Domů
Elektrárny v Evropě
Hitachi pozastavila projekt britské jaderné elektrárny Wylfa Newydd
jaderná elektrárna wylfa

Hitachi pozastavila projekt britské jaderné elektrárny Wylfa Newydd

Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.

Japonská firma již od června jednala s britským kabinetem o financování výstavby. Londýn její dceřiné společnosti Horizon Nuclear Power původně nabízel finanční podporu až dva biliony jenů, ale na podmínkách se podle vyjádření vlády nakonec nedohodly. Japonská firma dnes upřesnila, že bude v důsledku nucena odepsat výdaje ve výši 300 miliard jenů a dalších 300 miliard jenů jako „mimořádné ztráty“.

Stárnoucí jaderné reaktory v Británii se nyní na dodávkách elektřiny v zemi podílejí více než pětinou. Téměř polovina kapacity však má být odpojena ze sítě do roku 2025. To přimělo vládu k plánování výstavby nových elektráren.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
loudil
17. leden 2019, 16:34

Ani se nedivím, že to zastavili ! Cena 628 mld. Kč je dnes 30 mld. USD. Tato elektrárna o dvou reaktorech a celkovém výkonu 2 900 MW by do sítě dodávala ročně asi 20 mld. Kwh. Když to srovnáme s čínskou obří hydroelektrárnou Tři soutěsky o výkonu 22 500 MW, která ročně posílá do sítě 90 mld.KWH a která stála jen o něco více = 35 mld. USD , pak by byl tento projekt právě 4 krát dražší v přepočtu na nutné investice k získání 1 KWh elektřiny.

Honza
17. leden 2019, 16:45

Jj, už se těším na britskou verzi Tři soutěsek ... Tři soutěsky a jedna Lochneska

loudil
17. leden 2019, 17:02

Není přeci nic divného , když kritizuji cenu a dávám srovnání s hydro dílem velkých rozměrů. Mně se prostě cena 628 miliard Kč za výkon 2.900 MW nijak nelíbí.

Emil
17. leden 2019, 18:19

Divné by to nebylo, kdyby Británií protékala řeka velikosti Jang-c’-ťiang. Jelikož jí ale neprotéká, a Britové tedy nemají možnost postavit něco jako Tři soutěsky, tak to divné je.

Navíc Tři soutěsky se začaly budovat před 25 lety, kdyby se začaly budovat dnes, ta cena by nepochybně byla úplně jiná.

Milan Vaněček
17. leden 2019, 19:11

Diskuse zcela mimo mísu. Fakta jsou jasná: 1)V USA nedokončili jadernou elektrárnu V.C.Summer, odepíší stovky miliard Kč již investované. 2) v listopadu 2018 zrušila jaderný projekt Moorside japonská Toshiba 3) a teď Hitachi odepíše jen 62 miliard Kč a odstupuje od výstavby JE Wylfa.

Spolu s nekonečným příběhem Olkiluoto ve Finsku a Flamanville ve Francii je to naprostý debakl stavby jaderných elektráren v zemích s americkými či EU normami bezpečnosti.

A za této reality Česká republika utajeně podstrčí Evropské komisi Návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky.....

s až 58% výroby elektřiny v našich nových jaderných elektrárnách. To znamená: plán dostavby Temelína na 4 reaktory a výstavby dalších nových (více než 2 GW) reaktorů v Dukovanech.

Zcela proti vývoji ve světě kam patříme (euroatlantická civilizace) bude Česká republika budovat těžké strojírenství a rozvíjet jadernou energetiku. Místo zavádění průmyslu 4.0, modernizace celé ekonomiky na výrobu s vysokou přidanou hodnotou si zde necháme postavit cizí reaktory a dodáme do nich tisíce tun našeho betonu a oceli.

Jak je možné, že parta jaderných aktivistů dokáže v ČR co se jí zalíbí??? Doufám, že tuto partizánskou akci naše vláda zastaví.

Emil
17. leden 2019, 19:50

Odpověď na Vaši otázku má tři písmena: S, E a K. Nebo jste čekal, že za těch pár dní MPO vypracuje jinou koncepci?

A můžete prozradit, čím byste chtěl nahradit tu chybějící zhruba třetinu výroby elektřiny v ČR po odstavení uhelných elektráren?

Milan Vaněček
17. leden 2019, 20:43

To že má MPO vypracovat novou koncepci, věděli už celý rok 2018. V té době i šéf ČEZu Beneš a premiér ČR Babiš v tisku presentovali, že je potřeba aktualizovat zastaralý ASEK.

