Teplo ve Vamberku zdražilo čtyřnásobně, domácnosti zaplatí desetitisíce navíc
Cena centrálně dodávaného tepla ve Vamberku na Rychnovsku kvůli výraznému zdražení zemního plynu letos vzrostla téměř čtyřnásobně na 2500 korun za gigajoule (GJ) z loňských 645 korun. ČTK to dnes řekl starosta Jan Rejzl (Společně pro Vamberk). Za teplo si odběratelé letos připlatí desítky tisíc korun. Radnice chce lidem pomoci u úřadu práce s vyřízením příspěvku na bydlení.
Pokud by cena 2500 korun za GJ trvala celý rok, tak by měsíční platba za vytápění a ohřev vody domácnosti v třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů vzrostla přibližně o 3860 korun měsíčně. Ročně by domácnost za teplo letos zaplatila zhruba 62.500 korun místo loňských 16.125 korun. Zálohy se odběratelům podle starosty zvedly od února po lednovém provedení kalkulace.
Teplo do části domácností ve Vamberku, který má asi 4600 obyvatel, dodává městská společnost Vambekon. Z pěti plynových kotelen po městě zásobuje teplem přibližně 440 domácností a dále objekty městského úřadu, škol, pečovatelské služby či hasičské zbrojnice.
Společnost Vambekon v minulých letech nakupovala plyn na burze za aktuální ceny a podle starosty se jí dařilo dosahovat příznivých cen. „Loni byly ceny vysoké a na doporučení makléřů se čekalo na pokles cen v zimních měsících, což byla osvědčená praxe z předchozích let, To se ale nestalo, cena naopak raketově vzrostla a Vambekon před koncem roku musel zafixovat nějaké množství plynu na letošní rok,“ řekl starosta.
Městská firma zatím nakoupila za vysoké ceny zhruba dvě třetiny očekávané spotřeby plynu letošního roku. Má tak ještě jistý prostor nakoupit zbylou část plynu při případném poklesu cen. Starosta však nepředpokládá, že by se tím daly současné velmi vysoké platby nějak výrazně srazit směrem dolů.
Odběratelům tepla, na které dopadnou vysoké ceny, chce město pomoci s vyřízením a administrací příspěvku na bydlení, který by jim zvýšené platby pomohl částečně vyrovnat. „Již jsme o v této věci jednali na úřadu práce,“ řekla starosta. Částečnou úlevou by podle něj mohlo být i to že by jednotlivá společenství vlastníků bytů dočasně snížila příspěvky do fondu oprav, aby lidem zbylo více peněz na zaplacení tepla.
U samotného města a jeho organizací bude zdražení tepla znamenat zvýšení výdajů o asi devět milionů korun. Úpravu rozpočtu, která na to bude reagovat, by měli zastupitelé probrat na mimořádném zasedání 16. února. Vedení města tam také chce obyvatelům vysvětlit i celou situaci kolem zdražení tepla.
Vamberk není jediné město v ČR, kde cena tepla kvůli zdražení plynu výrazně vzrostla. Nikde se však ceny podle zjištění ČTK nedostaly na úroveň vambereckých 2500 Kč/GJ. V Jičíně radnice v lednu oznámila zdražení o 72 procent na 941 Kč/GJ. Českolipská teplárenská zdražila teplo o 51 procent na 907,87 Kč/GJ. Společnost Zásobování teplem Vsetín zvedla ceny tepla o 40 procent na asi 840 Kč/GJ. V Novém Boru na Českolipsku v únoru zdražilo centrální teplo o 80 procent na 990 Kč/GJ.
ry dr
Mohlo by vás zajímat:
Vždyť to je dražší (9Kč/kWh), než topit přímotopem. A u přímotopu by byly menší ztráty.
To je skutečně "husté" !! Já platím ve velkém bytě 3 + 1 /80 metrů čtv./ ročně průměrně 20 000 Kč. Platit nyní 62 500 Kč ??? O 42 000 Kč navíc ? V tom musí být nějaký "zakopaný pes" , že jsou na takových astronomických sumách. Plzeňská teplárna ale myslím zatím pálí uhlí s dřevěnou štěpkou a i se započtením placených emisních povolenek cena vychází lépe jak u plynu.
