Má mít baterie svůj komín? Nový koncept ověří v Německu
Minulý týden v pátek bylo uveden do provozu bateriové úložiště v areálu německé uhelné elektrárny Heilbronn. Za projektem bateriového úložiště stojí společnosti Bosch a EnBW. Cílem je získat zkušenosti z reálného provozu kombinace bateriového úložiště a uhelného zdroje. Ověří se také ekonomika provozu baterie, jež je součástí uhelné elektrárny.
Lithium-iontová baterie o výkonu 5 MW a kapacitě 5,6 MWh již od minulého týdne slouží k regulaci frekvence německé soustavy. Jedná se o jednu z prvních integrací bateriového úložiště do uhelné elektrárny v Německu.
Náklady související s projektem nebyly zveřejněny. V dnešní době může bateriové úložiště o výkonu 1 MW a kapacitě 1 MWh přijít zhruba na 20 milionů korun.
V porovnání s výkonem nejmodernějšího bloku elektrárny Heilbronn, který má elektrický výkon 750 MW, je výkon baterie výrazně menší. Přesto bude baterie schopná dodávat zhruba pětinu objemu regulační energie, kterou standardně dodávají do soustavy systémové zdroje.
Dodávku bateriového systému včetně měničů zajistila společnost Bosch. Přístup baterie k síti umožnila společnost EnBW, která je zodpovědná za integraci baterie do stávajících systémů uhelné elektrárny a za obchodování s elektřinou z akumulátoru.
Baterie s komíny se plánují i v ČR
Vývoj české legislativy v oblasti akumulace elektřiny pro poskytování podpůrných služeb nabírá v posledních měsících na obrátkách. První vlaštovkou jsou navržené změny v Pravidlech provozování přenosové soustavy (PPPS). ČEPS navrhuje prozatím umožnit bateriím poskytovat pouze tzv. minutové služby s dodávkou regulační energie do 5 nebo 15 minut. Dalším omezením je možnost poskytovat podpůrné služby pouze v rámci tzv. fiktivních bloků s turbogenerátorem v parních elektrárnách či teplárnách.
Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ požadovala v připomínce k návrhu umožnit tvorbu fiktivních bloků také v kombinaci s obnovitelnými zdroji. Připomínka AKU-BAT CZ ovšem akceptována nebyla. Dle oficiálního zdůvodnění bude případné rozšíření předmětem budoucích úprav Kodexu přenosové soustavy v závislosti na dalším vývoji legislativy, který bude ovlivněn především způsobem implementace unijní legislativy.
Na možnost výstavby vlastního bateriového systému již reagují někteří hráči na českém energetickém trhu. Podle informací webu E15.cz z konce ledna letošního roku se do přípravy investice do bateriového úložiště pustilo až pět českých tepláren. Dá se tak očekávat, že díky bateriovým úložištím se zvýší konkurence v zmíněných podpůrných službách.
Úvodní obrázek – elektrárna Heilbronn. Zdroj: wikimedia.org
Mohlo by vás zajímat:
Cit. Dalším omezením je možnost poskytovat podpůrné služby pouze v rámci tzv. fiktivních bloků s turbogenerátorem v parních elektrárnách či teplárnách.
Proč?
Zavání to účelovým rozhodnutím ve snaze znevýhodnit obnovitelné zdroje. Jinak řečeno, obnovitelné zdroje nedosáhnou na podpůrné služby, protože tyto služby jsou dobře placené a došlo by k dalšímu propadu v oblasti rentability NZE?
Naše energetická síť má průměrný výkon okolo 5000 MW. Když bude Německá síť 10x větší (spíš vícekrát) tak 1 MW nic neudělá s frekvencí. Na blocích 500 MW jsou pohony el. napáječek 10 MW a když staruje tak trochu pohasnou světla ale na frekvenci sítě to nic neudělá.
Však tohle je pilotní provoz, technici to dostali na hraní, aby se s tím naučili zacházet a zjistili co všechno se s tím dá dělat. Až se s tím naučí, dostanou větší, na více místech. V Německu se jen letos očekávají instalace baterií o souhrnném výkonu okolo 1GW a kapacitě vyšší než 1 GWh, jiní už se naučili.
Za bateriemi jsou střídače. Jak střídač vyhodnotí kolik výkonu může dodávat aby vydržela baterie do dalšího babíjení?
