Domů
Akumulace energie
Austrálie chce kromě lithia začít ve velkém dodávat i bateriové komponenty
Těžba lithia z horninového prostředí tradiční metodou. Zdroj: EnergyX
Zdroj: EnergyX

Austrálie chce kromě lithia začít ve velkém dodávat i bateriové komponenty

Austrálie zveřejnila svoji první národní bateriovou strategii, která zahrnuje rozvoj průmyslu na výrobu komponent pro bateriové systémy. Aktuálně největší globální producent lithia tak chce do budoucna dosáhnout významnějšího podílu i v této oblasti. Informoval o tom zahraniční server Argus.

Austrálie vyprodukovala v loňském roce více než 450 tisíc tun ekvivalentu uhličitanu lithného, což znamenalo téměř 50% podíl na globální produkci této suroviny, která je klíčová pro výrobu baterií.

Její podíl na globálním trhu by se nicméně měl podle úřadu hlavního ekonoma při australském ministerstvu průmyslu, vědy a výzkumu postupně snižovat a v roce 2029 by měl být zhruba třetinový v důsledku připravovaného rozvoje těžebních kapacit v zemích, jako je Čína, Zimbabwe nebo Argentina.

Klesající podíl na globální produkci lithia by země ráda vyvážila růstem podílu v oblasti výroby bateriových komponent. Vyplývá to z první národní bateriové strategie, která kromě cílů v oblasti rozvoje využívání bateriových úložišť cílí právě i na nastartování domácího průmyslu zaměřeného na zpracování minerálů a výrobu bateriových komponent.

"Je neomluvitelné, že stojíme za polovinou světové produkce lithia, ale současně vyrábíme méně než jedno procento bateriových komponent," uvedl australský ministr průmyslu, vědy a výzkumu Ed Husic.

43 GW bateriových úložišť do roku 2040

Austrálie bude podle zveřejněné strategie potřebovat pro dosažení cílů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie v roce 2030 alespoň 19 GW instalovaného výkonu systémů pro akumulaci elektřiny. Do roku 2040 by tato potřeba měla vzrůst až na 43 GW.

Zahraniční server Argus připomněl, že země v loňském roce uvedla do provozu bateriová úložiště o instalovaném výkonu 1,3 GW, což znamenalo meziroční nárůst o více než 100 %.

Sektor bude nicméně v dalších letech potřebovat podporu. Svědčí o tom i poslední údaje od tamní asociace Clean Energy Council, podle které poklesly oznámené investice do velkých projektů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů v roce 2023 na nejnižší úroveň od počátku sledování v roce 2017.

Pomoci by měly například oznámené iniciativy "Battery Breakthrough" ve výši 523 milionů australských dolarů či "Future Made in Australia Innovation Fund", který bude hospodařit s 1,7 miliardami australských dolarů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Miloslav Černý
2. červen 2024, 12:32

Celosvětový trend akumulace jasně ukazuje, kterým směrem se ubírá energetika. Jen nám to ještě pořádně nedochází, když tomu nedávámé potřebnou důležitost. Aby měla akumulace smysl musí být jistota dostatku přebytku levné energie a k tomu jsou do budoucna s rozvojem OZ velké rezervované i u nás velké předpoklady, proto to zpoždění té akumulace jakéhokoliv druhu. Skepse na budoucnost v tomto ohledu naších rozhodovatelů není na místě.

Pavel
2. červen 2024, 16:28

Velké předpoklady mají tvoje fantasmagorie.... že se jim budoucí spotřebitelé elektřiny budou smát.

Miloslav Černý
2. červen 2024, 17:45

Zapomněl jste ještě dodat druhou variantu, že jim nemusí být vůbec do smíchu, tak jak pláčeme nad výdělkem při platbě podpor solárném baronům a ještě nějakou dobu bedeme.ze státního eráru, důchodci budou mít komu poděkovat, třebas budete mezi nimi.

Tomáš Foldyna
3. červen 2024, 11:53

Pokud je kombinace FVE a baterie tak strašně výhodná a dokáže plně uspokojit potřebu domu, bytového domu, firmy, komunity, vesnice, mikroregionu, tak už je přece načase, aby se začali masově odpojovat od těch škaredých velkých dodavatelů energií.

Už dnes má mnoho subjektů tuto možnost.

Možná by měli jít všichni propagátoři jít příkladem a odpojit se. Už jste se odpojil? Potom respekt.

V jiných odvětvích je to běžné a mnoho lidí nekupuje zeleninu, ale pěstují si ji sami, chovají drůbež, my také máme některé vlastní produkty, které nekupujeme.

Jde to i bez ideologického hlasitého křiku. Vlastními silami pozvednout revoluci v energetice.

Jirka Líska
4. červen 2024, 15:06

@Tomáš Foldyna 3. červen 2024, 11:53

Pokud chcete slyšet, že kombinace FVE a AKU zatím nedokáže uspokojit spotřebu EE domu na celý rok, tak vám to klidně přiznám, ano, zatím nedokáže.

Po většinu roku ale funguje velice dobře.

A co se týká vašeho příkladu s drůběží a zeleninou, tak je to hodně podpobné s FVE.

Zelenina a drůběž si může zajistit sám, ale málo kdo si dokáže zajistit sám potraviny na komplet celý rok.

Petr
4. červen 2024, 14:40

Dává to smysl. Austrálie je do teď jen levný důl, ne moderní ekonomika.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se