Praha pokračuje v přípravě energocentra pro vytápění, vyjde na miliardy
Vedení Prahy brzy rozhodne o vypracování projektu vybudování energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově, které by v budoucnu mělo s využitím tepla z čištěné vody zajistit vytápění pro velkou část levého břehu Vltavy. ČTK to řekl předseda výboru pro energetiku pražského zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že současný odhad nákladů na výstavbu je asi šest miliard korun a více než polovinu peněz by město mohlo získat z evropských fondů.
Energocentrum bude schopné pomocí výměníků získávat přebytečné teplo z vody zpracovávané v ÚČOV a snížit tím závislost metropole na uhelné elektrárně Mělník, která vytápí velkou část pražských domácností. Tímto způsobem by bylo podle Chabra možné zajistit vytápění pro desítky tisíc domácností na levém břehu Vltavy včetně nové čtvrti, která má vzniknout na zatím nevyužitém území Bubny-Zátory.
Rada města má podle předsedy v nejbližší době schválit zahájení prací na projektové dokumentaci na základě již zpracované studie proveditelnosti. Projekt bude mít na starosti městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) ve spolupráci s dalšími městskými společnostmi, jako je Pražská plynárenská nebo Kolektory Praha.
Výstavba bude podle Chabra rozdělena do více částí a vyjde na miliardy korun. „Současný předpoklad je zhruba šest miliard korun, ale přesné číslo se bude vědět, až bude hotový projekt,“ řekl. Dodal, že do konce volebního období by město mohlo mít hotovou projektovou dokumentaci a zajištěné financování včetně evropských peněz, o které chce žádat. Město se také bude muset dohodnout s firmou Veolia, která vlastní rozvodnou síť, a společností ČEZ, která provozuje elektrárnu Mělník.
Budování vlastních zdrojů tepla je součástí klimatické strategie, kterou si město schválilo v roce 2021. Nyní je metropole z většiny závislé na teplu z Mělníka, které vzniká neekologicky spalováním uhlí. Chabr dodal, že město může mimo plánovaného energocentra využít také teplo vznikající ve spalovně odpadu v Malešicích nebo další výměníky na Vltavě. V současnosti je podle předsedy dálkovým teplem vytápěno asi 230.000 pražských domácností, 90.000 používá elektřinu, 210.000 lokální plynové kotle a 40.000 blokové plynové kotelny.
Mohlo by vás zajímat:
Výborný projekt s návratností. Nemá smysl vypouštět teplou vodu do Vltavy, jen by to chtělo snížit teplotu otopného média v CZT někam okolo 55°C aby to zařízení mělo vyšší topný faktor. Také by Praha mělo do budoucna uvažovat o teplovodu v Temelína. Bez dodávky tohoto tepla není možné vytápět Prahu bez dodávek fosilních paliv alespoň ne celoročně.
Teplovod by měl napojit i další města. V Temelíně a Dukovanech je dost energie pro náhradu všech tepláren v ČR. Ale i projekty pro využití odpadního tepla jsou dobré měli by se realizovat ve všech městech kde jsou k tomu vhodné podmínky.
Trubky do Temelína možná, ale Dukovany už překračují projektovanou životnost, tam už pokládat trubky z větší dálky nikdo rozumný nebude.
Nesouhlasím, "staré" Dukovany mají před sebou ješte cca 20 let, zároveň běží příprava tendru na další "velký" blok. Navíc v okamžiku odstavení starých bloků se uvolní kapacita chladící vody a bude moci být postavený další nový blok. Navíc jsem někde četl, že začíná příprava horkovodu do Brna.
napad to neni zly, len ta pociatocna investicia nebude najmensia
Nedovedu si to představit :
Buď by museli zvedat teplotu tepelným čerpadlem z cca 20-30°C na 120°C s nízkou efektivitou využití ee.
Nebo by museli topit vodou tak do 50°C a tím ohrožovat uživatele legionellou v TUV a zároveň upravit topení na podlahové.
