Domů
Elektrárny v ČR
Malé solární elektrárny v ČR loni zvýšily výrobu elektřiny meziročně o 172 %
Solární panel na střeše

Malé solární elektrárny v ČR loni zvýšily výrobu elektřiny meziročně o 172 %

Malé fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon nepřesahuje deset kilowatt, loni v Česku navýšily výrobu meziročně o 172 procent na 0,72 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Většina z této produkce byla přitom spotřebována v místě výroby, typicky tedy například v domácnostech. Informoval o tom dnes Energetický regulační úřad (ERÚ).

Celkově se v minulém roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny, meziročně o 9,2 procenta méně. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.

„Působivý je ale meziroční nárůst jejich instalované kapacity i produkce. Mezi lety 2022 a 2023 se zvýšila instalovaná kapacita tohoto typu zdrojů o 158 procent a elektřiny vyrobily dokonce o 172 procent více. Čísla jasně dokládají boom, který v posledních dvou letech zažívají instalace střešních solárních elektráren,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Z roční produkce 0,72 TWh elektřiny dodaly malé fotovoltaiky do sítě 0,3 TWh. Více než 58 procent z celkové produkce malých fotovoltaik tak bylo spotřebováno přímo v místě výroby, zejména v domácnostech a nebo v provozech podnikatelů, kteří si solární elektrárny nainstalovali.

Data ERÚ zároveň ukazují, že u výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj výrazně pomalejší. „Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren přesahujících výkonem jeden megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ podotkl Trávníček

Celkově ovšem produkce elektřiny loni v Česku klesla, a to meziročně o 9,2 procenta na 76,9 TWh elektřiny. Propad byl patrný zejména u výroby z uhlí a zemního plynu. Obnovitelné zdroje naopak navýšily celkovou výrobu o pět procent. Největší podíl na výrobě elektřiny má stále jaderná energie, z nich pocházelo 40 procent vyprodukované elektřiny.

V České republice bylo loni zprovozněno rekordních 82.799 nových solárních zdrojů, což je oproti roku 2022 o 49.039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů (MW), vzrostl také instalovaný výkon. Letos však už rozvoj solární energetiky zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno 24.000 nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21.200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW). Postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren.

sip abz

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Petr Hariprasad Hajič
17. srpen 2024, 04:29

Domácnosti spotřebují kolem 20TWh ročně. Jde o asi 5 miliónů domácností s průměrnou s 3,5MWh. O energetické nezávislosti domácností se tedy pořád ještě moc mluvit nedá. Možnosti jsou pořád velké.

Bob
17. srpen 2024, 10:06

S domácími solárními elektrárnami to nikdy nebude o energetické nezávislosti.

Asi jste zapomněl, že domácnosti spotřebují nejvíce energie v době, kdy FVE vyrábějí nejméně.

Miloslav Černý
17. srpen 2024, 10:17

Záleží jak pro koho. Cesty už se k té samostatnost ne jenom ukazují a protože jste častým nejenom čtenářem těchto stránek, musíte už vědět jaké cesty to jsou.

-
17. srpen 2024, 10:21

Od toho mají baterie. Pouze 4 měsíce v roce to nevychází :-)

Miloslav Černý
17. srpen 2024, 10:38

I když to nyní nějaké ty měsíce nevychází, tak zvýšením kapacity fotovoltaiky a akumulátorů se ta doba nepřízně dokáže podstatně zkrátit a prodejem přebytků v době přízně se vydělá na doplnění v té nepřízni. Společně s více opomíjenou tepelnou akumulací a s poklesem cen komponentů se ty cesty ukazují zcela zřetelně.

Bob
17. srpen 2024, 11:01

Takže závislost na tom, že v době přebytku někdo odebere a v době nedostatku zase dodá. A určitě to bude dělat ten někdo zadarmo. Vlhké sny.

Omega
19. srpen 2024, 11:05

No a my co umíme počítat dokonce víme, kolik ty cesty stojí.

