Domů
Technologie
Byl spuštěn první soukromý fúzní reaktor schopný dosáhnout teploty plazmatu až 100 mil. °C
Fúzní reaktor ST40 společnosti Tokamak Energy. Zdroj: Tokamak Energy

Byl spuštěn první soukromý fúzní reaktor schopný dosáhnout teploty plazmatu až 100 mil. °C

Britská společnost Tokamak Energy spustila soukromý fúzní reaktor, který podle jejích slov dokáže vytvořit plazma o teplotě 100 milionů stupňů Celsia. Dosažení této teploty v kompaktním a nákladově efektivním reaktoru podle vyjádření společnosti umožní využití energie jaderné fúze v komerčním měřítku okolo roku 2030.

Teplota 100 milionů stupňů, která je asi sedmkrát vyšší než teplota jádra Slunce, je nezbytná k dosažení kontrolované jaderné fúze. K dosažení této teplota ovšem musí reaktor ST40 společnosti Tokamak Energy projít dalšími fázemi svého vývoje.

Technologie společnosti Tokamak Energy využívá vysokoteplotních supravodivých (HTS) magnetů, které umožňují vytvoření zařízení relativně nízkého výkonu a malých rozměrů, ale s vysokým výkonem a s potenciálem širokého komerčního nasazení.

Reaktor minulý týden dokázal vytvořit první plazma, v další fázi dojde k instalaci kompletního setu elektromagnetických cívek, které jsou nezbytné pro dosažení teplot nezbytných pro dosažení jaderné fúze. To umožní reaktoru vytvořit plazma o teplotě 15 milionů stupňů Celsia, tedy o stejné teplotě jaké dosahuje jádro Slunce, na podzim tohoto roku.

„Dnešek je důležitým dnem pro vývoj získávání energie z jaderné fúze ve Velké Británii i ve světě. Představujeme první fúzní reaktor nejvyšší třídy, který byl navržen, postaven a je provozován soukromým podnikem. ST40 je zařízení, které dokáže, že teplota fúze – 100 milionů stupňů Celsia – je dosažitelná v kompaktních, nákladově efektivních reaktorech. To umožní využití energie fúze v horizontu let, ne desetiletí.“
David Kingham, CEO Tokamak Energy

Podle Kinghama ovšem společnost nadále bude muset investovat značné finanční prostředky, zajistit akademická a průmyslová partnerství, sehnat další oddané vědce a techniky

„Jsme již v polovině cesty k cíli získávání energie z jaderné fúze. S tvrdou prací umožníme využití energie jaderné fúze v komerčním měřítku do roku 2030,“ dodává Kingham.

Společnost Tokamak Energy vznikla z Culham Laboratory, sídla tokamaku JET nejmocnějšího tokamaku na světě – a předního světového výzkumného centra magnetické energie z jaderné syntézy.

Druhý fúzní reaktor společnosti Tokamak Energy – ST25 HTS – první tokamak na světě disponující výhradně magnety z vysokoteplotních supravodičů (HTS) na Royal Science Summer Science Exhibition v Londýně v roce 2015 dokázal udržet kontinuální plazma po 29 hodin a dosáhl tak světového rekordu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
C
1. květen 2017, 20:16

Zdá se mi to, nebo se o tom rekordu 29 hodin nějak nikde nepsalo? (ono i 29 minut je dost na takové zařízení)

Mohl by třeba pan Wagner, nebo někdo z redakce poskytnout více informací? Případně přinést podrobnější článek? Myslím že toto téma nějak uteklo.

Chápu že se jedná o speciální druh tokamaku, nicméně bylo by možné zjistit něco více? Jestli rekord roku 2015 byl jenom o vytvoření a udržení plazmatu, nebo v něm probíhaly opravdu fúzní reakce... Na kolik jsou vůbec reálná prohlášení této společnosti a limity technologie? Pokud je to alespoň teoreticky možné, pak se ptám, proč s tím musela přijít až soukromá společnost? Je to protože získatelný výkon je jen v desítkách MW a tedy nepříliš zajímavý pro velkoelektrárny?

Vladimír Wagner
1. květen 2017, 23:06

V daném případě je otázka, jaký byl a v čem spočíval daný rekord. Zajímavé bylo, že jim běžel kontinuálně vysokoteplotní supravodivý magnet těch 29 hodin. Jestli tam měli opravdu kontinuálně plazma je dost otázka (jsou o tom pochybnosti) a v každém případě byla jeho kvalita velmi nízká. U těchto tokamaků se zatím vůbec nejedná o fúzi (ani náplň není taková, jaká by se měla používat ve fúzních reaktorech). Než vůbec ke krokům v tomto směru přistoupí, je potřeba, aby dosáhli dostatečné hustoty a teploty plazmatu. K tomu je potřeba docílit i dostatečný objem. Zatím jsou hodně daleko od dosažení potřebných podmínek. K jejich vyhlášením jsem značně skeptický. Je však velice dobře, že daný technologický vývoj provádějí. Stránky dané firmy jsou zde: http://www.tokamakenergy.co.uk/

František Drozen
2. květen 2017, 07:54

Když už je řeč o slučování, tak 20. května je den otevřených dveří v ITERU ve Franci

Milan Vaněček
2. květen 2017, 10:00

Problém těchto velkých experimentálních zařízení je v tom, že po té co do nich vlády nacpali obrovské sumy peněz, musí občas vykázat pro veřejnost nějaký "výsledek". Britská národní Culham laboratory už na tom pracuje za obrovské peníze přes 50 let, Tokamak energy je "spin off" který bude navíc chtít vysát peníze i od soukromých investorů. No a ITER, to je ještě něco 10 krát většího.

Ale skutek utek, bude to akorát nasávat peníze za další a další sliby

Slibované komerční využití fůze v roce 2030 je jen propagační žvást.

C
2. květen 2017, 21:00

To je otázka, pokud by jim to opravdu fungovalo, tak je to dost velký posun. A nemuselo by to být ani materiálově náročné, pokud bude takováto "pidikoule" mít výkon 400MWt/100MWe a brát si třeba i 50MWe, pak je to dost dobrý zdroj, řekl bych. proti ITERu je tento projekt podstatně levnější, jestli se dá cenově ITER srovnávat s jedním JETE 2, pak toto bude stát asi tak 300 milionů korun. Sice je to pořád jenom výzkum, ale pokud by to vážně pracovalo, bylo by to dost zajímavé.

Honza K
28. listopad 2018, 21:17

Je úchvatné, jak to všem bude v roce 2030 fungovat. Má to ovšem problém a to, že sloučení jader žádnou energii nepřináší. Možná když byste trochu zrevidovali fyziku, tak byste to pochopili. Máme tři teorie a tím pádem musí být dvě špatné. Je smutné, že jsou špatné všechny tři.

Antonín Mikeš
28. listopad 2018, 23:27

Říkáte že vodíková bomba nebouchá a hvězdy nehoří?

Honza K.
28. listopad 2018, 21:18

Je úchvatné, jak to všem bude v roce 2030 fungovat. Má to ovšem problém a to, že sloučení jader žádnou energii nepřináší. Možná když byste trochu zrevidovali fyziku, tak byste to pochopili. Máme tři teorie a tím pádem musí být dvě špatné. Je smutné, že jsou špatné všechny tři.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se