Aston Martin RapidE - konkurence Tesly S od Jamese Bonda (video)
Aston Martin, výsostná značka Jamese Bonda, za pomoci čínského kapitálu (konkrétně investiční skupinou ChinaEquity ze Šanghaje) zmínil v létě 2015 vývoj elektrického modelu RapidE jako konkurenta úspěšné Tesly S, v tomto případě Executive edition P85D. Vzhledem k tomu, že sériový Rapide s motorem 6,0 V12, o výkonu 350 kW je na trhu již od roku 2010, zbýval vývoj elektrického pohonu, ale takto rychlé představení funkčního prototypu, který vznikl ve spolupráci se společností Williams Advanced Engineering, nikdo nečekal.
Půjde-li vše dobře, sériový vůz by se měl na trh dostat do dvou let a mohl by se stát zachráncem značky, která za století své existence vyrobila jen něco málo přes 60 000 vozidel.
Historie společnosti Aston Martin
Důvodem vstupu čínského kapitálu je, že společnost, která letos slaví 100 let od vzniku prvního automobilu nesoucí slavné jméno, trápí finanční potíže.
První finanční problémy nastaly po druhé světové válce, načež automobilku v roce 1947 koupil David Brown, jehož jméno nesou automobily AM dodnes. V této době vznikl například legendární DB5, který řídil filmový James Bond ve filmu Goldfinger, Sean Connery.
David Brown automobilku prodal v roce 1972 společnosti Company Developments, pod jejímž vedením šla do úpadku a koupili ji Kanaďan George Minden a Američan Peter Sprague. V této době vzniká supermoderní, ale značně kontroverzní sedan Lagonda, který kreslil avantgardní designér William Towns, a který slavil nemalý prodejní úspěch.
V roce 1981 společnost opět střídá majitele, a v roce 1987 ji kupuje koncern Ford Motor Company, který již vlastní automobilku Jaguar. Díky tomu vzniká velmi úspěšný model DB7, který kreslil Ian Callum, a jehož designové prvky nesou automobily AM dodnes. V roce 1999 přichází také motor 6,0 V12, jenž je velkou pýchou a symbolem automobilů Aston Martin, následně vzniká také model Vanquish a DB9.
V roce 2007 prodal Ford společnost AM dvěma mezinárodním investorům: Investment Dar a Adeem Investment, a tím také vzniká současná velmi úspěšná řada automobilů obsahující velké GT DB9, supersportovní DBS, malý V8 (V12) Vantage, čtyřdveřové kupé Rapide, a unikátní model One-77.
V současnosti značka pracuje na radikální obměně nabídky a situace opět není růžová.
Technika elektrického RapidE
Do sériové výroby, která by měla čítat 400 kusů ročně (zhruba polovina v Číně), se počítá se dvěma výkonnými variantami: první, reálnější, by měla dynamikou odpovídat standardnímu Rapide S s motorem V12 a výkonem zhruba 400 kW, přičemž její dojezd by měl být zhruba 320 km a cena kolem 7 milionů korun, tedy luxusní konkurence pro Teslu S. Tento model zároveň umožní splnit emisní limity EU i takto malé automobilce, která si chce zachovat sportovní modely s atmosférickou V12, jež se pro měřící cyklus příliš nehodí…
Zajímavá je druhá varianta, která by měla mít jeden elektromotor na každé kolo a celkový výkon 800 až 1000 koní (588 – 736 kW), a u níž by pohon pouze zadních kol neměl smysl kvůli trakci, přičemž toto řešení také umožní vektorování točivého momentu. Podle tvrzení značky by ale tento model měl mít „funkci“ okruhového ježdění, a tak by i Nürburgring měl zvládnout ve velmi dobrém čase.
Baterie obou variant jsou umístěny ve středovém tunelu a za zadními sedadly, přičemž hmotnost by se od spalovací verze neměla příliš lišit.
Podle vyjádření šéfa firmy Andyho Palmera by vývoj této varianty měl být zahájen až po uvedení první na trh, takže se jedná o značně vzdálenější budoucnost. Jsou-li tyto plány reálné, to ukážou následující měsíce vývoje, ale vzhledem ke vstupu dalšího kapitálu a pobídkám Britské vlády, by mohly.
Prezentační video modelu RapidE
Zdroj úvodní fotografie: www.auto.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se