Čína od prosince omezí vývoz grafitu, důležité suroviny pro baterie
Čína bude od 1. prosince vyžadovat vývozní povolení pro některé grafitové výrobky z důvodu ochrany národní bezpečnosti. Uvedlo to dnes podle agentury Reuters čínské ministerstvo obchodu. Čína je největším světovým producentem a vývozcem grafitu, který se používá v bateriích pro elektromobily.
Čína zavádí omezení ve stejné době, kdy zahraniční vlády zvyšují tlak na její společnosti kvůli jejich průmyslovým praktikám. Evropská unie zvažuje cla na elektromobily vyrobené v Číně kvůli podezření, že využívají nepoctivých výhod ze subvencí. Americká vláda tento týden rozšířila omezení přístupu čínských firem k polovodičům, včetně zákazu prodeje pokročilejších čipů pro umělou inteligenci vyráběných společností Nvidia.
Podle nových omezení bude Čína vyžadovat povolení k vývozu u dvou druhů grafitu, včetně syntetického grafitu vysoké čistoty, tvrdosti a pevnosti a grafitu v podobě přírodních plátků a produktů z nich.
Podle analytiků mají nová opatření zajistit domácí dodávky grafitu pro vojenské použití, a také pro domácí výrobu baterií. S rostoucím prodejem elektromobilů se jejich výrobci předhánějí v zajišťování dostatečných dodávek surovin, hrozí ale, že jich bude nedostatek. Zatím však není jasné, jak velký dopad budou mít nová opatření v krátkodobém výhledu, protože neznamenají zákaz vývozu, jen jeho kontrolu.
Omezení jsou podobná těm, která Čína zavedla od 1. srpna pro dva kovy potřebné pro výrobu čipů – gallium a germanium. Omezení v posledních měsících snížila vývoz těchto kovů z Číny.
Nové investice ve Spojených státech a v Evropě mají za cíl snížit čínskou nadvládu nad grafitem. Odborníci z odvětví ale očekávají, že to bude těžký boj.
Podle celních údajů Číny patří mezi hlavní odběratele jejího grafitu Japonsko, Indie, Jižní Korea a Spojené státy.
Čína v posledních letech snížila těžbu přírodního grafitu kvůli ochraně životního prostředí a od roku 2021 zvýšila produkci syntetického grafitu. Syntetický se nyní na celkové čínské produkci podílí 70 procenty, uvedla konzultační společnost Mysteel.
Mohlo by vás zajímat:
Čína nechce vyvážet suroviny byť syntetické a nízkou přidanou hodnotou , ale hotové výrobky. Toto bude trend.
A nedal by se ten grafit vyrábět z CO2? V atmosféře a ve vodě je uhlíku dost. :-)))
Určitě dal, druhá věc je kolik by stála potom ta baterie. V atmosféře i ve vodě je v dost malé koncentraci a ještě nešikovně navázaný na kyslík.
Vyrábět grafit tak, že zachytáváte CO2 z atmosféry (kde je ho 420 kg v 1000 tunách vzduchu) a nechat ho reagovat s LiAlH4 (které se prodává 1 kg za 800 - 1000 USD), tak to se fakt vyplatí...
A tak započne reindustrializace Evropy.
bylo by to dobré, ideologie by mohla stahnout ocas před strategickým průmyslem, ale problém tkví i v lidských zdrojích, technicky vzdělaných lidí ubývá
No ještě že máme Český Krumlov a Velké Vrbno. Stačí jen obnovit těžbu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se