Domů
Elektrárny v ČR
V Temelíně prověřili reaktor, provoz je možný desítky let
Palivové tyče - JE Temelín
Zdroj: ETE

V Temelíně prověřili reaktor, provoz je možný desítky let

Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům. Vyplynulo to z kontrol, které v těchto dnech dokončili odborníci při plánované odstávce prvního bloku. Stav reaktoru tak umožňuje provoz elektrárny na další desítky let, řekl dnes ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna má za sebou polovinu plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června.

Jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek, výměna reaktorové nádoby je těžko představitelná věc, proto energetici věnují jejich kontrolám tolik pozornosti. „Stav tlakové nádoby reaktoru je jedním z klíčových faktorů určujících životnost jaderných elektráren,“ dodal Zronek. K dalším důležitým oblastem patří stav bezpečnostních systémů nebo řídících systémů elektrárny, uvedl mluvčí.

Zařízení v hodnotě desítek milionů Kč mapovalo devět dní stav tlakové nádoby reaktoru. Odborníci z firmy Škoda JS posuzovali pomocí ultrazvuku od začátku dubna celistvost a tloušťku materiálů tlakové nádoby. Pomocí kamer pak museli prozkoumat každý milimetr na ploše sto metrů čtverečních.

Ilustrační foto

„Výsledky naplnily naše očekávání. Díky nim máme velmi podrobné a aktuální informace o stavu zařízení. Tlaková nádoba reaktoru je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Při kontrolách životnosti tlakových nádob temelínských reaktorů se prověřují stav vnitřního i vnějšího povrchu a materiálu, tloušťka základního materiálu nebo svarových spojů. Vzorky umožňují vyhodnotit vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,5 TWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Milan Vaněček
15. duben 2020, 16:46

To je dobrá zpráva. zatím se ještě Temelín za 19 let nezaplatil (proto píše jaderný fanda nick "petr" v komentáři "Téměř třetině německých..." že má trojnásobné náklady na výrobu 1 MWh než Dukovany), tak když dál spolehlivě poběží tak se nakonec i zaplatí.

petr
15. duben 2020, 22:36

Milane, Dukovany byly postaveny za necelých 17 mld.Kčs a Temelín za 178 mld. Kč (2000).

Dukovany prodávaly elektřinu za pantáty bolševika za 0,5 Kčs a doposud vyrobeno téměř 500 mld kWh tedy návratnost pohádková...

Temelín vyprodukoval méně jak 300 mld. kWh tedy taky moc dobré...

Kdyby ČEZ vypsal tak jako kdysi EDf akciový produkt na dostavbu JE tak okamžitě do toho jdu, jako tenkrát v roce 2005 kdy jsem investoval 100 000 euro a vydělal za 5 let 195 000 euro...

Prostě jaderky to je rotačka na prachy a co to jen brzdí jsou mafiánské akce s OZE, kdy se vymyslí dotace ala ČR 13 Kč/kWh a pak se jen kasíruje... prostě kouzelné OZE s IRR téměř 20 % ale to platíme nakonec všichni i ta babička s důchodem okolo 10000 Kč...

Milan Vaněček
16. duben 2020, 12:11

Pane petr, už jsem Vám rozebral vaše povídání o Dukovanech, při 40 EUR/MWh (a bylo to dřív i níže) nemůže být žádná jaderka "tiskárnou na peníze".

Dále: v době stavby Dukovan stála plzeň v hospodě u pultu 4 Kč. V době stavby Temelína pak již 20-30 Kč a nyní stojí 50 Kč. Nezapomínejte na obrovskou inflaci co zde proběhla za posledních 40 let.

Dotaz: ty vydělané peníze od EdF jste dal do Flamanville 3 ??? Kolik Vám to už vyneslo ??? A nebo teď je dáte do nových Dukovan ???

"Rotačka na peníze" bývá vždy založena na nějakém podvodu, jako např. fotovoltaický boom v ČR v roce 2010.

Pepik
16. duben 2020, 08:06

Pane Vaněčku, mě to vychází jinak, skoro o 60 miliard. Zkuste si to spočítat znovu, s využitím údajů z článku a z toho, co píše "Petr" níže a v komentáři k Vámi zmiňovanému článku.

