Domů
Teplárenství
Plzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově
Plzeňská teplárenská zdroj:www.zelene-mesto.eu

Plzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, dálkově řídí 80 procent dodávek tepla. Městská firma, která obsluhuje 862 výměníků v hlavních čtyřech městských obvodech, vytápí 50 000 bytů ve stosedmdesátitisícové Plzni. Díky nonstop dispečinku i pohotovostní službě odstraní poruchy na dálku nebo na místě do několika hodin. Servisní práce jsou zahrnuty v ceně tepla, která je trvale jedna z nejnižších v ČR, řekla ČTK manažerka komunikace Petra Siegerová. Díky tomu se od centrálního zdroje žádní zákazníci neodpojují.

Dálková obsluha výměníků, dispečink a bezplatná zákaznická linka jsou další chytrá řešení konceptu Smart City, jimiž Plzeň zjednodušuje život občanům.

„Dispečink vidí okamžitě všechny problémy. V 80 procentech může okamžitě dálkově zvýšit teplotu nebo na místo vyšle pohotovost,“ řekl obchodně technický ředitel Jakub Vojta.

Servisních zásahů je podle něj minimum, což je dáno průběžnou údržbou a investicemi do distribuční sítě.

Teplárna drží ceny tepla od roku 2015. Lidé platí 513 Kč/GJ včetně DPH. Nižší cenu tepla než Plzeň má v ČR jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice. Díky této stabilitě se od centrálního zdroje tepla zatím žádný zákazník neodpojil.

„Naopak poslední roky se ročně připojí 30 až 40 nových, tedy činžáků a bytových domů, třeba na Slovanech a v centru, řekl Vojta. Stabilní ceny tepla podporují dlouhodobé kontrakty na uhlí a fakt, že firma není závislá na výkyvech komodit jako je plyn.

V plzeňských panelových domech zatím nehrozí, že by si lidé budovali plynové kotelny v kočárkárnách nebo sklepích. „Je ale nutné udržet stabilní nízkou cenu tepla a informovat spotřebitele o tom, že s teplárnou mají v ceně úplně všechno a nemusí zajišťovat revize kotlů a řešit poruchy,“ řekl Vojta.

Podle něj už se například tři firmy odpojily od tepelných čerpadel a připojily na teplárnu. Zjistily, že čerpadla nejsou jen o levném provozu, ale také hodně o servisu, který musí platit, uvedl. Díky novým zákazníkům prodeje tepla v Plzni neklesají.

Teplárna začíná naplno topit poté, kdy je průměrná teplota dva dny po sobě 13 stupňů a méně. Loni to bylo od 14. září. Posledním studeným rokem byl rok 2010, kdy byl sníh až do dubna. V dalších letech se teplota zvyšovala, nejtepleji bylo v roce 2015.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
23. leden 2018, 16:43

Tak ty firmy co s klidným svědomím ta tepelná čerpadla po několika letech opustily je jistě museli mít za plýtvavé dotace EU, kde je kontrolní doba 5-7 let.

Petr
23. leden 2018, 16:55

Ale fakt je, že v Česku jsou centrální teplárny špatně reguované, a v mnoha z nich se kvůli pocitu monopolu hodně krade, teplo ve svém blízkém okolí by měly dodávat zřetelně levněji než domácí kotle i bez zahrnování nákladů na kontrolu a normální údržbu.

Petr
23. leden 2018, 16:57

doplnění - ...domácí plynové kotle...

Martin Hájek
23. leden 2018, 23:48

Milý Petře, potíž je v tom, že teplárny platí spoustu nákladů, od nichž je plynový kotel v ČR osvobozen, například platí daň z paliv, emisní povolenky, poplatky za znečišťování ovzduší atd. Ono se to nasčítá. Nevím o teplárně, která by měla pocit lokálního monopolu, z toho už jsou všichni nejméně 10 let vyléčení.

Vláďa
24. leden 2018, 06:21

Další žrouti peněz jsou překupníci. Jedna cena tepelné energie je na výstupu z teplárny a úplně jiná cena je na patě domu. To se to podniká když zde není konkurence.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se