FVE 10kWpeak/10kWh baterie, mikrozdroj - cena materiálu (včetně DPH) je 300 000,-

Výroba 9MWh/rok. Pokud by spotřeba domácnosti byla 9MWh (optimální případ), tak spotřebuju 4MWh, prodám 5MWh za 1700kč/MWh (léto), koupím 5MWh za 4000kč/MWh (zima). Roční zisk proti člověku bez FVE 36000 vs 11500 = 24500kč

Takže ano cesta existuje, ale je to zatraceně drahá cesta

Jirka Líska
19. srpen 2024, 11:52

@Omega 19. srpen 2024, 11:05

Dovolím si pár připomínek:

Kde se dá prosím koupit MWh včetně distribuce a souvisejicích poplatků za 4000Kč?

Dodávka EE z FVE s AKU by se měla dostat, při troše snahy, na cca 60-70% vlastní spotřeby, tedy ne 4MWh, ale minimálně 5MWh.

Pak ty čísla vyjdou "trochu" jinak:-)

Bob
17. srpen 2024, 11:03

Ale za ty dejme tomu 4 měsíce spotřebují včetně topení více energie, než za zbytek roku.

Milan Vaněček
17. srpen 2024, 11:28

Už zde bylo tisíckrát řečeno, že obnovitelné zdroje v zimě jsou především vítr, voda a biomasa (včetně bioplynu).

A trend novostaveb a zateplování je u nás takový, že množství elektřiny potřebné u nás v zimě klesá (vůči potřebám v minulosti) a v létě roste (stále více klimatizací).

Tak Bobe, budete nám zase vykládat to své a my Vás stejně nepřesvědčíme?

(ano pro ČR slunce v zimě nedá dostatek elektřiny ale pro velkou většinu zemí na světě to neplatí, velká většina lidí žije jižněji, proto se fotovoltaika ve světě stále nejvíce buduje, na rozdíl od jádra a proto je stále levnější),

Víte, že stavíte jen slaměného panáka a je to už únavné?

Bob
17. srpen 2024, 14:11

Vaněčku: tady není řeč o "vítr, voda a biomasa", ale o tom, že domácí FVE nezaručí energetickou nezávislost. Nic více a nic méně.

Bob
17. srpen 2024, 14:14

P.s. Zapomněl jsem dodat FVE v ČR, aby nám tu p. Vaněček nezačal zase argumentovat Kalifornií, nebo Afrikou.

Milan Vaněček
17. srpen 2024, 16:47

Bobe to víme, to nám nemusíte psát. Já taky pořád nepíši že na JE, aby nám vyráběly v ČR 100% elektřiny

1) nemáme peníze

2) nikdo je do 2050 nedokáže postavit

3) byl by to naprostý ekonomický nesmysl budovat tolik JE co je pořeba na zimní období.

Ale uvědomte si, že ti lidé, co mají na střeše svoji fotovoltaiku a v garáži k ní baterie a elektromobil, nemusí ze 2/3 nést obrovské náklady těch, co jsou plně závislí na našem energetickém oligopolu.

EU a energetické oligopoly a různí klimatičtí katastrofisté si dělají s cenami energií, co chtějí. Zvýšíma na dvojnásobek-žádný problém. Zvýšíme na trojnásobek-ejhle v ČR to jde. Zkusíme to na čtyřnásobek....

A když máte (budete mít, třeba za 5 let, zkrátka až se Vy sám rozhodnete) ze 2/3 nezávislost, tak je to pro ty lidi, co se tak rozhodnou, dobré.

Bob
18. srpen 2024, 13:00

Vaněčku, tady jsme v debatě o FVE. Přesněji o malých domácích FVE.

Já se na rozdíl od Vás podílel na návrzích a stavbě FVE.