Drobná "vsuvka" mimo téma :
Prodej baterií za rok 2021 :
1. CATL /Čína/ = 96,7 GWh / = 32,6 % světový podíl/
2. LG /J.Korea/ = 60,2 GWh / = 20,3 % světový podíl/
3. Panasonic /Japonsko/ = 31,6 GWh / = 12,2 % světový podíl/
Jen tito tři asijští výrobci dodali na světový trh celé dvě třetiny !! baterií . Jak je možné, že EU a USA opět pořádně zaspali ??
protože EU je řízená Američany (mimo Francie) a cílem USA je co nejvíce poškodit Evropu
.. nejen zničit evropskou energetiku, ale ještě Evropu donutit platit stamiliardy EURO ročně za nákup nepotřebných asijských fotopanelů a baterií
Tak to má být. Okrást lidi přes greendeal.
Trválé řešení by bylo kvalitní zateplení a okna s trojsklem. Tudy by měla vést cesta.
Někomu po zateplení a snížení spotřeby naúčtují ještě více než platil před zateplením, například:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=7108&p=146837#p146773
Takže tudy cesta ke snížení účtů nevede.
Na tom není nic divného, když se to přepočte na reálně odebrané teplo.
Je to to samé jak by se někdo divil proč při spotřebě elektřiny 0,5MWh ročně platí za 1kWh 11,60Kč (dle aktuálních cen RWE). No a pak najednou se sníží jak ve vašem případě spotřeba o 93,5% => 32,5kW za rok. To pak znamená 1kWh za 59Kč. SKANDAL :-D
Pak je čas přemýšlet nad vlastní kotelnou.
A ta vlastní kotelna nebude mít náklady ? Je to jako když známej stavěl a měl v plánu plyn na topení . Nakonec jsem se dozvěděl , že dal uhelný automat a jak užasně šetří . Jenže , když započítate vše okolo tak se dostal přes 400 tis . Plyn lehce přes 100 tis. Takzvaně nepočítal , že stavěl navíc kotelnu , uhelnu (sklep) , automat 100tis , komín za 50 tis (???) . Ale hlavně že šetří :-) a to nepočítám obsluhu okolo uhlí a kotle.
Pak už zákazníkovi nezbývá než dokončit CZT tu spirálu smrti a úplně se odpojit. Proč držet při životě takový obchodní vztah?
Třeba proto, že ostatní nájemníci v bytovém domě jsou v nájmu města a nemají zájem investovat do cizího (zateplení, výměna oken, vlastní zdroj tepala nebo kotelna) a město také nechce (vlastní CZT, a snížilo by si zateplením zisky z CZT). Několik bytů v domě bylo prodáno a ti investují, ale ti co jsou v námu se vezou a parazitují na těch kteří byt koupili a zateplili, ale to není jejich vina, také bych neinvestoval do cizího.
A když se odpojí, tak myslíte. že si na letošek a další roky zajistí lepší cenu plynu, než ta teplárna?
U elektřiny to není o moc lepší a to připočtete ještě podstatně vyšší investiční náklady na TČ oproti plynovým kotlům.
Navíc nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby věděl jak se budou ceny elektřiny a plynu vyvíjet v budoucnosti, ale už nyní je zřejmé, že k poklesu nejspíše dlouhodobě nedojde.
Určitě ne v případě topení elektřinou vyráběnou ve FVE, kde její většina bude akumulována systéme FVE-elektrolyzéry-skladování vodíku-výroba elektřiny. Nehledě na to, že už tak poměrně vysoká uhlíková stopa výroby elektřiny ve FVE v hodnotě cca 45 g CO2 ekv./kWh bude navýšena ještě o uhlíkovou stopu zařízení na dlouhodobou akumulaci. Pro ilustraci na výrobu elektřiny: plyn 490, vodní 24, VtE 12, JE 12 (zdroj IPCC).
P.s. Výroba elektřiny pro topení ze ZP i v případě 100% využití TČ také nedává bez využití odpadního tepla smysl. Jedině v případě 100% využití odpadního tepla při výrobě elektřiny. Ale to znamená využívat systémy CZT pro rozvody toho tepla a neodpojovat se od nich.
Vytápět přímotopem je u nás levnější než z CZT.
A není to málo, Sergeji Sergejeviči? Chtělo by to poliš alespoň 50 cm a trojitá skla jsou málo, chtělo by to 4x nebo 5x. Každý ušetřený kJ je dobrý
II, zamysli se nad svou inteligencí.