Samozřejmě plán, jestli jste ho prolistoval, nepředpokládá úplnou likvidaci uhelných elekráren, dokonce předpokládá více uhlí než plynu pro výrobu elektrické energie.

No a čim tu redukovanou část uhlí nahradit - no samozřejmě tím, čím ji nahradí všechny země EU na západ od nás. Pomocí nárustu OZE. Nedovedu si představit jak bude stát blokovat výstavbu FVE v době 2023-30, kdy už nebudou potřeba dotace. Přitom plán počítá jen se směšně malým nárustem fotovoltaiky v té době.

Tož tak, Emile.

Emil
17. leden 2019, 22:05

Nepovídejte. O nutnosti aktualizovat SEK mluvil premiér Babiš začátkem listopadu 2018. Že je zastaralý jsou ovšem jen Vaše slova, ne jeho nebo pana Beneše.

Ano, prolistoval, tady ovšem vidím, že se mi vloudila chybička. Místo třetina jsem chtěl napsat čtvrtina. Bral jsem střední hodnotu toho intervalu 11-17% v roce 2040. Na podstatě problému to ale nic zásadního nemění.

OZE je dost široký pojem. Chcete ve velkém dovážet dřevní štěpku, v Hřensku vybudovat Tři soutěsky, zastavět CHKO větrníky, nebo se specializovat na výrobu elektřiny jen v létě?

energetik
18. leden 2019, 12:05

Milan Vaněček

"Nedovedu si představit jak bude stát blokovat výstavbu FVE v době 2023-30, kdy už nebudou potřeba dotace."

To vám můžu říct už teď, kdy to řeším i bez dotací už několik let. U větrníků to jsou například stavební úřady kde vám vydají povolení na větrník třeba o 1m nižší než potřebujete s odůvodněním že vyšší by mohl hyzdit okolí v místě kde jsou daleko vyšší příhradové stožáry VVN nebo vysílačů a kouřící komíny továrníků které se musí líbit všem. (Tento problém už obcházím tím že žádám vždy o 1m větší výšku než větrník skutečně má).

Nebo územní plán kde je doslova napsáno: "žádné energetické zdroje zvláště větrné elektrárny".

Potom tu máme památkáře. Například investor který státem chráněnou/vyrabovanou a zdevastovanou budovu koupil a při rekonstrukci střechy chtěl použít místo původního rezavého plechu černé solární tašky nebo panely na místě kam lze vidět pouze z letadla. Vyjádření památkové úřednice cituji: "Dokud tu budu já, tak to nikdy nepovolím."

No a potom tu máme další kategorii šílenců a tou jsou distributoři a jejich (ne)dodržování PPDS a vymýšlení vlastních neschválených pravidel a podmínek, prakticky u každého i když stejného zdroje jiných.

energetik
18. leden 2019, 12:53

Emil

Tři soutěsky ne, ale Čechy-střed:

https://brmlab.cz/user/sachy/brmdam

http://brmlab.s0c4.net/flood8.png

Bylo by to blízko Německa, takže ty drahé a neefektivní regulační trafa bychom mohli prodat. A také to dost zjednoduší realizaci kanálu Labe-Odra-Dunaj. Kanál bude moct být mnohem kratší.

Nebo alespoň menší vodní dílo Suchdol-Bohnice:

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.3958586&y=50.1448491&z=15&rm=9gypvxYMzOeh0-M

Tam už je i linka 110kV.

Petr
18. leden 2019, 13:19

Britská verze Tří soutěsek se samožřejmě plánovala, obří dotace na zahrazení přirozeného vylévání velkých řek Británie do moře a hnaní té vody přez turbíny.

Ale jejikož na to chtěli s argumenty unikátní technologie pak expotrovatelné do bývalých kolonií, ještě daleko větší dotace než Frantíci a Japonci na západní jaderky, tak to před rokem vláda definitivně zařízla.

Emil
18. leden 2019, 14:30

No já spíš myslím (pokud je pravda co tvrdíte), že hlavní důvod proč to nakonec zařízli byl ten, že zjistili, že v Británii žádné velké řeky nemají.

Milan Vaněček
17. leden 2019, 22:35

Dřevní štěpku a pelety vyvážíme, místo přehrady v Hřensku si vezměte návrhy Carlose zde na změnu průtočných elektráren na Vltavě na přečerpávací elektrárny a další vybudovat pri rekultivaci hnědouhelných dolů v podkrušnohoří, větrné elektrárny s maximem výkonu od podzimu do jara se skvěle v našich podmínkách doplňují s fotovoltaikou která dává nejvíc od jara do podzimu, část větrných elektráren můžeme mít v Polsku a Německu a oni zase u nás na jihu část fotovoltaických. A spousta plynu ušetřeného lepším zateplením budov při vytápění použít místo uhlí a plyn a uhlí užívat téměř výhradné v zimě při kogeneraci teplo/elektřina.

