Britský PPS kvůli nižší poptávce po elektřině požádal EDF o snížení výkonu jaderné elektrárny Sizewell
Spojené království se stejně jako řada dalších zemí v Evropě i jiných částech světa potýká s poklesem poptávky po elektrické energii, za kterým stojí opatření přijatá pro omezení šíření onemocnění COVID-19. Britský provozovatel přenosové soustavy tak požádal společnost EDF, která v zemi provozuje jaderné elektrárny, aby zvážila snížení výkonu jedné z nich.
Pro zajištění bezpečného provozu elektrizační soustavy a předejití případným rozsáhlým blackoutům je nezbytné v každý okamžik zajišťovat výkonovou rovnováhu v podobě vyrovnané výroby a spotřeby. Stejně jako zajištění dostatku dostupného výkonu při vysoké poptávce musí provozovatelé přenosových soustav zajistit, aby v době nižší poptávky nebyla výroba neadekvátně vysoká.
Současná situace vyvolaná pandemií onemocnění COVID-19 vede k poklesu poptávky po elektřině v řadě zemí světa. Ve Spojeném království nyní provozovatel tamní soustavy, společnost National Grid, podle agentury Reuters oslovil společnost EDF s požadavkem, zda by mohla dočasně omezit výrobu ve své jaderné elektrárně Sizewell B, a pomohla tak k vyvážení soustavy.
„EDF byla požádána provozovatelem přenosové soustavy National Grid, aby zvážila snížení výroby ve své elektrárně Sizewell B v Suffolku z důvodu pomoci při řešení krize vyvolané COVID-19,“ uvedl mluvčí EDF.
Zdroje oslovené agenturou Reuters uvádí, že případný kontrakt na snížení výkonu 1200MW bloku na polovinu po dobu 4 měsíců by britského provozovatele sítě mohl přijít na zhruba 50 milionů liber. Ani jedna ze zainteresovaných stran však finanční detaily možné dohody podle agentury nekomentovala.
„Tento přístup, pokud bude využit, by poskytl našim technikům na řídícím sále další možnosti, stejně tak by se jednalo o nákladově efektivnější řešení a bezpečný výsledek pro spotřebitele,“ uvedl mluvčí společnosti National Grid v emailu zaslaném agentuře Reuters.
Bezpečnost dodávek ohrožena není
„Nikdo by se neměl obávat o bezpečnost dodávek, máme nastavené komplexní plány, abychom zajistili, že soustavu budeme provozovat bezpečně a bez rizik v každý moment – včetně tohoto bezprecedentního období,“ uvedl mluvčí National Grid.
Britský provozovatel přenosové soustavy ročně vynakládá na zajištění vyrovnané bilance výroby a spotřeby elektřiny více než miliardu liber, přičemž kompenzační platby směřují i k provozovatelům obnovitelných zdrojů, například větrných elektráren, v období nižší letní poptávky.
Mohlo by vás zajímat:
Když jim za to zaplatí totéž, co stojí kompenzace omezení výroby větrných CfD, proč by ne.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se