Domů
Trh s elektřinou
Byl spuštěn přeshraniční vnitrodenní trh XBID, umožní obchodování od Portugalska po Norsko
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Byl spuštěn přeshraniční vnitrodenní trh XBID, umožní obchodování od Portugalska po Norsko

Společný projekt několika burz pro obchodování s elektřinou XBID (Cross-Border Intraday) byl spuštěn v minulém týdnu. XBID umožňuje obchodovat elektrickou energii na vnitrodenním trhu mezi 14 evropskými státy od Norska po Portugalsko. Podmínkou zobchodování elektřiny mezi jednotlivými trhy je dostatečná volná kapacita na mezinárodních přenosových linkách. OTE by se mělo zapojit v příštím roce.

Propojování evropských trhů zatím probíhalo zejména v rozsahu jednotlivých evropských regionů, spuštěním trhu XBID se ale integrace trhů posouvá na novou úroveň. Po několik letech vývoje, zejména v oblasti IT, byl nejrozsáhlejší trh s elektřinou spuštěn minulé úterý.

Na trhu XBID je možné aktuálně obchodovat elektřinu na vnitrodenním trhu mezi Rakouskem, Belgii, Dánskem, Estonskem, Finskem, Francií, Německem, Litvou, Lotyšskem, Norskem, Nizozemskem, Portugalskem, Španělskem a Švédskem. Trhy v dalších zemích se mají do projektu XBID připojit v roce 2019.

Podle údajů uvedených na stránkách burzy Nord Pool mají být všechny propojené evropské země zapojeny do trhu XBID ve třech fázích. Český Operátor trhu (OTE), provozující vnitrodenní trh, a provozovatel přenosové soustavy ČEPS, který je jedinou protistranou na českém vyrovnávacím trhu, jsou již zařazeny na seznamu subjektů, které se připravují na zapojení mezi zakládající účastníky XBID.

„V zásadě je možné obchodovat elektrickou energii přímo z Portugalska do Norska za předpokladu, že jsou volné přenosové kapacity nezbytné k takovému obchodu. První dny obchodování byly bezproblémové a systém obchodování fungoval velice dobře.“
Tiskový mluvčí společnosti Statnett, Henrik Glette.

Propojený vnitrodenní trh XBID má za úkol především zvýšit efektivní konkurenční soutěž a cenu mezi účastníky trhu. Současně se má zvýšit likvidita obchodování a zlepšit využitelnost zdrojů napříč Evropou. Spolu s narůstajícím množstvím složitě predikovatelných zdrojů je totiž pro obchodníky stále složitější, aby udrželi neutrální bilanci při obchodování na následující den – i tento problém má vnitrodenní trh XBID pomoci řešit.

První obchod byl uskutečněn minulou středu v Dánsku, přičemž zakladatelé trhu si slibují, že v dalším týdnu objem obchodů významně naroste. Systém je aktuálně navržen na realizaci až 400 000 obchodů za den, v budoucnu by ale měl zvládnout jak vyšší množství obchodů, tak i další obchodní produkty.

Štítky:OTE
ČEPS
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Prokš
18. červen 2018, 21:09

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jak náročné je zařídit poměry v síti aby v případě uzavření takového obchodu napříč celou Evropou skutečně došlo k fyzickému toku energie od zobchodovaného zdoje až k zobchodovanému spotřebiteli v daném čase a výkonu. Jaké nutné korekce by si to vyžádalo na propojené cestě v takto komplexní síti na takovouto vzdálenost. Je to mimo moje chápání. Čímž neříkám že to nejde, jen si to jako laik neumím představit.

Vláďa
19. červen 2018, 11:17

Základním faktem je že obchodníci žádnou el. energii nevyrobí. Když se hovoří o celé propojené síti tak obchodníci jsou schopni ovlivňovat cenu ale nikoliv množství vyrobené energie. Tu ovlivní výroba. Čím je větší propojená síť tím je vliv jednotlivého výrobce menší.

Tomas K
19. červen 2018, 20:25

Jde predevsim o fakturu a ne o fyzicky tok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se