Všechno to jsou známé, ověřené věci, v Německu vyzkoušené v mnohem větším měřítku a naše velká výhoda proti Němcům je v tom, že nám poběží staré jaderné elektrárny do roku 2045 v plném výkonu a do 2060 v polovičním. A plánovat teď, co je nahradí po roce 2060, při současném bouřlivém rozvoji nové energetiky, to by byla fantasmagorie, to snad souhlasíte?

Emil
17. leden 2019, 23:28

Jenomže ty vyvážené objemy štěpky jsou směšné proti tomu, co by bylo potřeba pro nahrazení uhelných elektráren, přečerpávací elektrárny už z principu víc energie spotřebují než vyrobí, takže ty Vám příliš nepomohou. Větrné elektrárny nemají potenciál nahradit v budoucnu odstavené uhelné elektrárny ani ve vlhkých snech představitelů hnutí DUHA. A konečně, samotná studie zmiňuje problém vypořádat se s poklesem výroby energie z OZE po skončení provozní podpory kolem roku 2028, takže s nějakým velkým navyšováním podílu FVE bych také rozhodně nepočítal.

V Německu je především vyzkoušené, že je tento způsob pekelně drahý, a žádné velké nahrazování uhelných zdrojů stejně neumožňuje. Dále si myslím, že s odstavením Dukovan se počítá spíše na roky 2035-2037. S nesmyslností plánování do roku 2060 pochopitelně souhlasím, ostatně si myslím, že už v roce 2040 bude tento návrh, stejně jako řada zdejších příspěvků, docela zábavné čtení.

Milan Vaněček
18. leden 2019, 08:24

Vidím že jste nahradil dřívějšího diskutéra pana W., který vždy říkal :to nééjde, a ono to šlo. Nemáme u nás nějakou středoevropskou anomalii co se týče klimatu. A že to Němci dělali v minulosti draho a my v roce 2010 dokonce nejdráž na světě, to nic nevypovídá o SOUČASNÝCh cenách a trendy cen do budoucnosti jsou opět jasné: stále dražší konkurence neschopná jaderná energetika v naší euroatlantické civilizaci a stále levnější větrné a fotovoltaické elektrárny. Na množství biomasy nezáleží stejně to je jen technicky primitivní dočasná výpomoc.

Co se týče Dukovan, opět ignorujete názor premiera.

A to že fotovoltaika bude potřebovat podporu i po 2028 je naprostá fantasmagorie, probuďte se! Nežijeme už v minulém století ????????????

Emil
18. leden 2019, 09:16

1) Co přesně "pan W." říkal, že nejde a ono to šlo? Uveďte namátkou tři příklady.

2) Němci to dělali v minulosti draho? Oni to dělají draho pořád, jestli jste si nevšiml. Trend je navíc takový, že za poslední rok jim vzrostl vážený průměr vysoutěžených cen v aukcích VtE o 64%! Takhle si představujete stále levnější větrné elektrárny?

3) Současná životnost Dukovan není do roku 2035, jak si asi myslíte, ale do roku 2025 (resp. 2027). Když tedy premiér hovořil o prodloužení životnosti Dukovan, mluvil zcela jistě o prodloužení o 10 let do roku 2035, nikoliv do roku 2045. S rokem 2035 ostatně počítá jak ČEZ, tak i SEK, pokud se nepletu.

4) Zjevně jste vůbec nepochopil, že zde není řeč o nové fotovoltaice, ale o té současné, která byla vystavěna během onoho slavného solárního boomu, a které bude po roce 2028 postupně končit provozní podpora. Nebo si myslíte, že kolem roku 2028 přijde softwarový update, který učiní ty současné fotovoltaické elektrárny konkurenceschopné i bez provozní podpory?