Pravděpodobně se jedná o nesmysl a proto se to jinde moc nevyužívá. Tepelné čerpadlo je vhodné pro nízkoteplotní vytápění (obvykle podlahové topení) objektu ve své blízkosti. Jinak se jedná o drahý přímotop.
Vývoj tepelných čerpadel pokročil dále od nizkoteplotnich k vysokoteplotnim , kdy byl nahrazen freon nahrazen neškodný CO2 a oběhy jsou dvoukompresorove. Výstupní teplota něco pres 100C a HodnotaCOP mezi 4-5. Odebírat teplo z řeky a nejenom z řeky by šlo, ale zatím tomu bráni vysoké ceny EE, která je vyhnána vysokými cenami povolenek. Z řeky v Mělníku by takto šlo vyrábět teplo z pohledu teploty vody od dubna do prosince, a z pohledu cen EE od března do září. Další věci je ze to ještě nikoho nenapadlo a tohle je první Vlaštovka.
Dneska muze koukam porusovat fyzikalni zakony uplne kazdy a ani se nestydi to verejne napsat :-)
Praha to plánuje podle Vídně, kde se přesně takový projekt staví. Tam si můžete vyhledat mnohem více informací. Tento článek je o ničem, ostatně jako většina zdejších článků.
Domnívám se, že žádný tepelný oběh nemůže mít vyšší účinnost než Carnotův cyklus, ve kterém je pro účinnost rozhodující teplota na vstupu a výstupu. Proto při výstupní teplotě 100 st.C pravděpodobně není možný COP 4. Pražští politici to zajisté vědí a tím spíš Energocentrum a snad i nezávislí specialisté v dané oblasti, u kterých si radní zajisté nechali udělat analýzu.
Samo, že vyrobit vodu 100°C jde, ale vaše hodnota COP 5 odporuje termodynamickému zákonu.
Nemohl by jste dát odkaz na technický list na tepelné čerpadlo s podobnými parametry. Mě osobně to přijde nereálné, ale rád se přiučím. Zatím mám z celého energocentra dojem, že se jedná o další zelený tunel na městské peníze. Všude zatím vidím jenom PR a čísla žádná ...
Proč vyrobit někde elektřinu s 30% účinností (+ zbavit se odpadního tepla) a táhnout jí do centra Prahy, abych využil teplo z odpadní vody s COP 4-5 ???, když mohu postavit zdroj a napojit ho do CZT Prahy ? Prostě mi to nedává ekonomický, natož ekologický smysl, rád bych viděl už ta čísla. Nebo je za tím snad další pokus, jak umístit plynovou elektrárnu do Prahy a schovat jí pro změnu za energocentrum, když se to za posledních tuším 15let nepovedlo ?
První co jsem slyšel byla přednáška Prof. Petráka z ČVUT v roce 2014. V roce 2015 byl realizován první projekt s 30kW vnějšek školení přípravu TUv . Najde to naTZB info a zadejtevysokoteplotni čerpadlo , nebo Eco Cute, nebo chladivo R744. Nedávno tu byl článek ze to bude aplikováno ve Vídni.
Kromě pár PR článků jsem nenašel nic. Odkaz na technický list (ideálně s výkonovými křivkami), by jste nenašel ? T=100°C a COP 4-5 se mi nechce věřit, buď jedno nebo druhé, ale současně ?
V ÚČOVě je už asi 50 let plynová elektrárna spalující vyprodukovaný plyn a produkující teplo pro technologii (ohřívání nádrží a topení stanice) a výrobu ee pro technologii (pohony čerpadel kompresorů ...).
Ale de facto vše spotřebovali na svůj provoz.
Podívejte se třeba sem (odstranit mezery):
www. completecz. cz/www/files/Complete-Brozura-Qton-v4fin-2017-11-22.pdf
Ze vzduchu -7C voda teplá 90C při COP 2,8.
len oprava - podla materialov je to pre rozsah vzduch:+7C a voda na vystupe 90C - s poznamkou, ze nie je zapocitana spotreba ohrievaca nemrznucej kvapaliny ~340W
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se