Možná byste si měl přečíst čerstvý článek s odkazem na tomto webu přímo od zdroje, firmy budující FVE:

e15.cz/rozhovory/omezujeme-vystavbu-solaru-soustredime-se-ted-na-bateriova-uloziste-rika-sef-photon-energy

Na rozdíl od Vás se dobře orientuje a přesto, že ho FVE živí, nesdílí Váš bezbřehý optimismus s neustálým zlevňováním FVE a akumulátorů. Otázce na cenu akumulované elektřiny a návratnosti akumulace se taktně vyhnul, JE nezatracuje.

Nějaké citáty z toho článku:

"Už jsme dospěli k závěru, že nemá smysl, abychom za každou cenu stavěli rekordní počty čistě solárních elektráren. Dalším krokem jsou spíše bateriová úložiště jak k novým, tak již provozovaným elektrárnám, a nebo i samostatně stojící. "

"Další nečekanou překážkou byl čím dál častější výskyt takzvané kachní křivky, tedy situace, kdy se denní ceny elektřiny kvůli přebytku té solární propadnou na minima. Dokonce se začal používat nový pojem, canyon curve, kaňová křivka, který popisuje stav, kdy se ceny propadnou skutečně hodně hluboko už dopoledne a na původní úroveň se vrací až večer. To je pro solární byznys mimořádně destrukční. "

"Máte už spočítané, jak se liší předpokládaná návratnost stejné solární elektrárny s baterií a bez ní? To je hodně těžké říct."

"Jaký očekáváte vývoj cen do budoucna?

Myslím, že u panelů se stabilizují. Pokleslo to nyní opravdu hodně a je třeba si uvědomit, že se ta technologie vyrábí z určitých materiálů, které rozhodně tolik nezlevňují. Nedokážu si představit, že by watt výkonu panelu stál nižší jednotky centů. Jen pro kontext: Když jsme s Photon Energy v roce 2007 začínali, panel stál tři eura. Střídače i baterky v posledních letech také zlevnily.

U baterií možná další pokles očekávat lze, ale nikdo neví, jak výrazný. Hlavním cenovým faktorem totiž podle mě nebude technologický rozvoj, ale vývoj poptávky, kterou moc predikovat nelze. Pak tu máme také riziko, že se spor Západu s Čínou vyostří a pak zažije celý trh zemětřesení."

"Takže pokud se mě ptáte, zda jsou nové Dukovany zbytečné a nezaplatí se, nedokážu odpovědět. Ale určitě to nevidím tak skepticky jako mnozí kritici projektu."

Milan Vaněček
18. srpen 2024, 15:07

Teď jste tomu dal Bobe korunu. To je neuvěřitelné, co píše člověk, který prý se podílel na návrzích FVE...

A ta firma taky nemohla napsat že "Když jsme s Photon Energy v roce 2007 začínali, panel stál tři eura. "

To dělá asi to vedro, snad už přijde bouřka a ochladí se.

Ještě jedna perla: "

"Dokonce se začal používat nový pojem, canyon curve, kaňová křivka, který popisuje stav, kdy se ceny propadnou skutečně hodně hluboko už dopoledne a na původní úroveň se vrací až večer"

Bobe víte, když "navrhujete" ty nové FVE, že můžete mít zcela jiný průběh výroby elektřiny přes den než dříve obvyklý?

cituji:

An international research team has investigated the impact of deploying bifacial vertical agrivoltaics on a large-scale disruptive scenario in the European energy market and has found that east-west oriented vertical PV panels could play a significant role in achieving a more balanced and more integrated continental power system by 2040.

The scientists found, in particular, that the perspective of a larger penetration of vertical PV systems, mainly of commercial and industrial size, may lead to several major improvements such as increasing solar power shares and value, reducing base-load electricity prices, and enhancing energy exchange between neighboring countries.

The group explained that east-west oriented vertical PV extends the generation time of a solar array to dawn and sunset, which are periods when it is more valuable to the consumers. “Such setup typically produces 30% in the 3 midday hours in contrast to the south facing PV that produce nearly 70% of its output in the midday,” it emphasized. “Favouring vertical bifacial systems reduces peak PV production, and ensures a production profile that covers a larger number of hours, which helps solar-based production maintain higher market value.”