Milan Vaněček
18. leden 2019, 09:38

Už jste trochu únavný, tak tedy ad 1) projděte si poslední 3 roky diskusí mezi mnou a kolegou z AV Wagnerem a najdete tam ne 3 ale mnohem více příkladů. já to za Vás dělat nebudu, většina diskutujících zde naše diskuse zná...

ad2) nevšiml jsem si, a když pletete hrušky a jablka (VtE na moři kterých se ted hodně instalije jsou dražší než na souši, ještě jich nebylo nainstalováno zdaleka tolik co těch on shore) tak se dopočítáte čehokoliv.

ad3) jaká je či bude životnost Dukovan, to NIKDO neví. Ale pan Wagner, odborník na JE nám neustále zdůrazňuje jako životnost JE 60 let. Bohužel ještě více než 50 let žádná ve světě nepracovala, uvidíme.

ad4) ty naše FVE s podporou státu nejvyšší na světě (rok 2010) se nemusí obávat že by nebyly konkurence schopné, ty již nyní akumulovaly tolik peněz, že se o tom jinému typu elektráren ani nesnilo, a jestli to bude pokračovat až do 2028 tak udělají ze svých velkých vlastníků miliardáře (pokud jim stát ten nepřiměřený zisk pořádně nezdaní).

Ale vratme se k meritu diskutovaného článku:

musím opakovat:

Fakta jsou jasná: 1)V USA nedokončili jadernou elektrárnu V.C.Summer, odepíší stovky miliard Kč již investované. 2) v listopadu 2018 zrušila jaderný projekt Moorside japonská Toshiba 3) a teď Hitachi odepíše jen 62 miliard Kč a odstupuje od výstavby JE Wylfa.

Spolu s nekonečným příběhem Olkiluoto ve Finsku a Flamanville ve Francii je to naprostý debakl stavby jaderných elektráren v zemích s americkými či EU normami bezpečnosti.

A za této reality Česká republika utajeně podstrčí Evropské komisi Návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky.....

s až 58% výroby elektřiny v našich nových jaderných elektrárnách. To znamená: plán dostavby Temelína na 4 reaktory a výstavby dalších nových (více než 2 GW) reaktorů v Dukovanech.

Zcela proti vývoji ve světě kam patříme (euroatlantická civilizace) bude Česká republika budovat těžké strojírenství a rozvíjet jadernou energetiku. Místo zavádění průmyslu 4.0, modernizace celé ekonomiky na výrobu s vysokou přidanou hodnotou si zde necháme postavit cizí reaktory a dodáme do nich tisíce tun našeho betonu a oceli.

Jak je možné, že parta jaderných aktivistů dokáže v ČR co se jí zalíbí???

Emil
18. leden 2019, 10:30

1) Právě že je mám celkem zmapované, a jediné rozpory tam vidím ve Vašich výrocích. Chcete je připomenout?

2) Ten nárůst vysoutěžené ceny 64% je číslo pro VtE pouze na pevnině! Myslel jsem, že o tom víte, když jste pod tím článkem diskutoval. Chcete na něj odkaz?

3) Pan Wagner se vyjadřoval v tom smyslu, že technicky by sice bylo možné provozovat Dukovany 60 let, otázka je, zda by se provozovateli vyplatilo investovat do té míry, aby splnil požadavky SÚJB k prodloužení provozu na tak dlouhou dobu. Další věcí, kterou zmiňoval, je negativní postoj okolních zemí k takovému prodloužení životnosti. Takže jste si jeho slova opět, jak je Vaším zvykem, překroutil podle potřeby.

4) To ale nic nemění na tom, že je majitelé kolem roku 2028 prostě odstaví, a tím se podíl výroby z FVE sníží. Nebo si myslíte, že je budou dál provozovat z vděčnosti se ztrátou?

5) Je libo kapesníček?

Milan Vaněček
18. leden 2019, 11:11

Ne, stačí mi když odpovíte na moji otázku co jsem již dvakrát položil a budete diskutovat k tematice článku, pod kterým se diskuse nachází.

Tož tak.

BTW: ceny z větrných i fotovoltaikých elektráren v Německu jsou pořád pěkné, o tom se jaderným elektrárnám ani nezdá, viz diskutovaný článek nahoře

a jeden starší článek

https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-spustilo-dalsi-aukce-obnovitelne-zdroje-otoci-se-opet-trend-zacnou-ceny-letosnim-rustu-klesat/

Emil
18. leden 2019, 12:51

Jelikož se článek týká pozastavení projektu britské jaderné elektrárny, a nikoliv vnitrostátního plánu v oblasti energetiky, který MPO vypracoval pro EK, je zhola nemožné splnit obě podmínky současně, tedy zároveň odpovědět na Vaši otázku a zároveň se držet tématu článku. Když si celou diskusi pročtete pozorně, možná si uvědomíte, kdo s tím utíkáním od obsahu článku začal.

BTW: ceny jsou pořád pěkné proto, že v nich nejsou zahrnuty obrovské náklady na kapacitní mechanismy pro období, kdy ty zdroje elektřinu nevyrábějí. O dalších nákladech na posilování přenosové kapacity (např. Südlink) ani nemluvě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se