St
16. duben 2020, 15:51

Dobrá zpráva. Jen ať dlouhá léta bez problémů slouží. Ještě by to chtělo bratříčka či sestřičku ;-)

energetik
16. duben 2020, 21:38

Bratříček už umřel v Jaslovských Bohunicích a zamořuje okolí při "odborném" a nekonečném pohřbu jak finančním tak časovém. Ještě že jim aspoň ty pokuty za zamoření odpustili ti šmejdi co nás měli chránit.

Vladimír Křen
17. duben 2020, 06:03

V Jaslovských Bohunicích neodborným přístupem personálu havaroval A1, V1 má zbourané chladící věže a V2 je v provozu. A1 je považovaná za provozovanou protože v reaktoru jsou stále palivové tyče.

Vladimir Wagner
17. duben 2020, 08:49

Nemáte pravdu, jaderné palivo z bloku A1 (i poškozené) už bylo vyvezeno do Ruska. Bloky A1 a oba V1 jsou v likvidaci a proto byly převedeny pod správu organizace JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť). Podrobně jsou dosavadní průběh a plán likvidace těchto bloků popsány v příslušné části článku: http://www.osel.cz/11052-kolik-stoji-likvidace-vyslouzile-jaderne-elektrarny.html

Vladimír Křen
18. duben 2020, 06:24

Děkuji za informaci. Kdysi jsem uváděl strojovny V1 a V2 Jasl. Bohunice do provozu. Na primár jsme se nedostali a nikdo po tom netoužil.

St
17. duben 2020, 07:58

Nějak jsem neslyšel o zamoření v Jaslovských Bohunicích. Můžete to prosím upřesnit?

Předem moc děkuji.

energetik
17. duben 2020, 08:37

Stačí otevřít oči a rozhlédnout se okolo, např. natočené dokumenty o "likvidaci" A1 které lze volně přehrát na internetu:

Jaslovské Bohunice: Utajený československý Černobyl

Utajené atomové havárie v Jaslovských Bohunicích

Nehoda v atomovej elektrárni Jaslovské Bohunice

Emil
17. duben 2020, 10:00

Psal nějaký podobný "odborník" jako jste Vy, viz např. "spalovna jaderného odpadu"...

Milan Vaněček
17. duben 2020, 10:10

Jaslovské Bohunice, to je dobře utajený památník československé jaderné energetiky. Likvidace bude zřejmě trvat dalších 50 let ???

St
17. duben 2020, 13:33

No nevím, párkrát jsem jel kolem a nic takového jsem neviděl. Asi jsem se špatně díval. Netvrdím, že se tam nikdy nic nemohlo stát, ale o nějaké havárii většího rozsahu, natož o katastrofě se nedá hovořit.

Emil
17. duben 2020, 13:44

Havárie v Jaslovských Bohunicích byla na mezinárodní stupnici INES hodnocena stupněm 4, tj. Havárie bez vážnějšího vlivu na okolí (Accident without off-site risk). Snadno dohledatelné.

energetik
17. duben 2020, 14:22

Emil, ano havárie byla zpětně označena 4 (v době havárie A-1 ještě tato stupnice neexistovala), ale všechny další "havárie" při likvidaci už se podařilo tajit a ty probíhaly formou ředění a vypouštění toxických odpadů do okolí, co hořelo spálil a co teklo vypustili do Manivieru. STB to sice začala vyšetřovat, ale po převratu ve vyšetřování už nikdo nepokračoval a bylo to utajeno. Ani ten Manivier nevybagrovali a nesanovali jak slibovali, když ty informace unikly na veřejnost a byly změřené překročené limity zamoření.

Likvidace daleko větší havárie Černobylu je veřejnosti přístupná, kdežto u A-1 je vše tajné, proč asi.

Emil
17. duben 2020, 15:03

Dejte tedy odkaz na konkrétní naměřené hodnoty, když "byly změřené překročené limity zamoření". Nebo to považujete za fakt, když to tvrdí někdo, kdo havárii bez vážnějšího vlivu na okolí označuje jako československý Černobyl? Kdyby skutečně "co teklo vypustili do Manivieru", tak by nebyl problém to změřit i dnes.

"Všechny další "havárie" při likvidaci už se podařilo tajit", ví o nich jen troll energetik. To myslím hovoří za vše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se