Za tuto mizérii může přechod na novou energetiku - Energiewende.
Bezvětří je jedním z hlavních problémů, proč se v létě nepodařilo naplnit zásobníky plynu, přestože dodávky z Ruska byly rekordní. Při absenci větrné energie se plyn spaloval v elektrárnách, místo aby proudil do zásobníků.
Faktem je, že energetický obrat byl uspěchaný, protože alternativní zdroje energie neposkytují stabilní elektřinu a tak letos v zimě poprvé lidé pociťují jeho důsledky.
Poslední zima 20/21 byla chladná, a proto se spotřebovalo hodně plynu. Potrubí a cisterny nestačí v zimě dopravit do Evropy dostatek plynu, proto se zásobníky plynu obvykle plní v létě. To se letos nestalo, a zatímco zásobníky plynu jsou na začátku topné sezóny obvykle naplněny téměř ze 100 %, letos to bylo jen necelých 75 %.
Přechod na novou energetiku vedl k nadměrnému podílu větrné energie ve skladbě zdrojů elektrické energie. Protože však loňské léto bylo výjimečně bezvětrné, větrná energie chyběla a k výrobě elektřiny, která měla být dodávána do zásobníků, byl mimo jiné použit plyn.
Snaha mnoha evropských politiků nahradit ruský plyn převážně americkým zkapalněným zemním plynem vedla k tomu, že v Evropě chybí plyn. Důvod: ceny plynu v Asii jsou ještě vyšší než v Evropě a americký export , smluvně naplánován, mířil do Asie místo do Evropy.
Reforma trhu s plynem, kterou provedla poslední Komise EU, uvolnila obchodování s plynem na burzách. Plyn se tak stal spekulativním předmětem.
Co se stane, když se zapojíte do krátkodobých smluv, zažíváme v současné době v Evropě. Skutečnost, že Evropská komise přesto podporuje krátkodobé smlouvy a burzovní obchodování s plynem, je buď nekompetentnost, nebo snaha umožnit evropským korporacím výnosné burzovní spekulace s plynem na úkor spotřebitelů.
Obnovitelné zdroje energie jsou levnější? Ano, pokud uměle zvýšíte cenu ruského plynu, který do nedávna přicházel do Evropy maximálně za 300 dolarů, reformou trhu s plynem, takže nyní stojí přes 1000 dolarů, pak jsou obnovitelné zdroje energie rozhodně levnější. Problém je však v tom, že nejlevnější obnovitelné zdroje jsou k ničemu, pokud nefouká vítr, jako tomu bylo v létě 2021.
EU se nicméně domnívá, že problém, který vznikl v důsledku energetického obratu (a reformy trhu s plynem), chce nyní vyřešit sama Evropská komise ještě rychlejším přechodem na alternativní zdroje energie. Chtějí uhasit oheň benzínem.
8000 Kč/MWh - tomu říkám dobrej vejvar... 4násobek co na burze silový plyn.
Už pár let říkám, že ten prof. List do tý Ameriky neměl jezdit na zkušenou a Erich Roučka se svými automatickými kotli na uhlí měl být důraznější a teplárny v Brně (což byl prvopočátek CZT v ČR) bez milosti konkurenčně zlikvidovat (jenže se nechal ukecat a byl "spacifikován").
Ale není se co divit. pár let dozadu jsme s kolegou v práci počítali, zda by se mu vyplatilo teplou vodu nebrat od tepláren, ale vyrábět si ji sám v el.bojleru a došli jsme k závěru, že by se mu to velmi přebohatě vyplatilo, i s uvažováním amortizace toho el. bojleru.
V DK zdraželi pelety o 8 % plyn o 87%. Ja som minul 6 paliet po 900 kg. 6 paliet x 1520 9100 dk . To je 10 dni prace za strojom. Očakávam že budúci rok miniem min 12 000 za kúrenie. Mám Český kotol OPOP je veľmi populárny v DK.
Ak by som kúril plynom tak 70 000.
Iná možnosť je TČ . Spoločnosť OK.dk ponúka tepelne čerpadlo na paušál ako mobil. Za 39000 ročne aj s elektrinou max 20000 kWh ročne. Je to podobné ako pripojenie na tepláreň.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se