Asociace: Akumulaci energie nelze zúžit jen na bateriové systémy
Český stát by měl vnímat akumulaci energie komplexněji než dosud. V rozhovoru s ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Podle něj nelze zúžit téma pouze na bateriové systémy, v úvahu je třeba brát například zařízení na ukládání energie do plynu (takzvaná technologie Power to Gas), která se už vyrábí v západní Evropě. Západní legislativa také na rozdíl od té české do akumulace zahrnuje přečerpávací vodní elektrárny, podotkl.
„Budoucnost akumulace je v kombinaci krátkodobé akumulace v horizontu hodin, ke které budou využívány baterie, a sezonní akumulace do plynu. U plynu nejde o něco ve fázi vývoje, jde o instalace, které například v Německu už existují několik let. Slouží jako záloha pro energetiku i průmysl,“ uvedl Fousek.
Technologie Power to Gas využívá přeměny elektřiny na energii chemicky vázanou v podobě plynného média, který je na rozdíl od elektrické energie snáze skladovatelný. V Česku je podle Fouska její rozvoj pravděpodobný v horizontu příštích pěti až deseti let, podle toho, jak se jí podaří zahrnout do legislativy.
Současné nastavení podmínek pro stavbu bateriových systémů v ČR asociace kritizuje. Podle Fouska lze tato zařízení podle Kodexu přenosové soustavy ČEPS nyní stavět prakticky jenom u takzvaných točivých výroben s turbínou u už postavených tepláren nebo elektráren. Nikoliv však u obnovitelných zdrojů nebo u těch postavených na ´zelené louce´.
„My jako asociace tvrdíme, že je to diskriminace. Potvrdila nám to Evropská komise, říkají to také různé nezávislé studie,“ uvedl Fousek.
„Prosazujeme, aby v omezené míře a po předchozím schválením ministerstvem průmyslu a obchodu a provozovatelů distribučních sítí tady začaly vznikat i tyto systémy. Na místech a v rozsahu, které stát určí,“ podotkl.
První velké baterie pro nadbytečnou energii postavila společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku už v roce 2017. Oba systémy dohromady mají celkový výkon okolo dvou megawattů (MW) a kapacitu tři megawatthodiny (MWh). Kvůli tomu, že nejsou u žádného točivého zdroje, jsou podle Fouska ale stále v ´pseudotestovacím režimu´ a kvůli nastavené legislativě de facto nefunkční.
Vznikají také bateriové systémy u točivých zdrojů. Tento pátek bude v teplárně společnosti C-Energy v jihočeské Plané nad Lužnicí otevřeno největší bateriové úložiště v Česku s výkonem čtyř MW a kapacitou 2,5 MWh. Podle Fouska jde o první českou elektrárnu nebo teplárnu, která tak velký bateriový systém ke svému točivému zdroji instalovala. „Do dvou let mohou v Česku vzniknout nižší desítky MW podobných zařízení. Oceňuji, že i teplárny začínají této technologii přicházet na chuť,“ dodal Fousek.
Ještě letos má být spuštěn čtyřmegawattový bateriový systém v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku. „Projekt je ve fázi instalace. Zařízení odstartuje svůj provoz na sklonku letošního roku,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.
Mohlo by vás zajímat:
Co se dá dělat, točivé zdroje to potřebují aby se udržely dále v síti a byly schopné potřebných regulačních funkcí a rychlosti jakou mají netočivé zdroje. Jinak by byly brzy ze sítě vytlačeny. Takže si to takto někteří nastavili a schválili. Co si zvolíme to tu budeme mít, zadarmo nám nikdo nic nedá a v dnešní komerční době se volí penězi, zbytek je jen divadlo.
Takže zásobníky plynu jaké máme v CZ budou mít větší využití v budoucnu nebo ne ? Mají zásobníky souvislost s "Power to Gas"? Umí to prosím někdo jednoduše amatérsky vysvětlit ? Děkuji
Dovolím si tvrdit, že se budou muset postavit další, mají-li sloužit u ukládání výroby umělého plynu z levné elektřiny. Pokud vím, stávající zásobníky na zemní plyn jsou v Česku dimenzované tak, aby na konci topné sezóny byly téměř prázdné. Jejich kapacita slouží k topným účelům.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se