První britský pilotní projekt pro peer 2 peer obchodování s elektřinou míří do světa
Společnost Verv, která má na svědomí první britský pilotní projekt pro peer-to-peer obchodování s elektřinou, získala prostřednictvím fundraisingu finanční prostředky na rozšíření svých aktivit za hranice Spojeného království. Soustředit se chce na Evropu, střední východ a Asii.
Verv je londýnský start-up, který se specializuje na inovativní technologie, jako je umělá inteligence (AI) nebo blockchain, v energetickém sektoru. Prostřednictvím těchto inovací umožňuje svým zákazníkům získat detailní informace o vlastní spotřebě a využitím její predikce a predikce výroby vlastních obnovitelných zdrojů umožnit zákazníkům uspořit na účtech za elektřinu, a to i prostřednictvím peer-to-peer (P2P) obchodování přímo mezi jednotlivými zákazníky.
Řešení společnosti však zejména kvůli regulatorním omezením stále čeká na své komerční uplatnění ve full-scale měřítku. Rozvoj inovativních technologií a otevření trhu bude klíčem k dekarbonizaci dodávek elektřiny a vytvoření energetického systému, který umožní aktivní účast i menších koncových zákazníků, tvrdí CEO společnosti Verv, Peter Davies.
„I když je peer-to-peer obchodování s energií pouze jednou z takových technologií, myslím, že by mohla být významná. Tento systém nejenže zpřístupňuje ‚zelenou‘ energii masám, ale podporuje i využívání domácích obnovitelných zdrojů tím, že poskytuje vlastníkům návratnost jejich investic. To je obzvláště významné při rušení výkupních cen,“ uvedl Davies pro Current±.
Prostřednictvím poslední fundraisingové kampaně si společnost zajistila finanční prostředky ve výši 6,5 milionu liber, které plánuje využít pro rozšíření svých technologií a také pro rozšíření své působnosti a pilotních projektů P2P obchodování s elektřinou za hranice Spojeného království.
„Snažíme se rozšířit naše piloty do nových zemí, abychom získali více datových sad a informace pro různé komerční modely, které lze aplikovat v různých oblastech na základě různých regulatorních pravidel a struktur,“ uvádí Davies.
Od svého založení v roce 2015 získala společnost více než 10 milionů liber s investicemi mimo jiné od energetických gigantů jako jsou innogy nebo Centrica.
„Velký zájem o peer-to-peer obchodování je v Asii, kde existuje zřejmě méně překážek z regulatorního hlediska. Spustili jsme také další pilotní projekt pro obchodování s energií se zaměřením na ‚zelenou‘ energii v Evropě,“ dodává Davies.
Společnost chce také rozvíjet svůj inteligentní domácí „smart hub“ využívající AI pro analýzu a predikci spotřeby v domácnostech a rozšířit jej do světa a prozkoumat jeho využití i mimo sektor domácností.
Blockchain a AI jako prostředek pro úsporu nákladů za elektřinu
Takzvaný Verv hub je zařízení, které zákazník bez jakéhokoliv zásahu do elektroměru jednoduše nainstaluje a které následně umožňuje získat informace o spotřebě s granularitou až 5 milionkrát vyšší ve srovnání s klasickými průběhovými („smart“) elektroměry.
Za využití algoritmů obdobných těm pro rozpoznávání řeči je následně možné z těchto dat identifikovat, kolik energie spotřebují jednotlivá zařízení jako lednice, pračka nebo sporák díky jedinečnému charakteru jejich spotřeby. Ten je možné odhalit právě díky vysoké granularitě získaných dat.
Následně je již snadné zjistit, jak se provoz těchto zařízení promítne do účtu za elektřinu, nebo využít informací o spotřebě jednotlivých spotřebičů pro predikci budoucí spotřeby.
V dubnu 2018 společnost realizovala první P2P obchod skrze blockchain v Británii, který se uskutečnil mezi obyvateli obytných budov na jednom z místních sídlišť. P2P obchodování v tomto konkrétním případě umožňuje lepší zhodnocení solárních panelů instalovaných na střeše budovy a zároveň snížit ceny elektřiny pro obyvatele. Z obchodního hlediska nemusí být elektřina vykoupena dodavatelem, což zpravidla probíhá za velmi nízké ceny, ale může být prodána přímo sousedovi, pro nějž tento přímý nákup znamená také úsporu nákladů.
Společnost Verv byla jedním z účastníků listopadové konference Share Your Energy zaměřené na inovace v energetice v Praze a organizované webem oEnergetice.cz. Shrnutí diskutovaných témat je k dispozici zde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se