Ano, bifaciální, vertikálně umístěné solární panely (jedna strana je obrácena na východ, druhá a západ) mají v okolo poledne lokální minimum výroby a zvyšují množství vyráběné elektřiny v ranních a pozdně odpoledních časech.

Kvantitativně: ve 3 hodinách okolo poledne vyrábí jen cca 30% na rozdíl od tradičně umístěných panelů šikmo k jihu, které v této tříhodinové době vyrábí cca 70% elektřiny z celého dne.

Viz pv-magazine.com/2024/08/12/massive-amounts-of-vertical-pv-may-reshape-european-energy-market

A ta v něm citovaná studie v Nature communications ze které ten článek čerpá je otevřená, každý si ji může přečíst a v Supplements jsou i zdrojová data pro různé země EU.

Budu asi muset o tom napsat článek do rubriky "Názor" aby se rozšířila všeobecná vzdělanost v nejnovějších trendech fotovoltaiky....

Bob
18. srpen 2024, 15:53

Vaněčku, ten dlouhý a zbytečný příspěvek jste si mohl ušetřit.

To byste ale musel napřed přečíst ten článek, na který jsem dal odkaz a chápat psaný text.

1) Ty texty v uvozovkách jsem nepsal já, ale šéf velmi úspěšné firmy živící se fotovoltaikou.

2) Ten pán dobře ví, jaké jsou druhy FV panelů a taký jejich výhody a nevýhody.

Provozují natáčivé panely, což je technicky ještě lepší řešení, než bifaciál v orientaci V-Z.

Opět citát z článku: "Ale opakuji, když máte prodlouženou dobu, kdy vám elektrárna vyrábí něco, co je bezcenné, tak se toho příliš vymyslet nedá. Stavíme většinu elektráren s trackery, to znamená, že se panely na otáčivé ose naklánějí směrem ke slunci jako slunečnice, ale i tak je velká část letního výrobního dne nevýnosná. Nyní u připravovaných elektráren mapujeme, zda by dávalo smysl změnit nasměrování elektráren, aby panely paprsky chytaly více ráno a večer. Ale má to nevýhodu, že toto nastavení pak budete muset držet celý životní cyklus zdroje, tedy klidně 30 let. Jakákoliv dodatečná úprava nasměrování elektrárny by byla neekonomická, takže to má svá rizika."

Zásadní problémy FVE bifaciální panely, orientace V-Z a trackery stejně neřeší. Jen problémy o něco zmírní, ale za cenu vyšších nákladů.

Bob
18. srpen 2024, 16:12

A ještě jesen aspekt (citát tentokrát od Vás): "Ano, bifaciální, vertikálně umístěné solární panely (jedna strana je obrácena na východ, druhá a západ) mají v okolo poledne lokální minimum výroby a zvyšují množství vyráběné elektřiny v ranních a pozdně odpoledních časech."

Je sice pravda, že takové panely o něco zvyšují ranní a večerní produkci (ale zase podstatně snižují polední, celkově v minusu), ale stejně nevyrobí nic před a po západu slunce, kdy jsou odběrové špičky.

Když tu energii potřebujeme ještě více (zataženo, zima, podzim, jaro) tak vyrobí celkově méně, než ideálně směrované u kterých se v té době spotřebuje i celé polední maximum a tedy ty speciální bifaciální V-Z panely jsou horší, než klasika.

Milan Vaněček
18. srpen 2024, 20:23

Bobe Vy jste beznadějný případ. Článek jsem si přečetl, vy jste z něj nesmyslně citoval,

když něco citujete, dávejte pozor zda to dává smysl. Ale chápu to horko.

Teď jsem se vrátil z chalupy do Prahy, krásně se po bouřce ochladilo.

CarlosEV
17. srpen 2024, 15:16

A jak se k těm číslům dostali ? Podle mě jen hrubý odhad

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se