veselý
3. červenec 2024, 18:55

Mám, neumíte argumentovat. Takže jste vlastní tvrzení nepodpořil vůbec ničím.

Takže znova, na základě čeho tvrdíte, že EU je ostrov s nejvyššími cenami elektřiny? A ne, svět se nedělí na EU, USa, Rusko a Čínu.

Richard Vacek
3. červenec 2024, 16:20

Odpověď s odkazy čeká na schválení.

Petr Hariprasad Hajič
3. červenec 2024, 18:04

Takže se to nakonec povedlo překlopit na druhou stranu. Teď už fosilní zdroje a i ty jaderné, tahají za kratší konec provazu. No, půjde ještě o teplo, průmysl a dopravu. Zdaleka není hotovo.

josef zak
4. červenec 2024, 08:57

a zemedelstvi.

Emil
4. červenec 2024, 09:21

Jestli jste si stále ještě nevšiml, tak jaderné zdroje jsou na stejné straně provazu jako ty obnovitelné, takže za kratší konec rozhodně netahají, zvlášť když i v prvním pololetí byly stále největším zdrojem výroby elektřiny v EU.

Jan Kopecký
3. červenec 2024, 18:30

"A není to málo, Antone Pavloviči?"

Jan Veselý
3. červenec 2024, 18:57

Někdo je jak Ferda Šiška, bo jak to není stopro, tak ho to smolí.

Peter
3. červenec 2024, 18:51

Porovnávať iba cenu je úplne zbytočné. Treba porovnáť životnú úroveň, energetickú chudobu, dane, atď. Poznáš niekoho, kto sa odsťahoval do Etiópie? (0.006 )Poznáš niekoho, kto sa odsťahoval do Nemecka? (0,395 ) Porovnajme Slovensko a Česko. ( 0.333 a 0,207 ) Koľko Slovákov je v Prahe a koľko Čechov v Bratislave?

Richard Vacek
3. červenec 2024, 19:14

Za současnou životní úroveň v Německu ale nemůžou dnešní Němci. To je důsledek rozumného konání předchozích generací. Dnešní Němci můžou za vysoké ceny energií, což podrývá ekonomiku Německa a může vést ke krizi. Stačí, když se podíváte, kde se odehrává ekonomický růst a kde začíná docházet k poklesu.

josef zak
4. červenec 2024, 09:12

Jenze zijeme v kakofonii. Kazda skutecnost 'ekonomicky rust/nerust' se da vysvetlit ruznymi zpusoby. Vy davate velkou vahu energiim, ja ne. A) Ja se divam na demografii (evropa zestrarla oproti usa a cine vic ... cinu v tomto ceka za chvili velky naraz), tezko muze byt rust kdyz neroste pocet pracovni sily a neroste poptavka. B) Evropa je 27 strednich a malych trhu a v tom mame velky handicap oproti cine a usa ... internet tohle velmi zvyraznil. internet zmensil fyzicke vzdalenosti (rizeni a prace na dalku), ale neodboural legislativni hranice ... v usa a cine muzou rychle vyrust velke firmy - v evrope to nejde. Je tam vetsi konkurence (tj. efektivita).

Milan Vaněček
3. červenec 2024, 22:11

Za současnou vysokou cenu elektřiny v EU může především politika vysokých uhlíkových odpustků v EU.

A rozhodnutí (vynuceně plánované závazky) co nejdříve odstavit fosilní zdroje výroby elektřiny. Přitom nejvyšší emitenti CO2 ve světě taky intensivně staví FVE a VtE a VE (viz Čína, Indie, USA) ale jsou pragmatici. Cenu uhlíkové povolenky mají cca 10x nižší.

Nastavili energetický přechod rozumně. Nechtějí poškodit svoji průmyslovou výrobu drahou elektřinou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se