Domů
Elektřina
Energy Union Tour: Největším problémem ČR je dovoz veškerého plynu z Ruska

Energy Union Tour: Největším problémem ČR je dovoz veškerého plynu z Ruska

Po květnové návštěvě místopředsedy Evropské komise Maroše Ševčoviče v Praze v rámci Energy Union Tour, kdy je prezentována Energetická unie a možnosti, které pro jednotlivé státy přináší, byla vydána zpráva shrnující aktuální stav energetiky v ČR z pohledu 5 stěžejních oblastí a přínosy Energetické unie pro ČR v těchto oblastech.

Z pohledu energetické bezpečnosti spočívá podle zmíněné zprávy největší riziko pro ČR v importu veškerého plynu z Ruska, přestože by plynová infrastruktura umožnila diverzifikaci zdrojů a tras plynovodů. Obchodně jsou dodávky plynu z Ruska a Norska zajištěny v poměru 75 % a 25 %.

Energetická unie v oblasti energetické bezpečnosti nabízí ČR přínosy například prostřednictvím diverzifikace zdrojů a přepravních tras nebo lepší koordinace v období krize mezi jednotlivými členskými státy.

Úspěšný market coupling se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem

V oblasti vnitřního trhu s elektřinou bylo oceněno úspěšné propojení denních trhů s elektřinou se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem, které mělo vést ke stabilizaci ceny elektřiny.

Jako největší problém byly naopak shledány neplánované přeshraniční přetoky výkonu a integrace obnovitelných zdrojů energie na trh. Co se týče přetoků, do budoucna má pomoci pět projektů společného zájmu, které cílí na zvýšení přenosových kapacit na severozápadní a jižní hranici státu.

Česká republika by se dále měla více zaměřit na snižování energetické náročnosti budov, čímž budou sníženy potřebné investice do infrastruktury. Energetická unie v této oblasti nabízí cílenou podporu ve stavebnictví. Peníze na tuto podporu mají být čerpány z Evropských strukturálních a investičních fondů, Evropského fondu pro strategické investice a výnosů z dražeb emisních povolenek.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Lukáš Vrabec
23. prosinec 2018, 12:30

Takže problém je ze kupujeme levný plyn od přímo od Rusů a ne drahý od Norů, či nepřímo ruský od Němců, i když bychom mohli? Nebo to že zachraňujeme Německou energetickou soustavu plnou neříditelných zdrojů OZE?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se