Úplně stejně jako na přečerpávací elektrárně, jen tam nebudou mít hladinoměr, ale "kapacitoměr" tedy elektroměr a z něj poznají kolik do baterie přiteklo a kolik aktuálně odteklo a tedy i kolik zbývá.
To probíhá automaticky nebo proces někdo řídí?
Vláďo,
samozřejmě že tam každou femtosekundu permoník spočítá kolik elektronů mu zbývá...
Samozřejmě že to musí být řešeno automaticky, což by ale už mělo být celkem dobře zvládnuté díky elektromobilitě, telefonům a laptopům. Jediné co by to mělo být navíc je reportování stavu jednotlivých sad do nějakého CML (Centrální Mozek eLeketrárny)
Vláďa
podle potřeby a politické situace. Pokud zde bude zase komunizmus (jakože jsme se ho ještě ani úplně nezbavili) a všichni budou muset zase pracovat, tak se jim bude muset vymyslet nějaká přiměřeně odborná práce. Potom se tam dá židle, stůl, telefon, topení a pracovník bude hledět na měřáky, točit klečkami a posouvat s páčky a v pravidelných intervalech telefonovat dispečerovi ČEPSu a hlásit mu aktuální kapacitu.
Nebo budeme pokračovat bez komunistů a tržní ekonomice a bude tam mikropočítač co to bude celé řídit dle potřeb a jeho naprogramování.
židle, stůl, telefon, topení, popelníček a nástěnka. Potom se zaměstná i uklízečka a nástěnkář a všem bude dobře.
I přečerpávačka je velký točivý zdroj, který pracuje podle své regulační charakteristiky. Proto mne zajímá jak a podle jaké charakteristiky pracují střídače. On i mikroprocesor potřebuje kontakt s vnějším světem by na regulovanou veličinu reagoval přiměřeným způsobem.
Vláďo,
ptal jste se na to jak to hlídá kapacitu baterie, teď zase přijdete s poměrně specifickou otázkou, no co to zkusit třeba najít v materiálech, podrobných návodech atd. mikroprocesoru je jedno co mu nastavte, je mu jedno jestli hlídá auto, model letadla, mixer, nebo měnič, záleží na tom co je jím řízeno a jaké vstupy mu to poskytuje. A ty záleží od toho jak je celý měnič navržený.
Carlosi v energetice souvisí vše se vším. Co je mi platný střídač který si nebude hlídat kapacitu zdroje na jeho vstupu.
To nutné spojení s turbogenerátorem je účelové pro zvýhodnění stávájících vydržovaných dodavatelů podpůrných služeb aby měli náskok. Takzvaná "nezávislost" ERÚ byla zase pošlapána, a trh zdeformován. V zahraničních zemích EU není problém a jde to, jen tady se nesmyslně vymlouvají na EU, přitom je to jejich neschopnost že dosud legislativu neimplementovali.
Navíc pro dodávku podpůrných služeb ani žádný zdroj není potřeba, stačí jen ten akumulátor, podobně jako přečerpávací elektrárna.
Nieco ako inteligentna siet tu asi nikomu nic nehovori.....
Pred 6 rokmi som s obrovkymi problemami pripojil FV elektrarnicku na streche rod domu (2,4kW)
Teraz som pripojil 2,5 kW aj s bateriou....Ale samozrejme ako u nas tak ostrovny system... Pritom kolisanie ktore je viditelne na svetlach a vypadky su taker na dennom poriadku...
Takže jinými slovy podpůrná baterie v malém na vykrývání spotřeby nad výrobu zdroje, případně dokonce na dobu nevýroby, nevadí, dokonce je podporována z Nové zelené úsporám. FVE pro dům do 10 kWp+ukládání do baterie+napájení domu z oné baterie. Ale ve velkém, kde by to pánům hráblo do kapsičky, to nelze. Ale keců a popsaného papíru o nestabilitě sítě dokáží vyplodit miliony. Korupce v přímém přenosu, posvěcená novou Radou ERÚ, aneb výsledek kolektivního bolševického rozhodování v praxi. Doporučuji všem k četbě útlou brožurku od bývalé předsedkyně ERÚ paní Vitáskové v souvislosti s čarodějnickým procesem proti ní. Tak nějak to tam předpovídá, co asi nastane, až ji odtamtud elektrárenská mafie dostane. Nejen ta solární.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se