Počet solárních baterií se v Německu vloni zdvojnásobil na více než milion
Celkový počet instalovaných baterií jako součást fotovoltaických systémů v Německu i jejich skladovací kapacita se za loňský rok zdvojnásobily. Při instalaci domácích solárních elektráren jsou nyní baterie již standardem, uvádí německé sdružení solárního průmyslu BSW.
Německo dosáhlo 1,2 milionu instalovaných bateriových systémů jako součást fotovoltaických elektráren, jejich skladovací kapacita nyní dosahuje přibližně 12 GWh. V roce 2023 bylo v Německu instalováno více než půl milionu nových „solárních“ baterií. Vyplývá to z předběžné roční bilance německého sdružení solárního průmyslu na základě údajů německého síťového regulátora.
"Při instalaci nových solárních systémů na soukromých budovách jsou dnes systémy pro ukládání elektřiny standardem. Stále více firem také ukládá solární energii z vlastních střech, aby ji mohly využívat nepřetržitě," vysvětluje výkonný ředitel BSW Carsten Körnig.
BSW vyjádřila politování nad tím, že potenciál bateriových úložišť je politiky stále podceňován a že překážky na trhu stále zpomalují jejich rozšiřování. BSW uvítala návrhy ministerstva hospodářství a klimatu (BMWK) na vypracování strategie pro skladování elektřiny, které byly zveřejněny v prosinci. Uvedla však, že návrh se nezabývá hlavními strategickými otázkami týkajícími se úlohy baterií v budoucím systému elektrické energie.
Systémy skladování by měly být podle sdružení považovány za ústřední pilíř elektrizační soustavy, rovnocenný s výrobou, sítí a spotřebou. BSW považuje strategii skladování spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka za začátek intenzivní debaty o systémové integraci skladovacích systémů.
S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny v rámci energetické transformace bude hledání způsobů, jak využít přebytky ve výrobě elektřiny, důležitou součástí energetického systému budoucnosti. Zejména potom v Německu, které plánuje do roku 2030 pokrýt 80 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. V obdobích příhodných podmínek pro výrobu elektřiny z větrných a solárních elektráren tak bude jejich výroba často dramaticky převyšovat spotřebu elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
A pořád je to málo, a bude to málo i v budoucnu!
zhruba tisícinásobek by dokázal zálohovat energetiku Německa na týden, tímto tempem bude splněno během 2000let, teda bylo by kdyby si na baterie nechali jejich majitelé distribuční sítí sahat = poskytovat baterii k regulaci sítě
Jak je z praxe vidět, úplně to stačí. Malí výrobci mají v drtivé většině baterie, co je zajistí na celé období mezi jarním a podzimním slunovratem.
A velcí výrobci (oligopol) mají místo baterií fosilní doplňkové zdroje (na plyn a hulí).
Vidíte v Německu či u nás nějaký problém?
Problémy jsou jen na zimní období: jak rozvést obrovský přebytek elektřiny, když hodně fouká.
oprava: a uhlí
uhlí hulí víc než plyn, ale v co2 vyjdou téměř na stejno, a problémy jsou minimálně 2:
1) když je na severu nadbytek a není ho jak dostat na jih, plánované dc linky nebudou mít takovou propustnost aby problém nějak výrazně vyřešily, na jihu si měli jadernou elektrárnu v provozu nechat
2) na vítr se nedá spoléhat každý den, ani každý druhý den, ono by mohlo být i několik týdnů v kuse bezvětří, jak zajistit energii když fve dá prd a vte druhej prd, taky by to spolehlivě pořešil jaderný zdroj
Ostatně je Vám známo, že minulo roční aukce na OZE s akumulací skončila totálním fiaskem (nabídnuto jen cca 20% poptávané kapacity) a nakonec byla zrušena? Elektřina z FVE s akumulací byla přitom ceněna na 92 €/MWh. To je ta Vaše "nejlevnější" elektřina. A to ani nevíme, zda by ta akumulace byla dostatečná alespoň pro to léto.
Řešilo se to tu nedávno, podmínky v německé inovativní aukci stanovují povinnost akumulace jen na půl hodiny jmenovitého výkonu přilehlého zdroje.
Zatím ne, zatím to jistí uhlí.
Ovšem to brzo skončí. Pravděpodobně už za 2-3 roky.
1) Zdaleka ne všichni mají podmínky a možnost FVE.
2) Pokud mají podmínky a jižní střechu, tak dejme tomu podmíněně pokryjí "období mezi jarním a podzimním slunovratem". Akumulátory pokryjí max. tak několik hodin. Co dělat v situaci, kdy velká část odběratelů bude mít současně přebytek a aku už nabité, nebo naopak nedostatek a aku vybité? (slunečná SO a NE, nebo naopak několik pracovních dní s nízkou oblačností?)
3) Tu dobu mezi období mezi podzimním a jarním slunovratem s největší potřebou elektřiny řešit netřeba?
Připomínám, že kapacitní platby nemáme dojednané ani pro uhelné, ani plynové elektrárny.
Ostatně všechny fosilní zdroje jsou tolerovány jen dočasně.
vyřadit uhlí během tří let? to není technicky možné, bylo by nutné uvést do provozu disponabilní náhradu s výkonem kolem 6GW a to nemluvíme o teplárnách
Jenže soukromí vlastníci (včetně ČEZu) nebudou provozovat prodělečné uhelné elektrárny.
A znovu připomínám: kapacitní platby nemáme dojednány a nyní už to ani nejde.
No a druhý problém jak vyřešit ten obrovský nedostatek elektřiny, když nefouká,
A řešení je pořád stejné, jaderné elektrárny z elektrolyzéry, co v zimě holt na měsíc/dva vypnou.
Zrovna mi YouTube přihrál filmeček o tom, jak v Číně zhruba touto dobou poněkud plaskne bublina výroby solárních panelů.
https://youtu.be/9uS3JOcHvxk?t=239
Globální kapacita výroby "modulů" v roce 2023 je odhadována na 1000 GWp, z toho podíl Číny na této kapacitě tvoří 80%. Podíl Číny na výrobě taženého polykrysatlického křemíku pro soláry činí údajně dokonce asi 97%. Přitom globální poptávka po "modulech" byla za rok 2023 jenom asi 400 GWp, za rok 2024 se předpokládá asi 450 GWp. Růst výrobní kapacity "modulů" v Číně z roku na rok 2022/2023 činil +92%. Prostě to trochu přepálili, se státní podporou a na dluh od bank. Teď mají sklady plné, fabriky jedou v lepším případě na 50% kapacity, ty slabší buď už krachly nebo se chystají... pak tam ještě povídají něco o likvidaci, že je v panelech využitelných materiálů ve finanční hodnotě asi za desetinu toho, co by stála recyklace apod.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se